Soydan: TMO'nun Fındık Piyasasında Olması Önemli

Soydan: TMO'nun Fındık Piyasasında Olması Önemli

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından Giresun kalite fındık için 10.

Soydan: TMO'nun Fındık Piyasasında Olması Önemli

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından Giresun kalite fındık için 10.5 lira, levant kalite fındık için 10 lira fiyat açıklandığını hatırlatarak, "Fiyat üreticilerimize hayırlı olsun. Önemli olan burada TMO'nun fındık piyasasında olması" dedi.

TMO'nun önümüzdeki Pazartesi'den itibaren Giresun kalite fındığı 10,5 lira, levant kalite fındığı ise 10 liradan alıma başlayacağı belirtildi. TMO'nun açıklanan fındık fiyatını değerlendiren TZOB Yönetim Kurulu üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, fiyatın beklentinin altında açıklandığını, fakat TMO'nun ve devletin müdahale etmesinin de önemli olduğunun altını çizdi. TMO'nun fındık alımına başlamasıyla birlikte serbest piyasada fiyatlarında, TMO fiyatlarının üzerine çıkmasını beklediklerini vurgulayan Arslan Soydan, "Fiyat üreticilerimize hayırlı olsun. Açıklama üreticilerimizin beklenti altında olmuş olabilir. Önemli olan burada devletin muhakkak müdahale eden bir kurum olarak fındık piyasasında olmasıydı. Çünkü bizim tereddütlerimiz vardı. Özellikle devletin, TMO'nun olmadığı bir piyasada fındık fiyatlarının bugünkü fiyatların çok çok altında kalmasıyla karşı karşıya kalmıştık. Onun için devletin müdahale alımı yapması önemliydi ve bu müdahalede gerçekleşmiş oldu. Üreticilerimizin özellikle maliyetler karışısında beklentisi 12-13 lira bandındaydı. Devletin müdahale etmesi, 'piyasada varım' demesi önemli. İnşallah bu rakam taban fiyat olarak piyasada kalır" dedi.

- Ordu