Son Dakika! Prof. Dr. Kurugöl'den "Bebeklere yanlışlıkla korona aşısı yapıldı" sözleriyle ilgili yeni açıklama: Yalnızca bir vaka var - Haberler
Haberi Paylaş

Son Dakika! Prof. Dr. Kurugöl'den "Bebeklere yanlışlıkla korona aşısı yapıldı" sözleriyle ilgili yeni açıklama: Yalnızca bir vaka var

Haberler.com / Erdem Aksoy - Haberler | Güncel

Son dakika! Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, dün katıldığı canlı yayında bebeklere yanlışlıkla korona aşısı yapıldığını söyledi. Tepkilerin ardından açıklama yapan Kurugöl, "Bu konuda tek bir vaka var. 1 aylık bir bebeğe yaklaşık 3 ay önce yapıldı. Söz konusu olay Ege Üniversitesi'nde yaşanmadı, sadece takibini biz yaptık" sözlerine yer verdi.

Bebeklere aşı yapıldığı iddiasıyla gündeme gelen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, tekrardan NTV'ye katılarak canlı yayında açıklamalarda bulundu. Kurugöl açıklamasında, "Söz konusu olay yanlış yorumlandı. Sadece tek bir vaka var. O da Ege'de değil, biz üniversitede sadece takibini yaptık" sözlerine yer verdi.

Kurugöl yanlışlığı yapan kişinin olayı saklamadığını belirterek, "Durum fark edilir edilmez zaten İl Sağlık Müdürlüğü'ne başvuruldu. Temmuz ayında olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Yanlış anlaşılmalara sebebiyet verdiğim için özür dilerim. Dünyanın en güvenli sistemlerinden biri Sağlık Bakanlığı'nın yapmış olduğu aşı sistemidir." dedi.

Aşının yapıldığı yerle ilgili bir bilgi vermeyen profesör sözlerine şöyle devam etti:

"İzmir dışında bir ilde yapıldı. Burası bölgenin en güçlü hastanesi olduğu için vaka buraya getirildi. Çocuğun tüm kontrolleri yapıldı, böbreklerinden kalbine her şeye bakıldı. Aşı yapılır yapılmaz getirildi. Günlerdir izleniyor çocuk ve ailenin izni var. Çocuk tamamen sağlıklı. Aşı yapan kurumlar çok büyük hizmet veriyor, karalamak doğru olmaz"

Benim vurgulamak istediğim şuydu: Bebeklerde bile bir yan etki yok. Bu aşıya karşı olan var. Halbuki bu direnmeyi bırakmaları gerek. Ben her sabah buraya geldiğimde nefes alamayan, kalbi yetersiz olan çocuklarla karşılaşıyorum. Lütfen o yazıları yazanlar gelip baksınlar nasıl çalışıyoruz. Her şey etiğe uygun. Bunu aşı karşıtlığına çevirmek için vicdansızlık."

Profesör Kurugöl, "Başka bir vaka daha yaşandı mı?" sorusuna ise, "Hayır, böyle bir şey yok. Sadece tek bir vaka var. Olay yanlış bir biçimde yorumlandı. Bilim dünyasına hakaret ediliyor, toplum sağlığı aşılanmamıza bağlı. Türkiye'de aşılanma oranı yüzde 70'lere çıkmalı" dedi.

Dün yine NTV'ye katılan Prof. Dr. Kurugöl, yanlışlıkla 6 aylık bebeklere kızamık veya Hepatit B gibi aşılar yerine Kovid aşısı yapıldığını belirtmiş, bu durumun onlarda hiçbir yan etki yaratmadığını hatta antikor sağladığını ifade etmişti. Bu konudaki sonuçların ise yakında ünlü bir tıp dergisinde yayınlanacağını da eklemişti.

Son Dakika! Prof. Dr. Kurugöl'den
Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Erdem Aksoy
Gündem Editörü Haberler.com - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (8)
hafize vural:Eğitim sistemimizin hatalarının üzüntü verici sonuçlarından bir örnek daha. Profesör olabiliyorsun ama ağzından çıkan sözlerin sonuçlarını hesaplayamıyorsun.
yiğit :nasıl profesör ama
HÜSEYİN KALKAN TOPUZ:ege üniversitesi Türkiye'nin en değerli üniv. diyor. FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU'nun şehit edilmesine göz yuman bir üniv. sizin ne olduğunuzu herkes çok iyi biliyor
500
title