Merkel'den İncirlik Tepkisi: Ürdün, İncirlik'e Alternatif Olabilir

Merkel'den İncirlik Tepkisi: Ürdün, İncirlik'e Alternatif Olabilir

Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye'nin Alman vekillere ret kararının ardından "İncirlik Üssü'ne alternatifleri değerlendirmeliyiz. Ürdün bir olasılık" dedi.

Merkel'den İncirlik Tepkisi: Ürdün, İncirlik'e Alternatif Olabilir

İncirlik üssü'ndeki Alman askerlerini ziyaret etmek isteyen Alman Federal Meclisi bünyesindeki savunma komisyonundan bir heyete Türkiye'den ret kararı gelmesi üzerine Almanya alternatif üs arayışına girdi. Almanya Başbakanı Merkel, "İncirlik Üssü'ne alternatifleri değerlendirmeliyiz. Ürdün bir olasılık" açıklamasını yaptı.

"ALTERNATİFLERİMİZİ DEĞERLENDİRECEĞİZ"

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşen Almanya Başbakanı Angela Merkel, görüşme sonrası yaptığı açıklamada İncirlik konusuna da değindi.

Merkel, "Alman birlikleri için alternatiflerimizi değerlendireceğiz. Ürdün bir olasılık." ifadelerini kullandı.

Günün erken saatlerinde hükümet sözcüsü Steffen Seibert de bir açıklama yapmış, açıklamada durumu 'kabul edilemez' olarak nitelemişti. Seibert, Washington'da bulunan Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in konuyu NATO müttefikleriyle konuşacağını belirtmişti.

"İNCİRLİK'TEN ÇEKİLMEYİ DÜŞÜNÜYORLAR"

Öte yandan, Alman Spiegel Online sitesi, Alman ordusunun İncirlik'ten çekilmeyi planladığını yazdı. Haberde, Türkiye'nin Alman vekillere izin vermemesi üzerine Alman makamlarının ilk kez somut bir şekilde Türkiye'den çekilmeyi planladıkları öne sürüldü. Almanya'nın önümüzdeki iki hafta İncirlik yerine alternatif olabilecek askeri üsleri inceleyeceği ifade edildi. Almanya'nın İncirlik yerine düşündüğü alternatifler arasında Ürdün, Kuveyt ve Kıbrıs yer aldığı iddia ediliyor.