Van'daki martı ölümleri vatandaşları tedirgin ediyor

Van'daki martı ölümleri vatandaşları tedirgin ediyor

Van Gölü havzasında her yıl görülen toplu martı ölümleri, vatandaşları bu yıl daha da tedirgin ediyor. Koronavirüs salgını nedeniyle hasta olmaktan korktuklarını anlatan vatandaşlar, martı ölüleri yüzünden göle giremediklerini söylüyor.

13.08.2020 09:23 | Son Güncelleme: 13.08.2020 10:42

Van Gölü havzasında açlıktan öldüğü belirtilen martılar, vatandaşları tedirgin ediyor. Her yıl toplu martı ölümlerinin yaşandığını söyleyen vatandaşlar, koronavirüs salgını nedeniyle daha fazla tedirgin olduklarını anlattı.

Üreme zamanlarında, insanların olmadığı ve kendileri için risk teşkil etmeyen yerleri seçen martılar, Van Gölü havzasını özellikle de Adır adasını tercih ediyorlar. Vatandaşlar tarafından 'martı adası' olarak da bilinen Adır Adası'na gelen martılar, buraya yumurtalarını bırakıyor. Burada birçok martının açlıktan öldüğü belirtilirken, yoğun olarak görülen martı ölüleri, vatandaşları tedirgin ediyor.

Van'daki martı ölümleri vatandaşları tedirgin ediyor

"ÖLÜMLERİN ARAŞTIRILMASINI İSTİYORUZ"

Hasta olmaktan korktuklarını anlatan vatandaşlar, martı ölüleri yüzünden göle giremediklerini söyledi. Adır Mahallesi sakinlerinden Ahmet Çıkla, martıların yiyecek aramak için evlerine kadar girdiğini söyleyerek şöyle konuştu: "Bu iş basit görünse de bizim için çok büyük bir olay. Sahil şeridinde yüzlerce hatta binlerce martı ölümleri oluyor. Biz bu konuda çok rahatsızlık duyuyoruz. Gidip göle giremiyoruz. Koronavirüs salgını nedeniyle daha çok endişeliyiz. Yiyecek aramak için gelen martılar, evlerimizin içine kadar geliyor ve burada ölüyor. Biz yetkililerden bir an önce bu ölümlerin araştırılmasını ve sahilimizin temizlenmesini istiyoruz. Hasta olmaktan korkuyoruz. Çok kötü kokular geliyor burada" dedi.

Van'daki martı ölümleri vatandaşları tedirgin ediyor

"SAHİLİN TEMİZLENMESİNİ İSTİYORUZ"

Sahilde gezmeye gelen Songül Üçer ise, "Martı ölümlerini sürekli görüyoruz. Zaten dünyada ve ülkemizde bir koronavirüs salgını var. Biz bundan dolayı çok tedirgin oluyoruz. Yetkililerden bir çözüm bekliyoruz. Sürekli martı ölülerini görebiliyoruz. Ancak nedenini de bilmiyoruz. Bu ölümlerin araştırılmasını ve sahilin de martı ölülerinden temizlenmesini istiyoruz" diye konuştu.

Van'daki martı ölümleri vatandaşları tedirgin ediyor

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları (10)
YAHYA: Hükümet ve yandaşlar orayı imara açmak için zehirliyorlar.
ATARABASI OSMAN: orada martı olduğunu ilk olarak duyuyorum abi, Marmarada boğazda martılar bitti, pilav üstü yapıldı, demek ki orada lokanta açmamışlar abi
ÇOMAR SPOR: İnsan sandığınız ama insan olmayan cahiller yüzünden ölüyorlar..Martılar iğrenç insanların pisliklerini besin sanarak yemeye çalışırlar. Göle girenlerin çöpleridir bunlar.Martıların midesi plastiği sindiremediği için midelerinde plastik onlara sürekli bir tokluk hissi vererek açlıktan ölmelerine neden olur. Van Üniversitesi bakar, yetkililer bakar, herkes bakar cinayetlere. Sonra katiller şikayet eder bu cesetleri kaldırın gömün diye. Inci kefali endemik tür onu da derelere HES yaptınız tükettiğiniz için yetmiyor martıların beslenmesine tam üreme zamanı kaçıyor balıklar HES yapamadığınız sığ dereciklere orada da üretebildikleri kadar ürüyorlar. Yok ol insan. Virüs yok etsin seni.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Van'daki martı ölümleri vatandaşları tedirgin ediyor - Van
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 21.9.2020 15:20:58. #1.15#
title