ABD, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne askeri eğitim ve öğretim fonu verecek

ABD, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne askeri eğitim ve öğretim fonu verecek

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasındaki güvenlik ilişkileri kapsamında Türkiye'nin bölgede istikrarsızlığa yol açacağı uyarılarına karşın Rum yönetimine askeri eğitim ve öğretim fonu sağlayacaklarını duyurdu.

ABD, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne askeri eğitim ve öğretim fonu verecek
08.07.2020 20:45 | Son Güncelleme: 09.07.2020 00:06

Bakanlık binasında düzenlenen basın toplantısında ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "ABD Dışişleri Bakanlığı, Kongre ödeneklerine ve bildirimlerine bağlı olarak, artan ikili güvenlik ilişkileri kapsamında (Rum yönetimine) uluslararası askeri eğitim vermeyi ve öğretim fonu sağlamayı planlıyor. Bu adım, Doğu Akdeniz'de istikrarı sağlama adına anahtar bölgesel ortaklarla ilişkileri geliştirme çabalarımızın bir parçasıdır" dedi.

TEKLİF, ABD KONGRESİNDEN GELMİŞTİ

Aralık ayında ABD Kongresinde kabul edilen tahsisatlar yasa tasarısında, ABD'nin belirli koşullar ve sınırlamalar altında GKRY'ye silah ambargosunun kaldırması istenmişti. "Doğu Akdeniz Güvenlik ve Enerji İşbirliği Yasası" olarak da bilinen ve bir bölümünde GKRY, İsrail ve Yunanistan'ın önemine vurgu yapılan tasarıda, Akdeniz, Ege ve Orta Doğu'da "tek taraflı, uluslararası hukuku ihlal eden ve iyi komşuluk ilişkilerini zedeleyen davranışlara karşı olunduğu" ifade ediliyor.

TASARIDA SİLAH AMBARGOSUNA DİKKAT ÇEKİLDİ

Ayrıca tasarıda ABD'nin müttefikleri arasında enerji güvenliğini sağlaması gerektiği kaydedilirken, Türkiye'nin Ada'da 40 bin askerinin bulunduğu ve ABD'nin ambargosundan dolayı GKRY'nin Rusya ve başka ülkelerden silah aldığı ve bunun ABD'nin çıkarlarıyla uyuşmadığı belirtiliyor.

TÜRKİYE'DEN JET TEPKİ

Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Geçmişte de tekrar tekrar vurguladığımız gibi, bu tür adımlar Kıbrıs sorununun çözümüne katkı sağlamaz, aksine Kıbrıslı Rumlar'ın ödün vermez tavrını güçlendirir" denildi.

Kaynak: AA

Haber Yorumları (14)
OMY: tek çıkar yol kendi paktımızı kurmamız buna rusya ve cin de dahil hatta hindistan da
GAKKO: Yunan ve Rum kesimi pek yakında Türk toprakları olacak Osmanlı nın doğuşu bu topraklardan olacak hiç şansınız yok Hey Dünya hepinizi hizaya getirecez eskiden olduğu gibi sizi kafirler
ÇOK ANLAMLI: Gerçekten çok anlamlı, gerçeklerle bağdaşmayan bir düşünce. Türkiye güçlensin, hakkını yedirmesin, etkin bir ülke olsun. Hayalimiz ve amacımız bu, ama lütfen, uçmayınız, altı boş konuşmayınız.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: ABD, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne askeri eğitim ve öğretim fonu verecek - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 1.8.2020 23:29:24. #1.14#
title