Şiir Dolu Günler Başlıyor - Haberler
Haberi Paylaş

Şiir Dolu Günler Başlıyor

Bültenler - Haberler | Güncel
Şiir Dolu Günler Başlıyor

Sultanbeyli Belediyesi tarafından bu sene 6.'sı düzenlenecek olan Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali basınla buluştu.

Sultanbeyli Belediyesi tarafından düzenlenen VI. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali 17 ülkeden 38 şairin katılımıyla 2-5 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival bu sene Türk Dünyası Şiirleri temasıyla tüm dünyaya seslenecek. Festivalin basın toplantısında konuşan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, "Sözlerimin hemen başında medeniyetimizin kalbi İstanbul'dan, Türk İslam Eserleri Müzesi'nden, Kırgızistan'ı, Bosna Hersek'i, Yunanistan'ı, Özbekistan'ı, Romanya'yı, Bulgaristan'ı, Tacikistan'ı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni, Azerbaycan'ı, Kazakistan'ı, Makedonya'yı, Moldova Gagavuzya'yı, Rusya Tataristan'ı, Türkmenistan'ı, Irak Kerkük'ü ve Kosova'yı muhabbetle selamlıyor, Türk Dünyası'nın aziz milletlerine saygılarımı sunuyorum. Bu sene altıncısını gerçekleştireceğimiz ve artık geleneksel hale gelen Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivalimiz dünyanın dört bir tarafından şairleri halkımızla buluşturuyor. Bu yıl festivalimizin temasını "Türk Dünyası" olarak belirlemenin gururunu yaşıyoruz. Bu tema aynı zamanda zulme karşı bir başkaldırının eseridir. Çünkü zorbalıkla, hiçbir hukuki dayanağı olmadan çizilen yapay sınırları kabul etmemiz mümkün değildir. Kanıyla, canıyla, diniyle, imanıyla bir olduğumuz kardeşlerimizden ayrı düşmemizi bizim gönlümüz asla kabul etmez. Şiirin etkisi bugünden itibaren İstanbul'dan başlayarak aynı kültürel mirasa sahip olduğumuz tüm halklara yayılarak aramızdaki mesafeler adeta yok olacaktır" . dedi.

"Birliğimize, kardeşliğimize ve dostluğumuza hiçbir pranganın vurulamayacağını, dünyadaki hiçbir gücün bunu gerçekleştiremeyeceğini sanatla, edebiyatla ve şiirle ilan ediyoruz" diyen Başkan Keskin, "Dicle kenarında, İdil'de, Tuna boyunda biz bir ve beraber oldukça, bize kimse zulmetmeyi aklından geçiremeyecek, haksızlık edemeyecek ve bu arsız tezgâh sahipleri kurdukları tuzaklarda boğulacaktır. Adriyatik'ten Çin Seddi'ne kadar gerçekleştireceğimiz o yolculuk; tarihi yeniden inşa edecek, şiirin o manevi ruhu bizim gönül çimentomuz olacaktır. Tarih boyunca bu topraklara ak topraklar denmiştir. Bu topraklar hak topraklarıdır. Hak toprak olmanın sorumluluğu hakkı haykırmaktır. Bu vesileyle bu sene seçtiğimiz tema tam olarak bunu haykıran kadim ve irfan dolu bir manifestodur". şeklinde konuştu.

Festivale bu sene 17 ülkeden 38 şairin katıldığını vurgulayan Başkan Keskin, "Tam 17 ülkeden gelip festivalimizi şereflendiren şairlerimizin dillendireceği şiirlerle zulme gür bir sesle dur demenin derdindeyiz. Dört gün boyunca İstanbul'da, Sultanbeyli'de Türk Dünyası şairleri ve şiirleri şehrimizin sokaklarında dolaşacaktır". dedi.

İlçe Kaymakamı Metin Kubilay da yaptığı konuşmada festivalin önemine değindi. Sultanbeyli'nin büyük gelişmeler kaydettiğini ifade eden Kubilay, Belediye Başkanı Hüseyin Keskin'e teşekkür etti.

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz da yaptığı konuşmada Sultanbeyli'nin kültür ve sanata verdiğini öneme değinerek, şiir festivalinin bu seneki temasının önemli olduğunun altını çizdi.

Festival 2 Mayıs'ta Başlıyor

İstanbulensis Şiir Festivali'nin 2 Mayıs'ta galası yapılacak. 17 ülkeden şairlerin katıldığı festivalin açılış konserini Esat Kabaklı verecek.

Katılımcı Ülkeler

Festivale Altınbek İsmailov Kırgızistan, Cemalettin Latiç Bosna Hersek, Edanur İnce Yunanistan, Fahriddin Nizamov Özbekistan, Gülten Abdula Romanya, Habibe Ahmatova Bulgaristan, Hasanboy Gayubov Tacikistan, Havva Tekin KKTC, İntiqam Yaşar Azerbaycan, İsrail Saparbay Kazakistan, Leyla Şerif Emin Makedonya, Mihail Kürkçü Moldova/Gagavuzya, Ramis Aymed Rusya/Tataristan, Serdar Saparov Türkmenistan, Şemseddin Küzeci Irak/Kerkük, Zeynel Beksaç Kosova, Adem Turan, Ahmet Murat, Ahmet Şefik Vefa, Atıf Bedir, Aykut Nasip Kelebek, Bahadır Yenişehirlioğlu, Bünyamin K., Ercan İriş, Furkan Çalışkan, Hatice Çay, Kadir Ünal, Melek Arslanbenzer, Mustafa Karasoy, Mustafa Özçelik, Özcan Ünlü, Recep Garip, Serap Kadıoğlu, Sıddık Ertaş, Süleyman Çelik, Şadi Kocabaş, Şakir Kurtulmuş, Ulaş Konuk Türkiye…

Bültenler - Son Dakika Haberleri
500