Şehit Babası: Oğlum Kardeşliğin Son Kurbanı Olsun

Şehit Babası: Oğlum Kardeşliğin Son Kurbanı Olsun

Hatay'da, Suriye sınırında devriye görevi sırasında açılan ateş sonucu şehit olan Piyade Er Gökhan Çakır'ın evinde yas tutulurken baba, iş yerine saldırı söylentilerini de yalanladı.

Şehit Babası: Oğlum Kardeşliğin Son Kurbanı Olsun

Hatay'da, Suriye sınırında devriye görevi sırasında açılan ateş sonucu şehit olan Piyade Er Gökhan Çakır'ın evinde yas tutulurken baba Faruk Çakır, oğlunun şehit olmasından bir gün önce iş yerine saldırı söylentilerinin yalan olduğunu belirtti. Baba Çakır, "Oğlum Türk ve Kürt kardeşliğinin son kurbanı olsun. Artık analar ağlamasın" dedi.

KÜRT OLDUĞU İÇİN İŞ YERİNİN YAKILDIĞI SÖYLENTİLERİNİ YALANLADI

Hatay 2. Piyade Hudut Alay Komutanlığının Cilvegözü Piyade Hudut Karakolunda Suriye tarafından açılan ateşle yaralanan Piyade Er Gökhan Çakır (21), kaldırıldığı Antakya Devlet Hastanesinde şehit oldu. Şehit erin ailesinin yaşadığı İzmir'in Aliağa ilçesindeki evinde yas var. Baba Faruk Çakır, evde taziyeleri kabul ederken, Kürt kökenli olduğu için oğlunun şehit olmasından bir gün önce iş yerine saldırı olduğu söylentilerini de yalanladı.

"BURADA KARDEŞ GİBİ YAŞIYORUZ KİMSE PROVOKATÖRLÜK YAPMASIN"

Aliağa kent merkezinde mobilya satış mağazası sahibi olan Faruk Çakır, "İş yerlerimize bir saldırı yok. Burada kardeş gibi yaşıyoruz. Kimse provokatörlük yapmasın. Aliağa'da kardeş gibi yaşıyoruz. Kimse kimsenin ekmeğine mani değil. Bu Türk ve Kürt kardeşliğinin son kurbanı olsun. Artık analar ağlamasın, yürekler yanmasın. Benim istediğim bu. Son kurbanımız olsun tamam mı? Başka analar ağlamasın" diye konuştu.

"BİR AN ÖNCE ÇÖZÜM İSTİYORUZ"

Amca Kutbettin Çakır da, hiçbir iş yerine saldırı olmadığıı belirterek "Herkesten Allah razı olsun. Bizim acımızı paylaştılar. Acımız büyük. Ateş düştüğü yeri yakar. Bir an önce çözümün olmasını istiyorum. Keşke olmuş olmasaydı. Oldu artık başka canlar yanmasın" ifadelerini kullandı.

GÖZYAŞLARIYLA TOPRAĞA VERİLDİ

Şehit piyade er Gökhan Çakır'ın cenazesi, memleketi İzmir'in Aliağa İlçesi'nde düzenlenen cenaze törenin ardından gözyaşlarıyla toprağa verildi.

Şehit askerin cenazesi, son kez baba evinin önünden geçirildikten sonra Aliağa Merkez Cami'ne götürüldü. Burada acılı aileyi, Vali Mustafa Toprak, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Ak Parti Milletvekili Cemil Şeboy, CHP milletvekilleri Tacettin Bayır, Mustafa Balbay, Musa Çam, Kamil Okyay Sındır, Ali Yiğit, MHP milletvekilleri Aslan Savaşan ile Murat Koç ile binlerce kişi yalnız bırakmadı.

"BİR GARİBANIZ NE YAPALIM, BİZE SAHİP ÇIKIN"

Şehit askerin amcası Kudbettin Çakır, MHP milletvekillerinin kendilerine başsağlığı dilediği sırada, "Cuma namazını birlikte kılacağız. Bizim değil hepimizin başı sağolsun. Biz garibanız ne yapalım? Bize sahip çıkın" dedi.

Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ise başsağlığı dilediği baba Faruk Çakır'a, "Bu vatan bizim. Hep birlikte mücadele edeceğiz. Bugüne kadar bizim oğlumuzdu. Bundan sonra da oğlumuz olacak" dedi.

SİLAH ARKADAŞLARI OMUZLARDA TAŞIDI

Şehit asker Gökhan Çakır'ın, Kürtçe ağıtlar yakan annesi ve diğer yakınları, onun tabutuna kapanıp gözyaşı döktü. Acılı anne, güçlükle tabutun başından ayrılabildi. Öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından şehit askerin tabutunu silah arkadaşları omuzladı. Bir süre omuzlarda taşınan şehidin cenazesi, daha sonra top arabasına konuldu.

"KAÇ ŞEHİT DAHA GELECEK PAŞAM, EVLATLARIMIZ NE ZAMANA KADAR ÖLECEK"

Bu sırada kalabalık arasındaki bir kişi, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep'e, "Kaç şehit daha gelecek paşam? Nereye kadar bu sabır paşam, nereye kadar? Bu evlatlarımız ne zamana kadar ölecek? Buna kim dur diyecek?" dedi. Bu kişi, görevlilerce uzaklaştırıldı.

Tören yürüyüşü sonrasında ise şehit Gökhan Çakır'ın cenazesi, Aliağa Mezarlığı'na götürülüp, buradaki şehitlikte toprağa verildi.

Kaynak: İHA