Şefika Kutluer, İngiliz Müzikseverleri Büyüledi

Şefika Kutluer, İngiliz Müzikseverleri Büyüledi

Dünyaca tanınmış Türk flüt sanatçısı Şefika Kutluer, İngiltere konserlerinin sonuncusunu Grosvener Chapel'de verdi.

Şefika Kutluer, İngiliz Müzikseverleri Büyüledi

Dünyaca tanınmış Türk flüt sanatçısı Şefika Kutluer, İngiltere konserlerinin sonuncusunu Grosvener Chapel'de verdi.

Konseri, Büyükelçi Ünal Çeviköz ve eşi Emel Çeviköz'ün yanı sıra çok sayıda davetli izledi. İngiltere'de toplam üç konser veren ünlü sanatçı, 27 Ocak'ta Lincoln Performing Arts Centre'de klavsen eşliğinde bir resital gerçekleştirdi. Mozart ve Bach'ın eserlerini seslendiren sanatçıya klavsende David Wright eşlik etti.

Programına Türkiye'nin İngiltere Büyükeliçiliği Rezidansı'nda protokol davetlilerinin katıldığı bir konserle devam eden sanatçı, son olarak Grosvenor Chapel'deki resitali ile Londra turunu tamamladı.

Şefika Kutluer, Londra konserleri hakkında yaptığı değerlendirmede, "Lincoln'de sanat merkezinde çaldık. Benim daha evvel yaptığım Bath CD'sinin repartuarını istediler, çünkü Amerikan Record Guide tarafından yılın en iyi albümleri arasında yer aldı. Bath reartuarındakı eserler çok zor, dolayısıyla önemli bulunuyor. Aynı zamanda bu konserlerde Sufi müziğinden de örnekler verdim ve Yunus Emre'nin felsefesini anlattım seyircilere ve bu da çok ilgi çekti. Bu da benim tarafımdan çok memnun edici oldu. Bu gece bu güzel mekandakı konserimizde yine Bath'tan çok guzel örnekler vereceğiz ve aynı zamanda Anadolu'nun felsefesini anlatan Yunus Emre ve Ekrem Zekiun'un eserlerine de yer vereceğiz" dedi.

İngiliz müzikseverlerle bir araya gelen sanatçı, İngiltere'nin kendisi için önemli hakkında, "Benim çaldığım altın flütüm İngiliz flüt ustası Albert Cooper tarafından tasarlandı. Kendisi çok meşhur ve benim için özel tasarladığı bu flütün benim için anlamı büyük. Severek çalıyorum. Ayrıca İngiltere Flarmoni Orkestrası ile dünya ninnileri adında bir albüm hazırladık. İngiltere'de çok sayıda konser verdim ancak benim için bu iki konu büyük önem taşıyor" ifadelerini kullandı.

"Doğu-Batı Buluşuyor" festivalinin mimarı olan Şefika Kutluer, bu yıl dördüncüsünü düzenleyecekleri festival ile hem dünya mozaiklerini Ankara'da müzikseverlerle buluşturduklarını, hem de Anadolu müziğini tanıtma şansı yakaladıklarını söyledi.

Sanatçı, İngiltere'deki son konserinde müzikseverlere büyülü bir müzik şöleni yaşattı. - LONDRA