Sedaş'ta Sepaş Dönemi

Sedaş'ta Sepaş Dönemi

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.(SEDAŞ), Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun ayrışma projesi kapsamında perakende satış hizmetlerini yürütmek üzere SEPAŞ'ı kurdu.

Sedaş'ta Sepaş Dönemi

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ), Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun ayrışma projesi kapsamında perakende satış hizmetlerini yürütmek üzere SEPAŞ'ı kurdu. Konuyla ilgili Sakarya'da bulunan Elmas Otel'de açıklama yapan SEDAŞ İcra Başkanı Sami Güven, SEPAŞ'ın 1 Ocak 2013 itibariyle elektrik satışı, perakende satış sözleşmeleri ve faturalandırmadan sorumlu olacağını söyledi.

SEDAŞ, daha kaliteli hizmet vermek adına Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) ayrışma projesi kapsamında perakende satış hizmetlerini yürütmek amacıyla SEPAŞ'ı kurduğunu açıkladı. 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Düzce'deki perakende satış hizmetini üstlenecek olan SEPAŞ, elektrik satışı, perakende satış sözleşmeleri ve faturalandırmadan sorumlu olacak. SEDAŞ ise kayıp kaçakla mücadele, enerji bağlantılarının yapılması, enerji kesme-açma ve sayaç sökme-açma işlemleri, arıza bakım-onarım ve yatırım faaliyetlerinden sorumlu olacak. SEPAŞ'ın tanıtım toplantısında basın mensuplarıyla Sakarya'da bulunan Elmas Otel'de bir araya gelen SEDAŞ İcra Başkanı Sami Güven, SEDAŞ'la ilgili pek çok konuda bilgilendirme yaparken, 2013 yılında SEDAŞ'ın 86 milyon yatırım yapacağını belirtti.

Dağıtım ve perakende satış hizmetlerinin artık ayrı şirketler tarafından verileceğini kaydeden Güven, faturaların artık SEPAŞ logosuyla ulaşacağını belirtti. SEDAŞ ile ilgili bilgi aktaran Güven, hedeflerinin herkesi serbest tüketici konumuna ulaştırmak olduğunu belirterek şunları söyledi: "25 bin KW saat kullanım yapanlar, kendi tedarikçilerini kendileri belirliyor. Ancak bu kullanım en az seviyede olduğu zaman herkesin kendi dağıtım şirketini kendisinin seçmesini hedefliyoruz. Bu aynı zamanda rekabet ortamını da artıracak. Yakında herkes kendine uygun gelen dağıtım şirketini seçebilecek, serbest tüketici olacak"

SEDAŞ'TAN 86 MİLYONLUK YATIRIM

SEDAŞ kamudayken 4 ilden oluşan bölge kapsamında 18 milyon yatırım yaptığını dile getiren Güven, özelleştikten sonra 2012 yılında 68 milyonluk yatırım yaptığını kaydetti. SEDAŞ, 2013 yılında tam 86 milyonluk yatırım yapmayı hedeflediğini belirtirken yapılacak yatırımların ağırlıklı olarak dağıtım ayağında olacağını söyledi. Güven, yatırımlar arttıkça elektrik kesintilerinin azalacağını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "kalite de artacak. SEDAŞ ayrıca yakın bir zamanda saatlik tarifelere gidecek. Şu an saat üzerinden enerji alıp aylık satıyoruz ancak bir süre sonra fatura fiyatları saat üzerinden belirlenecek"

41 MİLYONLUK SCADA PROJESİ

Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Düzce'yi kapsayan SEDAŞ'ın, bin 400 köy ve 45 ilçeden sorumlu olduğunu söyleyen Güven, bölgede 360 bin armatür olduğunu ve armatürlerin sürelerinin iki yıllık olduğunu bildirdi. Armatürlerin ömrünü doldurmadan yenileme yetkisine sahip olmadıklarını belirten Güven, sadece bakım ve onarım hizmeti yapabildiklerini ifade etti. SEDAŞ olarak Scada projesini de hayata geçireceklerini dile getiren Güven, şöyle konuştu: "Bu enerjinin uzaktan izlenmesi ve takip edilmesi anlamına geliyor. Artık nerede arıza olduğunu sistemden takip edip anında müdahale edeceğiz. Bu proje, 2013 Eylül ayında ilk olarak Gebze'de faaliyete geçecek. 2014 sonunda diğer illerde uygulanacak. Projenin maliyeti

41 milyon TL"

BÖLGESEL TARİFEYE GEÇİLECEK

Konuşmasında istatistik verilerde de bulunan Güven, bir yılda 360 bin armatürden 35 bininde arıza yaşandığını, abonelerden de 30 bine yakın arıza bilgisi geldiğini söyledi. Yılda 100 bine yakın arızayı değerlendirdiklerini belirten Güven, arıza bölümünde çalışan personelin 600 olduğunu kaydetti. Ulusal tarifeden bölgesel tarifeye geçileceğini de anlatan Güven, şöyle konuştu: "Bu kayıp kaçak konusunda faydalı bir uygulama olacak ancak 2015 yılına kadar ulusal tarifede olacağız."

Elektrik tüketiminin en çok Gebze'de olduğunu belirten Güven, bu yıl Kocaeli'nin en fazla bakım onarım hizmeti alan il olduğunu, SEDAŞ'ta 2 bin personelin çalıştığını, 66 belediyenin yılda 8 milyon KW saat kullandığını, 3.3 milyon nüfusa elektrik verildiğini 1,5 milyon abonelerinin bulunduğunu belirtti. Güven, SEDAŞ'ın sadece cadde ve sokak aydınlatmalarından sorumlu olduğunu, dekoratif aydınlatmalar için abonelik yapılması gerektiğini söyledi. - SAKARYA