Sarp Kuray'ın "Yargı" Çıkmazı ya da Yargının "Sarp Kuray" Çıkmazı

Sarp Kuray'ın "Yargı" Çıkmazı ya da Yargının "Sarp Kuray" Çıkmazı

29.01.2013 19:06 | Son Güncelleme: 29.01.2013 19:06
Sarp Kuray'ın

Yasadışı 16 Haziran Hareketi adlı silahlı örgütün kurucusu ve yöneticisi olduğu gerekçesiyle müebbet hapis cezasına mahkum olan Sarp Kuray, 6.kez yeniden yargılanmasına başlandı.

Yasadışı 16 Haziran Hareketi adlı silahlı örgütün kurucusu ve yöneticisi olduğu gerekçesiyle müebbet hapis cezasına mahkum olan Sarp Kuray, 6. kez yeniden yargılanmasına başlandı. Sarp Kuray, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Şubat 2009 yılında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Bu ceza Yargıtay tarafından da onaylandı. Ancak Kuray'ın avukatları AİHM'ne başvurdu. AİHM, Kuray'ın yargılandığı davada 'savunma taleplerinin göz ardı edildiği ve makul sürede yargılanmadığı' gerekçesiyle Türkiye'yi tazminata mahkum etti.

AVUKATLAR YENİDEN YARGILANMA TALEP ETTİ, MAHKEME KABUL ETTİ

Bu kararın ardından Kuray'ın avukatları CMK 311. maddesi (Ceza hükmünün, insan haklarını ihlali suretiyle verildiğinin ve hükmün bu aykırılığa dayandığının, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kesinleşmiş kararıyla tespit edilmiş olması halinde yargılamanın yenilenmesi için yeniden başvurulabilir) gereğince Kuray'ın yeniden yargılanmasını talep etti. Mahkeme de bu talebi yerinde bularak 2012'nin Ekim ayında Sarp Kuray'ın yeniden yargılanmasına karar verdi.

SARP KURAY CEZAEVİNDEN GETİRİLDİ

Bu karar doğrultusunda Sarp Kuray bugün tekrar hakim karşısına çıktı. Sincan F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Kuray'ı duruşmada 7 avukat temsil etti.

SANATÇI EŞİ GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Kuray'ın sanatçı eşi Nur Sürer de davayı izledi. Sürer'in zaman zaman duruşma salonunda ağladığı görüldü.

SARP KURAY: YARGITAY'IN KARARI SİYASİ

Daha önceki yargılamalardaki savunmasını tekrar ettiğini belirten Kuray, " Aleyhime ifade verenler karakoldaki ifadelerinde benden telefonla talimat alarak bazı suçları işlediklerini söylemişlerdir. Bunlar doğru değildir. Yargılama aşamasında hakkımda önce bir defa beraat, 2 defa örgüt üyeliğinden mahkumiyet kararı verilmesine rağmen sonradan Yargıtay'ın görüş değiştirmesi üzerine 146. maddeden ceza verilmiştir. Yargıtay'ın verdiği kararın siyasi olduğunu düşünüyorum. Ben 1993 yılında davam devam ederken yurt dışından kendi isteğimle geldim. Kaçma niyetim de yoktur. İnfazımın durdurulmasını talep ediyorum." dedi.

AVUKATLAR: AİHM ADİL YARGILANMADIĞINA KARAR VERDİ

Kuray'ın ardından avukatları sırayla söz aldı. Avukatlar, davada tekrar başa dönüldüğünü, AİHM'nin müvekkillerinin adil yargılanmadığını karar verdiğine dikkat çektiler. Avukatlar infazın durdurulmasını talep etti

DURUŞMA ERTELENDİ

Duruşma savcısı bu talebin, 'sanığın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mahkemece daha önce verilen kararın niteliği ve AİHM tarafından verilen kararda belirtilen hususun yargılamanın devamı süresinde yerine getirilebilir olduğu' gerekçesiyle reddedilmesi yönünde görüş verdi. Mahkeme talepleri değerlendirmek üzere ara verdi. Aranın ardından ara kararını açıklayan mahkeme, infazın durdurulması talebini reddederek duruşmayı erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Sarp Kuray hakkında, yasadışı "16 Haziran Hareketi" adlı örgütün yöneticisi olduğu ve Anayasa'yı zorla ihlale teşebbüs ettiği" gerekçesiyle idam cezası istemiyle açılan davaya bakan İstanbul 1 No'lu DGM, kendisi teslim olan ve örgüte ilişkin itiraflarda bulunan Kuray'a TCK'nın 170. maddesi uyarınca ceza vermemişti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Sarp Kuray'ın "yasadışı örgütün lideri olmak" suçunu düzenleyen TCK'nın 168. maddesinin 1. fıkrası uyarınca cezalandırılması" gerektiğini belirterek, bu kararı "esastan" bozmuştu.

YARGITAY İKİNCİ KEZ 'USULDEN' BOZDU

Bunun üzerine tekrar İstanbul 1 No'lu DGM'de yargılanan Kuray, bu kez "yasadışı 16 Haziran Hareketi adlı örgütün yöneticisi olduğu" gerekçesiyle 12 yıl ağır hapis cezasına çarptırılmıştı. Dosyayı tekrar inceleyen Yargıtay 9 Ceza Dairesi, Kuray hakkında TCK'nın "Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek" suçunu düzenleyen 146. maddenin 1. fıkrasınca dava açıldığını, ancak "yasadışı örgüt yöneticisi olmak" suçunu düzenleyen 168. maddesinin 1. fıkrasından hüküm kurulduğuna işaret ederek, sanığa suç vasfındaki değişiklik nedeniyle savunma hakkı için ek süre verilmediği için mahkumiyet kararını "usulden" bozmuştu.

YARGITAY ÜÇÜNCÜ KEZ 'ESASTAN' BOZDU

Yargılamayı yapan aynı mahkeme, Kuray'ı bu kez "16 Haziran Hareketi adlı örgütün yöneticisi olduğu" gerekçesiyle 12 yıl 6 ay ağır hapis cezasına çarptırmış, ancak Yargıtay, Türk Ceza Kanunu'nun "Anayasa'yı zorla değiştirmeye teşebbüs" suçunu düzenleyen 146. maddesinin 1. fıkrasına göre hüküm kurulması gerektiğine işaret ederek kararı tekrar bozmuştu.

YARGITAY DÖRDÜNCÜ KEZ 'USULDEN' BOZDU-

Kuray hakkında yargılamayı yapan İstanbul 9. ağır Ceza Mahkemesi, sanığı eski TCK'nın 146. maddesinin 1. bendi uyarınca "Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırmıştı.Davanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, bir duruşma tutanağındaki imza eksikliği bulunması, bozma sonrası talimat duruşmasında da sanığın adı ve soyadının yanlış olarak tutanağa geçirilip, sorgu ve savunmasının alındığını belirtmişti.Yargıtay bu gerekçelerle 4. kez 'usulden' ilk mahkemenin verdiği kararı bozmuştu.

YARGITAY 5. KEZ GELEN DOSYAYI ONAYLADI

5. kez Kuray'ı yargılayan İstanbul 1 No'lu DGM, Mart 2008 yılında yeniden karar verdi. Mahkeme, Kuray'ı "Anayasa'yı zorla değiştirmeye teşebbüs" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasını karar verdi. Bu karar Yargıtay tarafından onaylandı.

AİHM TÜRKİYE'Yİ MAHKUM ETTİ, KURAY YENİDEN YARGILANMAYA BAŞLADI

Ancak AİHM Türkiye'yi adil yargılamadığı gerekçesiyle mahkum etti. Avukatlar bu karar ile Kuray'ın yeniden yargılanması için mahkemeye başvurdu. Mahkeme bu talebi yerinde bularak Kuray'ı yeniden 6. kez yargılamaya başladı.

Öte yandan Sarp Kuray'ın eşi Nur Sürer ile bir grup arkadaşı duruşma öncesi basın açıklaması yaptı.

FOTOĞRAFLI - İstanbul/ Şişli

Sarp Kuray'ın 'Yargı' Çıkmazı ya da Yargının 'Sarp Kuray' Çıkmazı
Sarp Kuray'ın 'Yargı' Çıkmazı ya da Yargının 'Sarp Kuray' Çıkmazı
Sarp Kuray'ın 'Yargı' Çıkmazı ya da Yargının 'Sarp Kuray' Çıkmazı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Sarp Kuray'ın "Yargı" Çıkmazı ya da Yargının "Sarp Kuray" Çıkmazı - İstanbul
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 25.10.2020 09:03:01. #1.15#
title