Haberler

"Sahte İlaç Almak İstemiyorsan, Eczaneden Al"

Güncelleme:

TEİS Genel Başkanı Saydan vatandaşların ilaçları mutlaka eczaneden alması gerektiğini ifade ederek, eczanelerde sahte ilacın olmayacağını söyledi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, yanlış fiyatlandırma politikası yüzünden birçok ilacın piyasadan çekilmeye başlandığını, bunu fırsata çevirenlerin de merdiven altında üretim yaparak, eczane dışında ilaç satmaya başladığını belirtti.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, sahte ilaç operasyonunda Türkiye'de bulunması zor olan kanser ilaçlarının sahtelerinin yakalanmasına ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşların ilaçları eczaneden alması uyarısında bulundu.

TEİS olarak, merdiven altı üretilen sahte ilaçların piyasaya kontrolsüzce sürülmesinden şikayetçi olduklarını belirten  Saydan, "Eczanelerde sahte ilaç satılmaz" dedi.

"İlaçların bulunabilir olması önemli"

Türkiye'nin eczacıları olarak ilaç fiyatlarının uygun fiyatta olmasının tercihleri ve arzuları olduğunu ifade eden Saydan, ama ilaçların bulunabilir olmasının her şeyden önemli olduğunu vurguladı.

Saydan, "Defalarca belirttiğimiz gibi ilacın fiyatını olabileceğinden de ucuzlatınca bu tip olaylarla karşılaşma oranımız artacak, halk sağlığı telafi edilemez zararlara uğrayacaktır. Yanlış fiyatlandırma politikası yüzünden birçok ilaç piyasadan çekilmeye başlandı. Durum böyle olunca bunu fırsata çevirenler bulunmayan ilaçları merdiven altında üreterek çeşitli şekillerde eczane dışında satmaya başladılar. Çaresiz kalan hastalar da, sağlıklarını doğrudan tehdit eden bu yöntemle ilaçlarına ulaşmaya çalışıyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

İlaçta sahteciliği düşünmenin bile insanı rahatsız ettiğini belirten Saydan, "Çünkü doğrudan insan sağlığıyla ilgili bir konu olduğu için bunu yapanları cinayetle suçlamak bile çok ağır bir yaklaşım olmayacaktır" dedi.

Türkiye'nin tek sağlık otoritesinin Sağlık Bakanlığı olduğuna işaret eden Saydan, bir ürüne ilaç şekli (kapsül, draje, ampul, şurup) verilmişse üretim ve satış için izin alınacağı yerin Sağlık Bakanlığı, vatandaşa satılacağı yerin de eczaneler olduğunu kaydetti. Sahte ilaçların kullanılmasının, farklı hastalıklara yol açması ve hatta ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi sonuçlar yarattığına işaret eden Saydan, şöyle devam etti:

"Bazı sahte ilaçlarda toksik maddeler bulunmaktadır. Bu toksik maddeler sahte ilaç üreticisinin ilaçlardaki tadı da taklit ederek gerçekmiş havası vermeye çalışmasından kaynaklanmaktadır. Global sağlık otoriteleri dünyada sahte ilaçların sebep olduğu birçok ölüm ve hastalık vakası olduğunu belirtmektedir.  Halk sağlığı çok önemli bir konudur. İlaç ise halk sağlığı açısından olmazsa olmaz bir üründür. Bir hasta olarak ülkenin en güzel hastanelerine gidip, en iyi doktorlarına muayene olabilirsiniz. Ama tedavi olmak için ilaç kullanmak zorundasınız."

"Bakanlık ilaç fiyat döviz kurunu bir an önce güncellemeli"

Vatandaşların sahte ilaç konusunda daha dikkatli olması ve ilaçlarını mutlaka eczanelerden alması gerektiğini belirten Saydan, Sağlık Bakanlığının da  ilaç fiyat döviz kurunu bir an önce güncelleyerek ilaçları bulunabilir ve ulaşılabilir hale getirmesi gerektiğini vurguladı. - Ankara

Kaynak: AA / Sağlık

Sağlık Bakanlığı Nurten Saydan Türkiye Sağlık Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Bakmadan Geçme

Yeni seferberlik kanunu tam metni OKU İNDİR - PDF 2024! Seferberlik mi çıktı, seferberlik nedir? Sefer görev emri nedir? Sefer görev emri e-devlet üzerinden nasıl sorgulanır? Seferberlik Kararnamesi 22 Mayıs Salı 2024! Yeni seferberlik kararları neler? 22 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 22 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 22 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 22 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 22 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! HSK atama kararnamesi 22 Mayıs Çarşamba yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! 22 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 22 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 22 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri!
İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın 'Şarap festivali' eleştirisine yanıt: Kendisine bilgi veren muhtemelen akşamdan kalmaydı

İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın "Şarap festivali" eleştirisine yanıt: Kendisine bilgi veren muhtemelen akşamdan kalmaydı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title