Haberler

Türkiye'den Kuzey Makedonya'daki hastaneye sağlık desteği

Abone Ol

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te faaliyet gösteren 8 Eylül Şehir Hastanesi'ne medikal ekipman desteği sağladı.

- Türkiye'den Kuzey Makedonya'daki hastaneye sağlık desteği

ÜSKÜP - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te faaliyet gösteren 8 Eylül Şehir Hastanesi'ne medikal ekipman desteği sağladı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki 8 Eylül Şehir Hastanesi'ne destek verdi. Yılda yaklaşık 4 bin hastaya hizmet eden 8 Eylül Şehir Hastanesi Endokrinoloji Bölümü'ne, osteoporoz (kemik erimesi) tespit tetkiklerinde ve tedavisinde kullanılan kemik yoğunluğu ölçüm cihazı (densitometre) desteği sağlandı. 8 Eylül Şehir Hastanesi'nde kurulan ilk Osteporoz Merkezi'nde kemik yoğunluğu ölçüm cihazının teslimi ve tanıtımı amacıyla açılış programı düzenlendi.

Programa Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Fatmir Mexhiti, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Muhammed Ünal, TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt ve 8 Eylül Şehir Hastanesi Müdürü Prof. Dr. Hristijan Kostov katıldı. TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Muhammed Ünal konuşmasında, Kuzey Makedonya'da bin 200 proje hayata geçirdiklerini ve bunların 30 tanesinin sağlık sektöründe olduğunu söyledi. Anlamlı projenin bir parçası olmaktan memnuniyet duyduklarını kaydeden Ünal, "Bugün, burada kıymetli sağlık çalışanlarımızın faydalanması kapsamında kemik yoğunluğu ölçüm cihazı temini için bulunuyoruz. Tabii ki belli başlı özel hastanelerde bulunan bu cihazın bir kamu kurumuna, kamu hastanesine gelmesinin mutluluğu içindeyiz. Vatandaşlarımıza hem sunulan hizmet kalitesinin arttırılması hem de daha çok Makedonyalı vatandaşlarımızın faydalanması için önem arz etmekte" dedi.

Sağlık Bakanı Fatmir Mexhiti de söz konusu yardım ile vatandaşlara kapsamlı sağlık hizmeti sağlama konusunda ileriye doğru atılmış bir adım olduğunu belirtti. Bağışlanan cihazla zorluklarla doğrudan başa çıkılacağını ifade eden Mexhiti, "Türkiye Cumhuriyeti'nden, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın bu önemli bağışı için şükranlarımı sunmak istiyorum. Bu densitometrenin kullanıma sunulmasıyla birlikte sağlık hizmetlerinde karşılaştığımız en büyük zorluklardan biri olan osteoporozun teşhis ve tedavisine yönelik koşullar iyileştirilecek ve hastalarımızın hizmetlere zamanında erişimi sağlanacaktır" diye konuştu.

8 Eylül Şehir Hastanesi Müdürü Prof. Dr. Hristijan Kostov ise söz konusu cihaz sayesinde hastanenin 50 yıllık tarihinde endokrinoloji bölümü bünyesinde ilk kez Osteoporoz Merkezi kurulduğunun altını çizdi. Açılan yeni merkezde kemik sorunları yaşayan hastaların tedavi edileceğini söyleyen Kostov, "Sağlık sistemimizi, sağlık becerilerimizi iyileştiren, hastanemizdeki ve ülke genelinde tetkik kapasitelerini artıran TİKA ve Türkiye Cumhuriyeti'ne teşekkürlerimi sunmak istiyorum" dedi. Öte yandan cihaz, ortopedi, radyoloji, romatoloji ve fizik tedavi bölümleri tarafından da kullanılabilecek.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sağlık

Makedonya Türkiye Eylül Sağlık Haberler

Bakmadan Geçme

Kardeşlerim YENİ BÖLÜM (108. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Kardeşlerim yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Adım Farah YENİ BÖLÜM (24. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Adım Farah yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Gönül Dağı YENİ BÖLÜM (117. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Gönül Dağı yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Güldür Güldür Show YENİ BÖLÜM (354. Bölüm) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Güldür Güldür Show yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (9 ARALIK CUMARTESİ) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 9 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Erden Timur istifa etti mi? Murat Bozok kimdir? MasterChef Şef Murat Bozok kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 9 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 9 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 9 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 9 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 9 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 9 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Turabi kimdir, hangi yıllarda yarıştı? 9 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? Kullanılmayan eşyalar ev ekonomisine katkı sağlayacak! Selçuklu 2. El Pazarı açıldı
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title