Haberler

Prof. Dr. Taşova: "HIV taşıyan kişiler çocuk sahibi olabiliyor"

Güncelleme:

Prof. Dr. Taşova: "HIV taşıyan kişiler çocuk sahibi olabiliyor" Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr.

Prof. Dr. Taşova: "Hıv taşıyan kişiler çocuk sahibi olabiliyor"

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, gebelik boyunca alınacak ilaçlar ile bebeğin HIV olmaktan da kurtulacağını söyledi

ADANA - Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, HIV enfeksiyonu taşıyan kişilerin düzenli tedavi alırlarsa çocuk sahibi olabildiklerini hatta gebelik boyunca alınacak ilaçlar ile bebeğin HIV olmaktan kurtulduğunu söyledi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kovid ile uğraşırken yıllardır devam eden pandemiyi göz ardı etmemek gerektiğini söyleyen Yeşim Taşova, "Özellikle ikisi covid ile birlikte devam ettiği bu süreç içerisinde HIV pandemisine olan ilginin azaldığını düşünüyorum. Özellikle bazı tanı olanakları tamamen kovide yöneldi. Hastanelerimiz uzunca bir süre sadece Kovid'e hizmet verdiği için hastalarda buralara gelemediğinden hem tedavi görmekte olan hastalarımızın tedavilerine bağlı kontrollerini yapamadılar hem de yeni tanı koymada güç bir döneme girdik. Şimdi hastanelerin açıldığı bu dönemde görüyoruz ki oldukça pozitif vakamız var. Türkiye'ye baktığımızda HIV ile yaşayan birey sayısının anca yüzde 50'sini biliyoruz. Yüzde 50'si durumunun hiç farkında bile değil. Bu nedenle tedaviye ulaşamıyorlar ve başkalarına da bulaştırıyorlar" diye konuştu.

"Günde 1-2 tablet alarak HIV negatiflere benzer bir yaşama sahip olurlar"

Prof. Dr. Yeşim Taşova, HIV enfeksiyonunda gelinen tedavinin oldukça yüz güldürücü bir noktada olduğunu vurgulayarak, "Günde 1-2 tablet alarak HIV negatiflere benzer bir yaşam kalitesine ve süresine sahip olurlar. Aynı zamanda bulaşıcılıklarını düzgün tedavi alırlarsa sıfıra yakın azaltıyorlar. Bu imkandan HIV durumunun farkında olmayan tüm bireylerin yararlanması gerekiyor. HIV enfeksiyonu tedavi olunmazsa 8-10 yıl içerisinde AİDS'e gidiyor ve ölümle sonuçlanabiliyor. Ancak tedavi alındığında bugün 35-40 yıllara kadar uzayan bir yaşam seviyesine ulaşmıştır" dedi.

"Düzenli tedavi alırlarsa çocuk sahibi olabiliyorlar"

HIV enfeksiyonu taşıyan kişilerin düzenli tedavi almasının çok önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Taşova, "HIV enfeksiyonu taşıyan kişiler düzenli tedavi alırlarsa çocuk sahibi olabiliyor. Gebe kalan kadınların HIV testi yaptırmasını mutlaka öneririm. Çünkü HIV tespit edilirse gebelik boyunca alınacak ilaçlar ile bebek HIV olmaktan kurtuluyor bu çok önemli. Bütün herkes hayatında bir kez HIV testi yaptırmalıdır" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Yeşim Taşova, her şeyin bir test yaptırmakla başladığını söyleyerek, "Eğer pozitifseniz endişelenmeyin. Biz şanslı ülkelerden biriyiz en son tedaviyi ülkemiz karşılıyor. ve tedaviye ulaştığınızda diğer insanlardan farklı olmayan bir yaşam standartlarına ulaşıyorsunuz" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sağlık

Yeşim Taşova HIV Haberler

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

TBMM'de işe başlayan kızıyla ilgili soru Destici'yi kızdırdı! Canlı yayında ortam gerildi

TBMM'de işe başlayan kızıyla ilgili soru Destici'yi kızdırdı! Canlı yayında ortam gerildi

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Bakmadan Geçme

19 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 19 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 19 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 19 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Eyüp, Üsküdar, Pendik elektrik kesintisi! 19 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 19 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Beyoğlu hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beyoğlu nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beylikdüzü hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beylikdüzü nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beşiktaş hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beşiktaş nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Beyoğlu, Fatih, Şişli 18-19 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Galatasaray Trencin maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS Trencin maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İzmir Balçova, Gaziemir, Karaburun elektrik kesintisi! İzmir elektrik kesintisi saat kaçta bitecek, elektrikler ne zaman gelecek? Fenerbahçe Hull City maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) FB Hull City maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti?
İzmir'de alevler saatlerdir söndürülemiyor! 1 mahallenin tahliyesine başlandı

İzmir'de alevler saatlerdir söndürülemiyor! 1 mahallenin tahliyesine başlandı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title