Haberler

Gaziantep'te Meme Kanseri Farkındalık Eğitimi Verildi

Güncelleme:

Gaziantep'te İhtiyaç Haritası ile Kanser Savaşçıları Derneği tarafından AstraZeneca Türkiye'nin desteğiyle gerçekleştirilen 'Kendini Tanı, Erken Tanı Meme Kanseri Farkındalık Hareketi' kapsamında, 100'ün üzerinde kadına meme kanseri farkındalık eğitimi verildi. Eğitimde meme kanseri görülme sıklığı, risk faktörleri, erken tanının önemi ve tarama yöntemleri gibi konular ele alındı. Eğitimlerin ardından kadınlara kanser taraması yapıldı.

İhtiyaç Haritası ile Kanser Savaşçıları Derneğinin AstraZeneca Türkiye'nin desteğiyle yürüttüğü "Kendini Tanı, Erken Tanı Meme Kanseri Farkındalık Hareketi" kapsamında, Gaziantep'te meme kanseri farkındalık eğitimi gerçekleştirildi.

Gaziantep Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki etkinlikte, Kanser Savaşçıları Derneğinin gönüllü hekimi Alper Aytekin tarafından 100'ün üzerinde kadına meme kanseri farkındalık eğitimi verildi.

Eğitimde kadınlar, meme kanseri görülme sıklığı, başlıca risk faktörleri, erken tanının önemi, meme kanseri tarama ve elle muayene gibi konularda bilgilendirildi.

Kanser Savaşçıları Derneği Genel Sekreteri Aslı Ortakmaç, gazetecilere, 4 ilde yaptıkları eğitimle 800 civarında kadına ulaştıklarını ve kanser taraması yaptıklarını söyledi.

Meme kanserinin kadınlarda görülen en sık kanser türü olduğunun altını çizen Ortakmaç, şunları kaydetti:

"Dünya ve Türkiye'de 8 kadından birisinin meme kanseri olma riski var. Meme kanserinde erken tanı hayat kurtarır ama bunu bilmek yeterli olmuyor ve harekete geçmek gerekiyor. Kadınların kendilerini muayene etmeleri, yılda bir kere ultrasona girmeleri, 40 yaşından sonra ise yılda bir kez mamografi çekilmesi lazım. Çünkü meme kanserinde, erken tanı şansı kaçırılırsa maalesef çok daha ileri seviyelerde tanı alınabiliyor. Erken ve zamanında teşhisin ardından kadınlar tedavilerini olduktan sonra sağlıklı şekilde hayatlarına devam edebilir. Sosyoekonomik bakımdan bu eğitimleri almaları güç olan kadınlar için eğitimler çok önemli. Bu nedenle ulaşabildiğimiz kadar kadına ulaşmayı istiyoruz."

"Eğitimi alan kadın annesine, kızına, komşusuna anlatabiliyor"

İhtiyaç Haritası Saha ve Operasyon Koordinatörü Zafer Kapusuz da deprem bölgesindeki kadınlara ulaşmayı hedeflediklerini, Gaziantep'in ardından Adıyaman'a gideceklerini belirtti.

Kapusuz, "Bu işin bir çarpan etkisi var. Eğitimi alan kadın annesine, kızına, komşusuna anlatabiliyor. 800 kadına eğitim veriyoruz ama çarpan etkisiyle bu belki de 8-10 bin kadına ulaşacak. Tabii Türkiye'nin her ilinde, bölgesinde kadınlara ulaşmaya çalışacağız." dedi.

Doktor Alper Aytekin de kanser hastaları ve teşhis konularında yanlış algının bulunduğunu dile getirdi.

Söz konusu eğitimlerin bu algının yıkılması için önemli olduğunu vurgulayan Aytekin, "Meme kanseri erken tanıyla tamamıyla tedavi edilebilir bir hastalıktır. Dünyadaki ile Türkiye'deki meme kanseri oranı birbirine yakın. Şu anda kadınlarda en sık görülen kanser meme kanseridir. Ülkemizde de böyle dünyada da böyle. Böylesine sık görülen kanserde de bu şekildeki organizasyon önemli hale geliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Eğitimlerin ardından kadınlara kanser taraması yapıldı.

Kaynak: AA / Sağlık

Meme Kanseri Meme Kanseri AstraZeneca Gaziantep Türkiye Sağlık Haberler

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kürtçe trafik uyarıları yazmaya başladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kürtçe trafik uyarıları yazmaya başladı

Sağanaktan kaçarken elektrik akımına kapıldılar! 2 genç feci şekilde can verdi

Sağanaktan kaçarken elektrik akımına kapıldılar! 2 genç feci şekilde can verdi

Bakmadan Geçme

13-14 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 13-14 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 13-14 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 13-14 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 13-14 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 13-14 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 13-14 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 13-14 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 13 Temmuz AFAD ve Kandilli deprem listesi! 13 Temmuz Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? TRT 1 canlı maç izle! İSPANYA-İNGİLTERE CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! 13 Temmuz 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 15 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 15 Temmuz burç yorumları nedir? 13 Temmuz 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 13 Temmuz Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! EURO 2024 şampiyonu kaç para alıyor? EURO 2024 şampiyonu İngiltere-İspanya ne kazandı, para ödülü ne kadar? MasterChef Bera kimdir? 2024 MasterChef Bera Altaş kaç yaşında, nereli? Bera Erkek ismi mi?
Erdoğan'dan 3. Dünya Savaşı yorumu: Risk görmüyorum, görmek de istemiyorum

Erdoğan'dan 3. Dünya Savaşı yorumu: Risk görmüyorum, görmek de istemiyorum

title