Haberi Paylaş
Bursa'nın Sağlık Turizminde Hedefi 30 Milyon Dolar

Bursa'nın Sağlık Turizminde Hedefi 30 Milyon Dolar

Sağlık Haberleri

Bursa Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Prof. Dr. Sedat Demir, kentin 2017 yılındaki sağlık turizmi hedefinin 30 milyon dolar gelir olduğunu bildirdi.

Bursa Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Prof. Dr. Sedat Demir, kentin 2017 yılındaki sağlık turizmi hedefinin 30 milyon dolar gelir olduğunu bildirdi.

Demir, yazılı açıklamasında, Bursa'nın sağlık turizminde 2011 yılında 250 civarında hasta ağırladığını, bu sayının bugün 15 bin rakamlarına ulaştığını belirtti.

Sağlık turizminin katma değeri yüksek bir turizm olduğuna dikkati çeken Demir, şunları kaydetti:

" Türkiye'ye gelen normal bir turistin bıraktığı gelir yaklaşık 900 dolar civarı iken, sağlık turisti ise yaklaşık 10 bin dolar civarında döviz bırakıyor. Yani biz 10 bin sağlık turistini Bursa'ya getirdiğimizde 100 bin normal turist getirmiş oluyoruz. Rakamların karşılaştırılması Bursa açısından sağlık turizminin ne kadar önemli olduğunu gösteren ciddi bir göstergedir. Sağlık turizminde daha ileriye gidebilmek için hedeflerimizi büyüttük. 2016 yılında 20 bin rakamlarını geçeceğine ön gördük ve hedefimiz 2017 içinde bu rakamların 30-35 bine ulaşmasıydı. Hatta 2023 hedefimizde sağlık turizminde milyar dolar seviyelerine ulaşmak vardı. Bursa olarak master planlarımızda öngörülen yatırımlar gerçekleşirse bu rakamlara ulaşabiliriz fakat 2016 yılında yaşanan terör olayları, siyasi krizler ve son yaşanan darbe girişimi bu hedeflerimizi 1 yıl geciktirdi. 2016 yılında 20 bin sağlık turisti beklerken turizm şirketlerinin ve hastanelerin kendi gayretleriyle bu rakam 2 bin seviyelerinde kaldı."

Demir, Bursa'nın medikal sağlık turizmi alanında kalitesini kanıtladığını vurgulayarak, mevcut ve yeni otellerinin sağlık turizmine uygun tesisler haline getirilmesi için Sağlık Bakanlığı ile temaslarının devam ettiğini belirtti.

"2017 yılında hedefimiz 30 bin hasta"

Türkiye'nin sağlık turizmi alanında çok ilerlediğini aktaran Demir, Türkiye'nin, Hindistan ve Tayland gibi ülkelerin ardından dünyada ilk 5'e yerleştiğine dikkati çekti.

Türkiye'de sağlık turizmi alanında İstanbul'un birinci sırada olduğunu kaydeden Demir, şu görüşleri savundu:

" Türkiye'de sağlık turizminde İstanbul birinci sırada yer alıyor. Bursa olarak İstanbul'a artık çok daha fazla yakınız. Bu avantajımızı kullanarak 2017 yılında çok daha iyi rakamlara ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye sağlık turizmi alanında hedeflerine kısa zamanda ulaşıyor. Bugün ülkemize 1 milyon dolayında sağlık turisti geliyor. Bursa olarak 2017 yılında hedefimizi 30 bin hasta ve 30 milyon dolar gelir olarak belirledik. Bursa'da valiliğimiz, yerel yönetimlerimiz, ilgili kurum ve kuruluşlarımızla birlikte sektör temsilcilerimiz ortak hareket edersek Türkiye'de ilk 3'e hatta İzmir'in önüne geçeceğimizi düşünüyorum."

Kaynak: AA / Sağlık

Sedat Demir İstanbul Türkiye Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title