Haberler

Dünyadaki aşı karşıtlığı kızamık vakalarını patlattı! Profesör, "Koronavirüsten daha tehlikeli" diyerek uyardı

Güncelleme:

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, kızamık vaka sayısının yıldan yıla arttığını söyleyip "Koronavirüsten çok daha tehlikeli bir hastalık. Koronada bir kişi 3 kişiye bulaştırırken, kızamıkta 18 kişiye bulaştırıyor" dedi.

Dünyada giderek artan aşı karşıtlığı özellikle bitme noktasına gelen kızamık konusunda ciddi biçimde kendini göstermeye başladı. Sağlık Bakanlığı '2019 Sağlık İstatistik Yıllığı'na göre kızamık vaka sayısı giderek yükseldi. 412'si yerli, 304'ü yabancı toplam 716 olan vaka sayısı 2019'da 2 bin 905 oldu. Bunun 1958'i yerli, 947'si ise yabancı vakalardan oluştu. Kızamık Kızamıkçık Kabakulak (KKK) aşılama oranı 2018'de yüzde 96 iken 2019'da yüzde 97'ye yükseldi.

Aşılama oranının artmasına rağmen vaka sayılarındaki yükselişi Hürriyet'e değerlendiren Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan şunları söyledi:

"ÜLKELER AŞI YASALARI ÇIKARDI"

"2007 ile 2011 arasında bütün dünyada kızamığı azaltma kampanyası başlatıldı. Bu aşılama ile Türkiye'de 280 binler civarında olan yıllık kızamık vaka sayısı dört yıl boyunca 4 ile 7 arasında seyretmeye başladı. Daha sonra Avrupa'da aşı reddi nedeniyle kızamık salgını oldu. 2011'de İstanbul'da Fransız turistin kapalı çarşıda bir kuyumcuya bulaştırmasıyla Türkiye'de de vaka sayıları artamaya başladı. 2013'te tüm dünyada ve Türkiye'de bir salgın yaşandı. 2013'te yıllık vaka sayımız 7 binin üzerine çıktı. Sonra tekrar dünyada aşı retleri ile mücadele başladı. Ülkeler zorunlu aşı yasaları çıkardılar. Kızamık aşısı olmayan çocukları okullara almadılar. Hatta Amerika'da toplu yerlere kızamık aşısı olmayanların girmesi engellendi.

Dünyadaki aşı karşıtlığı kızamık vakalarını patlattı! Profesör, 'Koronavirüsten daha tehlikeli' diyerek uyardıEnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan

"KORONADAN DAHA TEHLİKELİ"

2017 yılında Türkiye'de de aşılama oranları yüzde 98'den yüzde 96'lara düştü. Doğal olarak vaka sayıları arttı. 2019'da en son yüzde 97'ye 2020'de yüzde 98'e çıktı. Kızamığın bir özelliği de dalgalanarak seyretmesi. 5-10 yılda bir de pik yapıyor. COVID'den çok daha tehlikeli bir hastalık. COVID'de bir kişi 3 kişiye bulaştırırken, kızamıkta 18 kişiye bulaştırıyor. COVID'de toplumsal bağışık için yüzde 50-60 yeterli olurken, kızamıkta yüzde 95 olması gerekiyor. Bu kadar yüksek aşılamayı su çiçeğinde yapsanız hastalığı bitirirsiniz ama kızamıkta bitiremiyorsunuz.

"BEN ÇOCUĞUMU AŞILATMIYORUM' DEME HAKKINIZ YOK"

Bir grup insanın 'Ben çocuğumu aşılatmıyorum' deme hakkı yok, çünkü aşılanmayan her çocuk başka çocukların, insanların da sağlığını tehlikeye atıyor. Yani siz aşılama oranlarını yüksek tutsanız da bir yerlerde aşı reddi varsa hastalık gelip sizi bulabiliyor. 2017'de Türkiye'de 23 bin kişi aşı reddi yapmıştı. Görülen kızamık türü Ortadoğu kökenli değil, Avrupa'da görülen tip ama aşılamayı yüzde yüze çıkarırsak bizde daha az görülecektir.

"YASA TEKLİFİ HAZIR"

Aşı karşıtı gruplar uğraşır ve aşı olmama oranını yüzde 5'lere çıkarırlarsa o zaman salgın başlar. Bu nedenle Türkiye'de zorunlu aşı yasa teklifi hazırlandı. Şu anda bekliyor ama zorunda kalınırsa devreye sokulacak"

Kaynak: Haberler.com / Sağlık

Hürriyet Türkiye Kızamık Haberler

AK Parti, en düşük emekli maaşına yapılacak zamla ilgili tarih verdi

AK Parti, en düşük emekli maaşına yapılacak zamla ilgili tarih verdi

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

İzmir ve Kütahya'yı sağanak vurdu! Evler ve sokaklar su altında kaldı

İzmir ve Kütahya'yı sağanak vurdu! Evler ve sokaklar su altında kaldı

Bakmadan Geçme

15 Temmuz'da kuyumcular açık mı? Şehit Bahadır Rıdvan Talay kimdir? Şehidimizin memleketi neresi, babası kim, nerede görev yapıyordu? Seda Selek Halk TV'den ayrıldı mı? Seda Selek neden yok, kanal mı değişirdi, hangi kanala geçti? Cenk Tosun Fenerbahçe'ye mi gitti? China Suarez kimdir? Icardi - China Suarez sevgili mi? 12-13 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine ve motorine indirim veya zam var mı? 13-14 Temmuz hava bugün ve yarın nasıl olacak? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? İnstagram çöktü mü? İnstagram neden açılmıyor? 12 Temmuz Cuma İnstagram'da sorun mu var, neden yüklenmiyor? Hava Muhalefeti filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Hava Muhalefeti filmi ne zaman, nerede çekildi? Canlı yayında kafasına sıkan adam öldü mü, yaşıyor mu? (VİDEO) Ankara'da kafasına sıkan yayıncı ne oldu, öldü mü? Üçlü Tehlike filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Üçlü Tehlike filmi ne zaman, nerede çekildi? Katil Avcısı filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Katil Avcısı filmi ne zaman, nerede çekildi? Görümce filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Görümce filmi ne zaman, nerede çekildi? Çember: Karanlığın Gözleri filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Çember: Karanlığın Gözleri filmi ne zaman, nerede çekildi? Allan Saint-Maximin maaşı ne kadar? Saint Maximin yıllık ne kadar kazanıyor, Fenerbahçe'de ne kadar kazanacak?
Namaz kılmaya gelmeyen cemaate cami imamından tabelalı sitem: Namazın kılınmadan namazını kıl

Namaz kılmaya gelmeyen cemaate cami imamından tabelalı sitem: Namazın kılınmadan namazını kıl

500

Yorumlar (25)

gökhan:

bir çocuğuma yaptırmadım. ikinci çocuğum oldu ona da yaptırmayacağım. . . Yarın haberlere birkaç tane ''kızamıktan öldü'' haberleri eklediler mi bu millet koşa koşa gider yaptırır. Çünkü cahillik ve korkaklık had safhada. Hala görmüyorsunuz sağlık, tıp alanı şirketleşmiş durumda. Şirketlerin de tek amacı vardır. O da kâr kâr kâr. yani para para para. Kimse sizi ve çocuğunuzu düşündüğü yok. Öncelikle aşılar üzerindeki iddiaları yüzde yüz bertaraf edin. Yapamazsınız.

10
5
yanıtYanıtla
Bahadır:

Lan ampul beyinli yaptırmadım diyorsun da ya çocukların millete bulaştirirsa vebalini alacanmi

yanıt5
yanıt11
corci:

haberde bahsedilen ve kızamık vakalarının patlamasına sebep olan kafa aha tam da bu işte. . yazık o çocuklara

yanıt1
yanıt4
BİR BİLENE SOR:

Aşılı çocuğun su çiçeği çıkardığında kızamık geçirdiğinde kabakulak olduğunda, aşısız olana da bulaşacak. O zaman ne yapacaksın? Aşılı olan hafif atlatacak ya öbürü? Peki aşısız olan bu virüsü başka çocuklara da bulaştırdığında ne olacak? Sen de oldun bu aşıları çocukken, verem, kızamık, su çiçeği hepimiz olduk bu aşıları. Bu nedenle hafif atlattık bu hastalıkları. Eskiden çocuklar bu hastalıklardan ölüyordu bilmem haberin var mı?

yanıt1
yanıt2
anti-bahadır:

Mübarek din kardeşim, gökhan beyfendi çocuklarına aşı yaptırmayarak aşı yaptırmış diğer insanlara nasıl bulaştırabilir?

yanıt1
yanıt0
Bahar:

Anti Bahadır Bey, aşı yaptırılmamış olan bir çocuk su çiçeği, kızamık, kabakulak, kızıl vs. gibi hastalıkları çok ama çok ağır geçirir. Aşılı çocuklara da doğrudan bulaştırır ve hastalık ağırlaşır. Aşı her zaman koruyucudur. Bizler de olduk bu aşıları. Eskiden insanlar veremden ölürmüş, biz aşısını olduk verem bitti. Su çiçeğini aşı sayesinde 3 günde atlattık. Aşı olmayan çocuklar sırf kızamıktan bile ölebiliyor. Aşı yaptırmayan çocuklar virüsü daha kolay bulaştırıyor. Hastalık ağır geçiyor.

yanıt1
yanıt1
BEN GÖKHAN:

Evet. Tüm sorumluluğu alıyorum. Ve sizler gibi korkmuyorum. Allah aşkına hiç okuyor musunuz? Araştırıp sorguluyor musunuz? Çocuğumun velisi benim. Çocuğun iradesi, yetkisi yok. Bunu herkes biliyor. Yetki ve sorumluluk bana ait. Bu kanunen de böyledir. . . Bekleyin. İleride çokça konuşulacak. Bir bir ortaya çıkacak saklanan gerçekler. o gün aşı olmayan değil aşı olanları korku kaplayacak. . .

yanıt2
yanıt1
dabılanti-bahadır:

1- verem aşısı çıkmadan dünyada bitti. 2- aşı firmaları bile aşılarının koruyuculuğu konusunda kesinlik veya yüzdelik veremiyor ama siz bu konuda epey uzmansınız anlaşılan. 3-aşısız çocukların hastalık yaydığına dair bir bilimsel çalışma mevcut değildir. 4- kabakulak, kızamık gibi çocuk hastalıklarını geçiren çocukların astım gibi birçok immün hastalıkları geçirme olasılığı düşmektedir(bilimsel kanıt)sonuç safsatayla konuşmuyoruz, kahvede konuşur gibi atıp tutmuyoruz BİLİMSEL KANIT sunuyoruz.

yanıt2
yanıt0
enciniyır:

Allah(cc) şahitidim olsun arkadaşlar, kardeşler, abimlerim , ablalarım; gözünüzü açın! emin olun ki aşı yaptırmayan bizler, aşı yaptıranlardan daha çok araştırıyor daha çok tıp makalesi okuyoruz. ve aşı zararlı değildir seni hastalıklardan koruyor yalanına inanmayın. tek bir sorum var sizlere. üzerinize giydiğiniz kıyafette, tekstil işlemlerinden dolayı(boya, apre vs, , ) formaldehit ve ağır metaller bulunmaktadır. formaldehit sınırı 6ppm(milyon gramda bir) ama vurulduğun aşıda 1-20miligram var.

7
2
yanıtYanıtla
A.A:

Bu adamın yatacak yeri yok! Önce Kovidle korku pompalıyordu;şimdi çıkmış kovid 3 kişiye bulaştırıyor diyor. Hani 15 kişiye bulaştırıyordu bir kişi. Bir dedikleri bir dediğini tutmayan; Çin de vakaların son bulmasını açıklayamayan, onlar atlattı biz atlatamayacağız; hastalığı geçirsenizde, aşı olsanızda maske takacaksınız diyen. Ve en önemlisi ''istesenizde istemesenizde sizi aşılayacağız'' diyen bir mahluğun, aşının zorunlu yapılması öncesi verdiği bu demeçlere şaşırmamak gerek!

9
0
yanıtYanıtla
Tüm 25 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title