Rize'de Sel ve Heyelanın Ardından 3 Gün Sonra Ulaşılan Köy Yerle Bir Olmuş!

Rize'de Sel ve Heyelanın Ardından 3 Gün Sonra Ulaşılan Köy Yerle Bir Olmuş!

Rize'de şiddetli yağmur sonrası meydana gelen ve 1 kişinin hayatını kaybettiği 1 kişinin de yaralandığı Çayeli İlçesi Gürpınar ve civar köylere 3 gün sonra ulaşılabildi.

Rize'de şiddetli yağmur sonrası meydana gelen ve 1 kişinin hayatını kaybettiği 1 kişinin de yaralandığı Çayeli İlçesi Gürpınar ve civar köylere 3 gün sonra ulaşılabildi. Bir evin çöktüğü, çok sayıda evin de hasar gördüğü ve heyelan tehdidi nedeniyle boşaltıldığı, araç ve iş makinelerinin toprak altında kaldığı, köprülerin yıkıldığı, asfaltın söküldüğü köylerde hasarın boyutları da bölgede yaşanan afeti ortaya çıkarttı.

Rize'de etkili olan şiddetli yağmurun dönüştüğü sel ve heyelan en çok Çayeli İlçesi Senoz Vadisi'ndeki köylere zarar verdi. Yardım çağrılarının geldiği ve karyolu sel ve heyelan nedeniyle kapalı olan Gürpınar Köyü'ne ekipler bugün karadan ulaşabildi. Gürpınar ile çevredeki Kaptanpaşa ve Yeşiltepe köylerinin yaşanan afette adeta yerle bir olduğu ortaya çıktı. Evlerin çöktüğü, çok sayıda evin heyelan tehdidi nedeniyle boşaltıldığı, araç ve iş makinelerinin toprak altında kaldığı, köprülerin yıkıldığı, asfaltın söküldüğü köylerde hasarın boyutları ise ilçede yaşanan afeti gözler önüne serdi. Enerji nakil hatlarının kesildiği telefon hattını sağlayan direklerin devrildiği köye ulaşımın sağlanması ile birlikte vatandaşlar hasarlı evlerini boşlatarak ilçe merkezine inmeye başladı.

ENKAZA ULAŞILDI

Gürpınar Köyü'nde çöken ve 51 yaşındaki Esman Tolan'ın hayatını kaybettiği 80 yaşındaki annesi Esma Tolan'ın ise yaralı kurtarıldığı evin enkazına ise de bu sabah saatlerinde ulaşıldı. Yerle bir olan ve hiçbir eşyanın kurtarılamadığı evin ahırında ise 6 büyükbaş hayvanın da telef olduğu öğrenildi. Heyelanda çöken evin enkazı altında kalan ablası vefat eden Fahri Tolan şiddetli yağış olan o anları anlattı. Ablasının bir adım daha atabilmiş olsaydı kurtulacağını ifade eden Fahri Tolan, "Kaçmaya çalıştı ama yetiştirip kaçamadı. Sel bir anda geldi. Maalesef evin enkazı altında kaldı" dedi.

VATANDAŞLAR TEPKİLİ

3 gün sonra ulaşımın sağlanabildiği köylerde yaşayan vatandaşlar da ekiplerin geç gelmesine tepki gösterdi. Arkadaşının kamyonu balçığa gömüldüğünü anlatan Yahya Demirkapı, "Dere aniden taştı. Arkadaşım kamyonunu bırakıp canını zor kurtardı. 3 gün oldu köylere halen ulaşamıyoruz. 3 günde 3 metre ancak yol yapıldı. Bir makine çalışıyor, 5 makine bekliyor. Kimsenin burada kimseden haberi yok. Sele, afete karışmış haldeyiz" diye konuştu. Yöre sakinlerinden Mustafa Demirbaş ise 'Köyde yeni yapılan köprüler yıkıldı, menfezler tıkandı. Ama 300 yıllık tarihi kemer köprü sapa sağlam ayakta. Bu yeni yapıları nasıl yapıyorlar anlayamıyoruzö diyerek tepkisini dile getirdi.

Kaynak: DHA