Rasim Öztekin'in vefatının ardından eşi asılsız haberlere açıklık getirdi

Rasim Öztekin'in vefatının ardından eşi asılsız haberlere açıklık getirdi

Bültenler - Haberler | Magazin

Türk tiyatrosunun usta sanatçılarından Rasim Öztekin, geçirdiği kalp krizi sonucu 8 Mart Pazartesi akşamı yaşamını yitirdi. Usta oyuncunun koronavirüs salgınından dolayı hastaneye giderek tedavi olmadığı iddiası magazin gündeminde bomba gibi düştü. Öztekin'in eşi Esra Kazancıbaşı Öztekin ise gündemde yer alan haberlere yayınladığı basın açıklamasıyla cevap verdi.

Rasim Öztekin'in pandemiden korktuğu için sağlık kontrollerini ihmal ettiği şeklinde medyada yer alan bazı haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Esra Kazancıbaşı Öztekin yayınladığı basın açıklamasında "Bazı medya organlarında aşağıdaki açıklamam maalesef maksadından saptırılarak Rasim'in çok sevdiği tiyatro sanatçısı dostu Demet Akbağ'a bir yanıtım olarak verilmiştir. Demet Akbağ, sevgili eşim Rasim Öztekin'in birlikte pek çok projeye imza attığı, en değer verdiği, en sevdiği sanatçı dostlarının başında gelmektedir.

Vefat eden kişilerin sevenlerinin o an aldıkları duyumları paylaşmalarından doğal bir şey olamaz. Aşağıdaki açıklamamın muhatabı sevgili Demet Akbağ asla değildir. Amacım, medyaya dalga gibi yayılan, bu görüş üzerinden üretilen yeni, yanlış haberlerin önüne geçebilmektedir. Lütfen bu acılı günümüzde Rasim Öztekin'in adına ve ruhuna saygıyla magazinleştirecek, bizi incitecek yorumlardan, haberlerden kaçının."

"RASİM ÖZTEKİN ÖRNEK BİR İNSANDIR"

Eşinin her daim örnek bir insan olduğunu söyleyen Kazancıbaşı, sözlerine şöyle devam etti: "35 yılını sağlık haberciliğine adayan uzman bir gazeteci olarak tek arzum, bu yanlış bilgilerin önüne geçerek Rasim'in pandemi döneminde de kontrollerini ihmal etmeyen bir isim olarak kendisi gibi kronik hastalığı olanlara ölümünden sonra da olumlu bir örnek teşkil etmesidir. Dün 14 Mart Tıp Bayramı'ydı. Açıklamamın bir diğer amacı da onu hayatta tutmak için çabalayan hekimlere, O'nu son yolculuğuna uğurlarken acımızı paylaşanlara teşekkür mesajımı iletebilmekti. Ancak bazı medya organlarında açıklamanın bu bölümü görmezden gelinerek magazin haberi gibi yayınlandı, sevgili meslektaşlarımızdan bu yanlışını düzeltmelerini rica ederim."

Rasim Öztekin'in vefatının ardından eşi asılsız haberlere açıklık getirdi

"PANDEMİDE EN SON 30 OCAK'TA KALP TETKİKLERİNİ YAPTIRMIŞTI"

"Her yaştan, her kesimden insanın 'ağabey' diye hitap ettiği eşim Rasim Öztekin, mizahın, toplumsal hoşgörünün ve saygının sembolü olduğu kadar, pandemi döneminde de sağlık kontrollerini asla aksatmayarak örnek davranış sergileyen hastalardan biriydi. Bu konuda ortaya atılan asılsız iddiaların, onu seven, rol modeli olarak gören milyonlarca hayranına sağlık konusunda yanlış örnek teşkil edebileceğinin kaygısıyla bu bilgilendirmeyi kardiyoloji doktorunun açıklamalarıyla birlikte yapma gereği duydum."

PROF. DR. İZZET ERDİNLER: SON KONTROLÜNDE OLUMSUZ BULGU GÖZLENMEMİŞTİ

Medyada yer alan asılsız bazı haberlerin aksine en son 30 Ocak'ta Memorial Ataşehir Hastanesi'nde kalp kontrolünden geçmişti. Kan- idrar testlerinin, elektro ve EKO çekiminin yanı sıra kalp pil kontrolü de yapılmıştı. Vefat etmeseydi, iki gün sonra diş hekimi Prof. Dr. Hakan Özyuvacı ile randevusuna da gidecekti. Yine geçtiğimiz haziran ayında geçirdiği önemli ritm bozukluğunun tedavisi için kalbine şok tedavisi uygulanmıştı. Eşime kalp pilini takan ve tam 12 yıldır sağlık kontrollerini düzenli olarak yapan Memorial Ataşehir Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Şefi Prof. Dr. İzzet Erdinler'in bu konuyla ilgili açıklamasını aşağıda paylaşıyorum:

Rasim Öztekin'in vefatının ardından eşi asılsız haberlere açıklık getirdi

"Sevgili hastam Rasim Öztekin'i ilk kez 2009 yılında kalp yetersizliği ve zatürre nedeni ile Siyami Ersek Hastanesi'nde gördüm. Kalp yetersizliği için ilaç tedavisine ek olarak üç telli Biventriküler ICD takıldı. Son bir yılda ritim bozukluğu için ilaç ve şok tedavisi uygulanmış, kontrolleri düzenli olarak yapılmıştır. Mart 2020'den sonra iki kez kontrolü yapılmıştır. Son kontrolünde yeni olumsuz bulgu gözlenmemişti. Beş yıl önce yapılan anjiografide kritik darlık saptanmamıştı, ancak kendisine kontrol amaçlı anjiografi yapılması planlanıyordu."

"AMELİYAT DEĞİL, KONTROL ANJİYOSU"

Prof. Dr. İzzet Erdinler'in de belirttiği gibi önerilen işlem bir ameliyat değil, kontrol amaçlı anjiyoydu. Ancak acil anjiyo gerektiren bir sıkıntısı, bulgusu olmadığından sadece kontrol amaçlı olarak planlanan bu anjiyoyu Rasim, zaruri bir durum olmadığı için Kovid-19 aşısı olduktan sonra yaptırmak istiyordu. İddia edilenlerin aksine önümüzdeki günlerde yani pandemi döneminde anjiyo da olacaktı. Eşimin 2009'da geçirdiği çok ciddi, yaşamsal riski yüksek ve 2,5 ayı çoğunlukla yoğun bakımda geçen hastane günlerinde savaş verdiği ileri kalp yetmezliği tablosu sonrasında, 12 yıl boyunca pek çok başarılı film ve dizide yer alacak sağlık standartını yakalamasında sağlık kontrollerine, sağlığına ve yaşam şekline gösterdiği bu özen yatmaktadır.

KAVUK TÖRENİ'NDE PANDEMİ İLE MÜCADELE EDEN SAĞLIK ORDUMUZU ALKIŞLATMIŞTI

Başta hekimler, hemşireler olmak üzere tüm sağlık personeline yürekten saygı duyan bir sanatçıydı. Kavuk devir teslim töreninde pandemiye karşı mücadele veren tüm sağlık personelini Harbiye Açık Hava'yı dolduran yaklaşık bin 500 kişiye alkışlatmıştı. Maske, mesafe başta olmak üzere pandemi kurallarına uymak, Kovid-19'la mücadele eden tüm sağlık personeline saygı duymak en özen gösterdiği konuların başında gelirdi. Hastalıklara karşı farkındalık yaratabilmek amacıyla "Rasim Öztekin'le Kalp Yetersizliği Sohbetleri" ve "İçimizdeki Balon: Aort Anevrizması" gibi pek çok sosyal sorumluluk projesinde de yer almıştı.

Dün 14 Mart Tıp Bayramı'ydı. Aşkım, kocam, hayat arkadaşım Rasim Öztekin'i pandemi ile mücadele eden sağlık ordumuzu alkışlattığı bu video ile anmak istiyorum."

Rasim Öztekin'in vefatının ardından eşi asılsız haberlere açıklık getirdi

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları (3)
YAŞLI KURT: EMME BENDE BU HASTALIĞI KAPARSAM KOLAY KURTULAMAM. DUA EDİN LOO TEMBELLER
MEHMET: Allah rahmet eylesin.
MUHTAR: Magazincilere malzeme lazım. Ya bırakın ya. . . Adam ölmüş gitmiş, siz neyin peşindesiniz. Sağlığında neden sormadınız: Hastaneye gidiyor musunuz, kontrollerinizi yaptırıyor musunuz? diye. . . Ayıp ya ayıp. Adam ölmüş nasılsa cevap veremeyecek tabi değil mi?
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title