Haberler

Prof. Dr. Orhan Gölbaşı: "Tekrar kullanılabilir roketler Uzay Madenciliği'ni mümkün kılacak"

Space X şirketinin çalışmalarını, tekrar kullanılabilen Falcon serisi roketlerini ve uzayın geleceğini değerlendiren, İstanbul Aydın Üniversitesi Gök Bilimleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr.

Space X şirketinin çalışmalarını, tekrar kullanılabilen Falcon serisi roketlerini ve uzayın geleceğini değerlendiren, İstanbul Aydın Üniversitesi Gök Bilimleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Orhan Gölbaşı'na göre tekrar kullanılabilen roketlerin başarılı olması halinde uzay yolculukları ucuzlayacak, uzay sivilleşecek ve gezegenler arası yolculuklar olası hale gelecek.

Tekrar kullanılabilir roketler üzerinde çalışan Space X uzay şirketi en son geliştirdiği 'Falcon Heavy' roketi deneme testlerinde başarısızlığa uğradı. Ünlü girişimci Elon Musk'ın sahip olduğu şirket 'tekrar kullanılabilir' uzay araçları üzerinde çalışarak uzay görevlerinin ucuzlamasını amaçlıyor.

İstanbul Aydın Üniversitesi Gök Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Orhan Gölbaşı Space X şirketinin çalışmalarını 'heyecan verici' olarak değerlendirdi. Gölbaşı, "Tekrar kullanılabilir roketler sayesinde uzay sivilleşecek ve gezegenler arası yolculuklar olası hale gelecek" ifadelerini kullandı.

'Tekrar kullanılabilir roketler uzayı ulaşabilir kılacak'

Tekrar kullanılabilir roket teknolojisinin yakın gelecekte yaygınlaşacağını belirten Prof. Dr. Orhan Gölbaşı, "Space X şirketinin geliştirdiği Falcon serisi roketlerin en büyük özelliği tekrar kullanılabilmesi. ABD'nin Ay görevleri için kullandığı Saturn V roketleri tüm yüküyle birlikte 3 bin 100 tonluk bir ağırlığa ulaşıyordu. Görev dönüşünde yalnızca 500 kilogramlık bir ağırlık Dünya'ya geri dönüyordu. Tekrar kullanılabilir roketlerle kaybedilen araçlar her uçuşta yenilenmeyecek böylece uzay görevlerinin maliyeti hatırı sayılır bir şekilde düşecek. Ucuzlayan görevler uzayı sivilleştirecek, gezegenler arası yolculukları olası hale geçirecek ve en önemlisi uzayı ulaşılması zor olmaktan çıkaracak" dedi.

'Sivil kuruluşlar uzaya açılmaya başladı'

Elon Musk'ın kurduğu Space X şirketiyle uzay alanında çalışan sivil kuruluşların çoğaldığını belirten Gölbaşı, "ABD'de sivil kuruluş ve firmalar bu konuda çok etkin. James Webb adlı kişi de 6.5 m ayna çaplı bir uzay teleskopunun finansmanını sağlıyor. Bunun için milyarlarca dolar harcayacak. Bu teleskopun başında da Prof. Dr. Feryal Özel isimli bir Türk bilim insanımız da var. Bu alanda NASA'da görev yapan tek Türk bilim kadını olma özelliğini de koruyor. 2020 yılında işletime girmesi planlanan bu teleskop ile kara deliklerin olay ufkunun fotoğraflanacağı düşünülüyor. Uzayın geleceğini gören iş adamları bu alana yönelmeye başladı. Ülkemizde uzay çalışmalarının geleceğini henüz kavrayan bir iş adamı yok. Umarım ileride olur" şeklinde konuştu.

'Uzay Madenciliği'ni mümkün kılacak'

Tekrar kullanılabilir roketlerin bir diğer amacının da 'gezegenler arası yolculuğu imkanlı kılmak' olduğunu açıklayan Gölbaşı, "Space X şirketinin misyonlarından biri de Mars'a yapılacak bir yolculuğu imkanlı kılmak. Mars'ı Dünyalaştırma projesi Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından ciddiye alınan ve üzerine çeşitli araştırmaların yapıldığı bir proje. Tekrar kullanılabilir roketler Mars görevlerinin 'ulaşım' ayağını sağlamak için geliştiriliyor. Ayrıca çeşitli gök cisimlerinde bulunan değerli madenlerin çıkartılması ve Dünya'ya getirilmesi gelecekte olası görünüyor. Tekrar kullanılabilir Falcon roketleri bu madenlerin gezegenimize getirilmesinde büyük rol oynayacak" açıklamasında bulundu. - İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

İstanbul Aydın Üniversitesi Orhan Gölbaşı Güncel Haberler

Merkez Bankası faizi yüzde 50'de sabit bıraktı

Merkez Bankası faizi yüzde 50'de sabit bıraktı

Samimi başlayan görüşme gergin bitti! Özel'den 'Köpekleri uyutalım demenin tutarlı bir tarafı yok' çıkışı

Samimi başlayan görüşme gergin bitti! Özel'den "Köpekleri uyutalım demenin tutarlı bir tarafı yok" çıkışı

Merkez Bankası'ndan TL mevduatı desteklemek ve döviz kredilerini sınırlamak için art arda adımlar

Merkez Bankası'ndan TL mevduatı desteklemek ve döviz kredilerini sınırlamak için art arda adımlar

Sınırda makam aracıyla insan kaçakçılığı! Tuğgeneral emekliliğe sevk edildi

Sınırda makam aracıyla insan kaçakçılığı! Tuğgeneral emekliliğe sevk edildi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title