Haberler

Yeni Yargı paketinde dikkat çeken detay! Kadınlar eşlerinin soyadı yerine kendi soyadlarını taşıyabilecek

Güncelleme:

AK Parti tarafından önümüzdeki günlerde TBMM'ye sunulması beklenen 8. Yargı Paketi'nde dikkat çeken bir "soyadı" detayının yer aldığı öğrenildi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un da belirttiği 60'tan fazla maddeden oluşan yeni yargı paketinde bahsi geçmeye başlayan maddeye göre kadınlar, eşlerinin soyadı yerine artık yalnızca kendi soyadlarını taşıyabilecek.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 60'tan fazla maddeden oluşan bir yargı paketi üzerinde çalıştıklarını bildirmişti. Düzenlemeler arasında yargı uygulamalarını ilgilendiren de bir çok hususun yer aldığını aktaran Bakan Tunç'un bilgi verdiği yeni yargı paketinde dikkat çeken bir "soyadı" detayının da bulunduğu öğrenildi. Meclis'e sunulması beklenen 8. Yargı Paketi'ndeki ilgili maddeye göre kadınlar, eşlerinin soyadı yerine artık yalnızca kendi soyadlarını taşıyabilecek.

8. YARGI PAKETİ'NDE BİRBİRİNDEN ÖNEMLİ DÜZENLEMELER

Ak Parti'nin Meclis Başkanlığı'na sunacağı 8. Yargı Paketi'nde ceza yaptırımlarının etkinliğinin artırılmasından, tazminat komisyonunun alanın genişletilmesine kadar pek çok alanda önemli düzenlemeler yer alıyor. Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yeni yargı paketine ilişkin soru üzerine, Yargı Reformu Strateji Belgesi ve İnsan Hakları Eylem Planı çalışmalarının 3-4 aydır sürdüğünü belirtmişti. "Yargı Reformu Strateji Belgemiz ve İnsan Hakları Eylem Planı, Türkiye Yüzyılı'nın ilk belgeleri olacak" ifadelerini kullanan Tunç, "Sayın Cumhurbaşkanı'mız kamuoyuyla paylaştıktan sonra o hedefler doğrultusunda biz yasamayı ilgilendiren hususları milletvekillerimizin takdirine sunacağız, yürütmeyi ilgilendiren idari uygulamaları da yürütme olarak hangi bakanlığa düşüyorsa bunların bir hedef olarak gerçekleşmesi için gayret içerisinde olacağız" diye konuşmuştu.

YENİ YARGI PAKETİ 60'TAN FAZLA MADDEDEN OLUŞUYOR

Söz konusu kanun paketine ilişkin çalışmaların sürdüğünü bildiren Tunç, düzenlemeler arasında yargı uygulamalarını ilgilendiren birçok hususun yer aldığını aktardı. Yargı Reformu Strateji Belgesini beklemeden önce kanunlaşması gereken hususlar bulunduğunu ifade eden Tunç, "Şunu ifade edebilirim, 60'tan fazla maddeden oluşan bir paket söz konusu, taslak söz konusu. Milletvekillerimiz bunlara yenilerini ilave edebilir ya da uygun görmeyebilir. Takdir onların." dedi.

"1 AY CEZASI OLAN BİLE 12 GÜN CEZAEVİNDE KALACAK"

Özellikle cezasızlık algısını ortadan kaldıracak düzenlemelerin yapılması noktasında kamuoyunda büyük bir beklenti bulunduğunu, bu beklentinin karşılanması gerektiğini dile getiren Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü; "Suç, işleyenin yanına kar kalmaması lazım. Yani 2 yılın altında cezaya hüküm giyen biri, koşullu salıverme süresiyle beraber denetimli serbestliği de dikkate aldığımızda hiç cezaevinde barındırılmadan tahliye oluyor. Bu da toplumda bir cezasızlık algısına neden oluyor. Bu anlamda denetimli serbestlik süresini otomatik 1 yıl şeklinde değil de bir oran getirerek, beşte 1 olabilir, bu tabii milletvekillerimizin takdirindedir. 1 ay cezası olanın bile 12 gün cezaevinde kalması gerekir diye düşünüyoruz. Bu bizim katıldığımız toplantılarda hep dile getirildi. Yine 2 yıl ceza alan birisinin özellikle koşullu salıvermesi 1 yıl. 1 yılın beşte biri denetimli serbestlik olduğunda da en az 9-9,5 ay gibi cezaevinde kalması, özellikle cezasızlık algısının ortadan kaldırılması açısından önemli diye düşünüyoruz. Teklif yasalaştığında cezası 5 yılın altındaki suçlar bakımından, bu suçları işleyenler bakımından cezaevinde kalma durumu söz konusu olacak."

TAZMİNAT KOMİSYONU GELİYOR

Adalet Bakanı Tunç, Anayasa Mahkemesince önce bazı kanunlara ilişkin iptal kararları verildiğini, ayrıca bazı hususlarda da düzenleme yapılması ihtiyacı bulunduğunu dile getirdi. Söz konusu yasal düzenlemelere ilişkin takdir yetkisinin TBMM'de olduğunu hatırlatan Tunç, şunları kaydetti; "Uzun süren yargılamalar, hak mahrumiyeti neticesinde vatandaşlarımız Anayasa Mahkemesine gidiyorlardı. Anayasa Mahkemesinin son bir kararı oldu. Bu karar doğrultusunda da bir düzenleme yapmamız gerekecek. Bu da Tazminat Komisyonu kurulması. Vatandaşlarımız adil yargılanma hakkı, uzun süren yargılamalar neticesinde bir manevi tazminat talebinde bulunacaksa Anayasa Mahkemesine başvurmadan önce Adalet Bakanlığımızca kurulacak olan Tazminat Komisyonuna başvurup, hakkını orada alabilmesi... Komisyon kararı da tabii yargı denetimine açık olacak. Buna benzer çok sayıda düzenleme ihtiyacımız var, bu ihtiyaçlarımızı TBMM'nin takdirine sunacağız. Takdir milletvekillerimizin."

YENİ YARGI PAKETİNDE DİKKAT ÇEKEN "SOYADI" DETAYI

Öte yandan AK Parti'nin önümüzdeki günlerde Meclis'e sunması beklenen 8. Yargı Paketi'nde dikkat çeken bir "soyadı" detayının da yer aldığı öğrenildi. Yeni yargı paketindeki söz konusu maddeye göre kadınlar, eşlerinin soyadı yerine artık yalnızca kendi soyadlarını taşıyabilecek.

Erdem Aksoy
Haberler.com - Politika

Meclis Tv AK Parti Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Grace Kelly neden öldü? Grace Kelly ölüm sebebi ne, ne zaman öldü? Grace Kelly biyografisi! Yarın kabine toplantısı var mı? Yarın kabine toplantısı yapılacak mı, saat kaçta yapılacak? Survivor Merve hamile mi? Survivor All Star Merve Aydın hamile iddiaları gerçek mi, yanıt geldi mi? İzmir deprem mi oldu? Az önce deprem mi oldu? Son dakika depremleri! 25 Şubat AFAD ve Kandilli deprem listesi! AZ ÖNCE DEPREM NEREDE OLDU SON DAKİKA! Bugün nerede deprem oldu? AFAD ve Kandilli Rasathanesi son depremler 25 Şubat listesi! İstanbulspor - Beşiktaş maçı kaç kaç? İstanbulspor - Beşiktaş maçı bitti mi, ilk yarı mı, ikinci yarı mı? Bahar dizisi hangi gün? Bahar dizisi saat kaçta, hangi kanalda yayınlanıyor? İSTANBULSPOR – BEŞİKTAŞ CANLI: İstanbulspor – Beşiktaş maçı nereden, nasıl izlenir? İstanbulspor Beşiktaş canlı yayın linki! Hudutsuz Sevda son fragman İZLE! Hudutsuz Sevda 21. bölüm fragmanı yayınlandı mı? Eyüpspor - Sakaryaspor maçı hangi kanalda, saat kaçta? Eyüpspor - Sakaryaspor maçı nereden izlenir? Chelsea Liverpool maçı ŞİFRESİZ nereden izlenir? Chelsea Liverpool maçı şifresiz izleme linki var mı, hangi kanaldan izlenir? Kopuk dizisi bitti mi? Kopuk final mi yapıyor, neden? Kopuk dizisi kaldırılıyor mu, sebebi ne? Mesut Yılmaz öldü mü? Mesut Yılmaz neden öldü, ölüm sebebi ne? Mesut Yılmaz ne zaman, kaç yaşında öldü? Bu akşam Survivor var mı? Bu akşam Survivor All Star yeni bölüm yayınlanacak mı? 25 Şubat Pazar Survivor yeni bölüm! DEM Parti Erzurum Belediye Başkan adayı kim? DEM Parti Erzurum adayı Metin Gözmen ve Gülderen Varli kimdir?
500

Yorumlar (25)

Özkan Bulut:

Aile düzeni nasıl azar azar bozuluyor seyredin bakalım sonu nasıl olacak

491
14
yanıtYanıtla
tolga cem:

Daha bozulacak ne kaldı ki? Allah evlatlarımızı korusun...(BU kadar yanlışlık yanlışlıkla yapılamaz...)

yanıt24
yanıt0
Hsn:

Bu çok yanlış bir karar yanlışına yanlış demezsek olmaz,Aile kurumuna dinamit koymaktır bu karar baba farklı soyad anne farklı soyad bunun bir ileri safhasıda çocuklar ikisinden bağımsız istedikleri soyadını almakmı olacak?Bu ne saçma bir karar özgürlükçüyüz demek adına böyle manasız kanunlara gerek yok

404
19
yanıtYanıtla
MUHAMMET AYDENİZ:

Faydası mı daha çok yoksa zararı mı? Eğer ki faydası daha çoksa tamam kadın kendi soyadını kullansın. Şahsen ben annemin babamdan farklı soyadı kullanmasını istemezdim. Soyadı aileyi TEK PARÇA yapan en büyük bağdır. Bence çok yanlış bir adım ve bu iktidarın özellikle üzerinde durduğu aile kavramının korunması için bu yanlıştan dönülür. Aileyi bir arada tutan bir soyadı vardı ona da el attılar. Çok yazık...

370
15
yanıtYanıtla
Hasan Baysal:

Özgür VATAN , adı Muhammet olunca senin diline mi düştü. yoksa övmek mi istedin çözemedim. yoksa adı benim uğruna canımı vereceğim peygamberimin adı..

yanıt120
yanıt14
İbrahim Demirel:

Muhammed ismi ne diye rahatsız ediyor sizi Peygamber efendimiz haram yemeyin, yetim öksüz hakkını gözetin, ailenize karşı şefkatli olun, zina yapmayın. Faizden uzak durun, yalan söyleyip, iftira etmeyin diye öğütler verirdi. Bu seni neden rahatsız ediyor. Birileri sana karşı yalan mı söylesin? Sana iftira mi atsın ? hakkını mı yesin istiyorsun?

yanıt77
yanıt6
Fenerli :

Son 20 yılda boşanma davaları rekor rekor üstüne süresiz nafaka ve tazminat olmayan boşanma davası dosyası yok. Bu da kadın cinayetlerinin temeli ama herkes 3 maymunu oynuyor. Allah bundan sonraki nesillere yardım etsin

323
12
yanıtYanıtla
ekrem celebi :

akp nın en onemlı ıcraatlarından bırı aıle yapısını bozmak

247
14
yanıtYanıtla
Kısmet Uslukılıç:

Bu düzenleme aile birliğine çok zarar verecek ilerleyen yıllarda aile kavramının büyük zarar gördüğü görülecektir bu düzenleme aile için ciddi bir yıkım olacaktır çok yanlış bir karar

221
9
yanıtYanıtla
welihamza:

sözleşmeli evlilikleri de geçerli sayacak boşanma aşamasında ekleselermiş ya... nafaka sorunu çözüldü mü hayır. aile aile derler ailenin köküne dinamit atan kendileri.

186
3
yanıtYanıtla
Tüm 25 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title