Haberi Paylaş

Seçim öncesi siyaset arenası kaynıyor! 3. ittifak kuruldu, 20 güne ilan edilecek

Politika Haberleri

Dün Gebze'de vatandaşlar ile bir araya gelen TİP Genel Başkanı Erkan Baş, haziran ayında yapılması planlanan seçimlere ilişkin konuştu. Baş, "Parlamentoda güçlü bir sol muhalefetin olması şart. Üçüncü ittifak 15 - 20 gün içerisinde ilan edilecek. Üçüncü ittifak barajı geçtiği zaman, ittifakın bütün partileri barajı geçmiş sayılıyor." ifadelerini kullandı.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Kocaeli'de partisinin Gebze İlçe Örgütü tarafından düzenlenen halk buluşmasında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Haziran ayında yapılması planlanan seçimlere ilişkin de konuşan Baş, "AK Parti olağan şartlarda gerçekleşecek seçimlerde ağır bir yenilgi alacak. Ancak bunu seçim gününe kadar yapılacak çalışmalar belirleyecek. Bunlar zaten gitti, bunların zaten kazanma şansı yok' diyerek, tırnak içinde ifade ediyorum yatışa geçerseniz, AK Parti seçime kadar daha 40 tane takla attırır. 'Biz seçime kadar bekleyelim de biz zaten seçimde bunları yeneceğiz' rahatlığı bize kaybettirir." dedi.

Baş, 3. bir ittifakın kurulacağını ise şu sözlerle anlattı: "Mevcut sistemi değiştirmek için Anayasa'nın değişmesi, bunun için de en az 360 milletvekilinin bunu onaylaması gerekiyor. Dolayısıyla parlamentoda Millet İttifakı'nın kaç kişi olacağı önemli değil, AKP - MHP dışındaki partilerin toplam kaç kişi olacağı önemli. Bu yüzden parlamentoda güçlü bir sol muhalefetin olması şart.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş'tan 3. ittifak çıkışı: 15-20 gün içerisinde ilan edilecek

Üçüncü ittifak 15 - 20 gün içinde ilan edilecek. Üçüncü ittifak barajı geçtiği zaman, ittifakın bütün partileri barajı geçmiş sayılıyor. Dolayısıyla, 'Ben size oy vermek istiyorum ama barajı geçemediğimiz için veremiyorum' diyen olursa böyle bir durum kesinlikle yok. Bu ittifak yüzde 7'yi geçtiği anda baraj problemi ortadan kalkıyor. Baraj kalktığı andan itibaren de her parti aldığı oy kadar milletvekili çıkartır."

Erkan Baş Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (5)

seyfullah aydın:

türkiyenin ittifaka değil takım tutar gibi parti tutmayan hakkını arayan bilinçli dürüst seçmene devlette ise adalet sistemi sağlam iktidar muhalefet farketmez yanlış yaptığında hesap sorup ceza verebilen korkusuz cesur tarafsız adil hukukçulara ihtiyaç var

Hamit Gündoğdu:

3. İttifak değil tek parti dahi olsa dünyada esamesi kalmamış bizde ise hayalden öte bir şey ifade etmeyecek olan bir sistemin savunucusu olacak ve kesin baraj altı kalacak bir parti olur. Esas amaç kimin desteğiyle kurulduğu ve kimin oylarına göz dikiodigidir.

TT:

Hangi partilerle ittifak yapacağınızı tahmin etmekte zorlanmıyoruz...Zamanında size el verene, şimdi sizde el uzatacaksınız... O tuttuğunuz ellerde kimlerin kanı var onuda iyi hesap edin...Herkes kendine yakışanı yapsın...

Tüm 5 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title