Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı devreye girdi, Enes Kara'nın intihar videosuna yayın yasağı getirildi - Haberler
Haberi Paylaş

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı devreye girdi, Enes Kara'nın intihar videosuna yayın yasağı getirildi

Demirören Haber Ajansı - Ferhat Ekinci - Politika
 - Güncelleme:
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı devreye girdi, Enes Kara'nın intihar videosuna yayın yasağı getirildi

Tıp fakültesi öğrencisi Enes Kara'nın kaldığı öğrenci yurdunda yaşadığı baskılardan dolayı hayatına son vermesi ve intihar öncesi paylaştığı video Türkiye'yi ayağa kaldırdı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın devreye girmesiyle Kara'nın intihar videosuna yayın yasağı getirilirken, yapılan açıklamada "Bu gibi içerikler çocukların psikolojik gelişimine zarar vermektedir. Çocuklarımızı her türlü tehlikeli içerikten korumakta kararlıyız" ifadesine yer verildi.

Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan, Enes Kara'nın intihar öncesi çektiği videonun yayından kaldırılması ve erişimin engellenmesiyle ilgili yapılan açıklamada "Bakanlık olarak, çocuklarımızı her türlü tehlikeli içerikten koruma, görev ve sorumluluğumuzu hassasiyetle yerine getirmekte kararlıyız" denildi.

Bakanlık, Elazığ'da intihar eden Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara'nın intiharından önce çektiği videonun sosyal medya ve internet sitelerinde paylaşılması üzerine, çocukların ve gençlerin ruh sağlığının korunması amacıyla Bakanlık olarak yasal girişimde bulunulduğunu duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Yasal mevzuat uyarınca çocukların ruh sağlığını bozabilecek, şiddete ve intihara yönlendirebilecek, intiharı özendirebilecek söz konusu videoyu içeren paylaşımların yayından kaldırılması ve erişimin engellenmesi Ankara 8'inci Sulh Ceza Hakimliğinden talep edilmiştir. Talebimiz mahkeme tarafından kabul edilmiştir. Bu gibi içeriklerin her yaştan çocuğun erişimine açık mecralarda paylaşılması, çocukların sağlıklı psikolojik gelişimine zarar vermektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak, çocuklarımızı her türlü tehlikeli içerikten koruma, görev ve sorumluluğumuzu hassasiyetle yerine getirmekte kararlıyız. Tüm kamuoyunu da bu noktada hassas davranmaya davet ediyoruz" ifadeleri kaydedildi.

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Enes Kara, Elazığ'da bir binanın 7. katından atlayarak yaşamına son vermişti. Kara, olaydan önce çektiği videoda ise kaldığı yurtta baskılara maruz kaldığını ve psikolojik olarak yorulduğunu söylemişti. Üniversite yetkililerinden alınan bilgilere göre de, Kara'nın son 1 aydan bu yana birçok dersine girmediği ve içine kapanık olduğu da kaydedilmişti.

Kara çektiği videoda ailesinin zoruyla yurtta kaldığını söyleyerek, "Hiç kalmak istemememe ve bunu aileme defalarca söylemiş olmama rağmen bu yurtta kalmaya devam ediyorum. Defalarca söyledim ama beni burada kalmaya zorladılar" ifadelerini kullanmıştı. Yurtta kendisine sadece 3 saat ayırabildiğini söyleyen Kara, şöyle devam etmişti: "3 saat gibi bir şey kalıyor ve kalan zamanda adam akıllı ders de çalışamıyorum. Çünkü psikolojik olarak yorgun oluyorum. Özgür hissetmiyorum kendimi 24 saatten kendime ayırabildiğim 3 saat falan."

Demirören Haber Ajansı / Ferhat Ekinci - Politika

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Tıp Fakültesi Enes Kara İntihar Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (4)

Mehmet Candan:

çocuklarınızı dincilerden uzak tutunuz.insanlar reşit olunca kendileri inancını seçmeli aile baskısı ile dindar olunmaz ancak nefret edilir.

Vatandaş Rıza:

Çok düşünceli hareket ama arkasında bu fikrin neler yattığını biliyor millet

MASARİ:

Herşeyi Gizleyin herşeyi ört bas edin siz.

Tüm 4 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title