Haberler

TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, Sağlık Bakanı Koca'ya tepki gösterdi

Güncelleme:

TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın çocukların dengeli beslenmesi gerektiği yönündeki sözlerine tepki göstererek, tüm devlet okullarında ücretsiz yemek verilmesi gerektiğini belirtti.

TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın "Okul çağı, çocukların zihinsel ve fiziksel aktivitelerinin yüksek olduğu bir dönemdir. Çocuklarımızın 3 ana ve en az 2 ara öğün olacak şekilde beslenmeleri uzmanlarca önerilmektedir" sözlerine, "O zaman saray ve hükümeti olarak tüm devlet okullarında günde 2 öğün ücretsiz çocuklara neden yemek vermiyorsunuz? Tüm devlet okullarında ana sınıfından başlamak üzere bir öğün ücretsiz yemek için gereğini yapın" diyerek tepki gösterdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün X (Twitter) hesabından; "Okul çağı, çocukların zihinsel ve fiziksel aktivitelerinin yüksek olduğu bir dönemdir. Dengeli ve yeterli beslenmeleri önem arz eder. Çocuklarımızın 3 ana ve en az 2 ara öğün olacak şekilde beslenmeleri uzmanlarca önerilmektedir" notuyla bir video yayınladı.

Videoda; Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Oğuzhan Başerdem'in şu sözleri yer aldı:

"Okul çağı, çocukların bilinçsel ve fiziksel aktivitelerin hızlı olduğu ve ömür boyu devam edecek sofra adaplarının oturacağı dönemdir. Bu dönemde çocuklarımızın dengeli, yeterli beslenmesi çok büyük önem arz etmektedir. Çocuklarımızın 3 ana ve en az 2 ara öğün olacak şekilde beslenmeleri önerilmektedir. Bu ana öğünlerden en önemlisi kahvaltıdır. Kahvaltıda çocukların süt, peynir, yumurta, zeytin gibi protein ve yağdan zengin içerikleri tüketilmesi önerilmektedir. Öğünler tekdüze olmak yerine farklı şekillerde kombinlenerek çocukların bu öğünlerden sıkılmalarının önüne geçilebilir. Bu şekilde kantin ve dışarıda alabilecekleri sağlıksız yiyeceklerin önüne geçilebilir. Çocuklarımızın okul döneminde kantinlerden, Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın ortak yürüttüğü politikalarla birlikte; içeriğinde yüksek enerji, yüksek kalori ihtiva eden paketli yiyeceklerden uzak durması çocuklarımızın kemik ve diş metabolizmasını sağlayabilmemiz için, en az bir, mümkünse iki bardak süt, süt ürünü, haftada en az iki kere balık ve tüketebildiği miktarda et, tavuk ürünleri ile birlikte mevsim meyve ve sebzelerine dengeli bir şekilde öğünlerde kullanılması önerilmektedir."

TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, Bakan Koca'nın bu açıklamalarına X (Twitter) hesabından tepki gösterdi. Biçer Karaca'nın bugün yaptığı açıklama şöyle:

"Çok doğru Sayın Bakan Fahrettin Koca. Çocuklar 3 ana 2 ara öğün beslenmelidir. O zaman saray ve hükümeti olarak tüm devlet okullarında günde 2 öğün ücretsiz çocuklara neden yemek vermiyorsunuz? Bu söylediklerinizi emin olun herkes biliyor. Şimdi sözlerinizi eyleme geçirin. Tüm devlet okullarında ana sınıfından başlamak üzere bir öğün ücretsiz yemek için gereğini yapın."

Kaynak: ANKA / Politika

Gülizar Biçer Karaca Fahrettin Koca Sağlık Bakanı Eğitim Sağlık Politika Haberler

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

Özel'den Bahçeli'nin elini öpen Özel Harekat Başkanı'na tepki: Sen, devletin polisi olmayı yanlış anlamışsın

Özel'den Bahçeli'nin elini öpen Özel Harekat Başkanı'na tepki: Sen, devletin polisi olmayı yanlış anlamışsın

Bakmadan Geçme

Luan Peres kimdir? Luan Peres nereli, kaç yaşında? Luan Peres hangi takımda ve pozisyonda oynuyor? ATT TABAN PUANLARI 2024 | İlk ve Acil Yardım Paramedik Bölümü üniversite kontenjanları ve başarı sıralamaları! EA (eşit ağırlık) Bölümleri neler? Eşit Ağırlık puanıyla hangi bölümler seçilir? Eşit ağırlıkta en iyi bölüm hangisi? YKS CEVAP KAĞIDINI GÖRÜNTÜLEME | YKS cevap anahtarına nasıl bakılır? YURT DIŞI HARÇ PULU FİYATI 2024 | Yurt dışı harç pulu ne kadar, kaç TL? Yurt dışı çıkış harcına zam geldi mi? KYK YURT ÜCRETİ NE KADAR? 2024 KYK yurt ücretleri açıklandı mı? Sema Çeyrekbaşı kimdir, kaç yaşında? Sema Çeyrekbaşı'nın hastalığı nedir, sağlık durumu ne? KYK başvuruları ne zaman başlıyor? 2024 KYK YURT BAŞVURUSU NEREDEN YAPILIR? Okul Öncesi Öğretmenliği Taban Puanları 2024 | Devlet-özel üniversite Okul Öncesi Öğretmenliği başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı? ANESTEZİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Anestezi taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! Duru Nayman kimdir? Arda Güler'in sevgilisi Duru Nayman kaç yaşında, nereli? OBP puanı nedir, ne işe yarar? OBP puanı nasıl hesaplanır? Yurt dışı çıkış harcı ne kadar oldu? Yurt dışı çıkış harcı nereden alınır? Emekli maaşı 12 bin TL mi oldu? Emekli maaşı kaç TL, ne kadar? En düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Emekli maaşı açıklandı mı?
Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title