Haberi Paylaş

Taliban, Afgan sığınmacılar için Türkiye'ye heyet gönderiyor

Politika Haberleri

Afganistan'dan kaçarak Türkiye'ye gelen düzensiz göçmenlerle ilgili önemli bir gelişme yaşanıyor. Konuyla ilgili resmi bir adım atan Taliban, önümüzdeki günlerde Türkiye'deki Afganların durumunu görüşmek adına bir heyeti Ankara'ya gönderecek.

Afganistan, Türkiye'deki Afgan mülteciler için harekete geçti. Taliban, Afganistan Göç ve Mülteciler Bakanlığı'ndan bir heyetin Afgan mültecilerin durumunu araştırmak için gelecek hafta Türkiye'ye gideceğini açıkladı. Afganistan Göç ve Mülteciler Bakan Yardımcısı Mohammad Arsala yaptığı açıklamada, Afgan mültecilerin durumu ve Afganistan'a dönüşleri konusunda Türk makamlarıyla yaptıkları görüşmelerde bir sonuca varmadıklarını ifade ederek, bu konuda henüz bir anlaşmanın olmadığını aktardı.

SON DURUMLARINI VE SORUNLARINI ÖĞRENECEKLER

Arsala, Türkiye'den taleplerinin, mültecilere tanınan uluslararası haklar ve insan hakları temelinde Türkiye'deki Afgan mültecilere kolaylık sağlanması olduğunu belirterek, gelecek hafta içerisinde Afgan mültecilerin durumunu ve sorunlarını araştırmak için Türkiye'ye gideceğini açıkladı.

Taliban, Afgan mülteciler için Türkiye'ye heyet gönderiyor

DÖNÜŞLERİYLE İLGİLİ DETAYLAR DA ELE ALINACAK

Mültecilerin dönüşü, yaşadıkları sorunlar ve onlara yardım konusunda her konuda detaylı görüşmeler yapılacağını aktaran Arsala, tüm sorunların dikkate alınacağını ifade etti.

Taliban, Afgan göçmenlerin zorla sınır dışı edilmesini önlemek için başta İran ve Pakistan olmak üzere komşu ülkelere heyetler gönderdi. Türkiye'deki Afgan Mültecileri Destekleme Derneği'nin istatistiklerine göre, Türkiye son 7 ay içinde yaklaşık 40 bin Afgan mülteciyi sınır dışı etti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Afganistan Türkiye Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (9)

Ayaz Karahanlı:

hiçbiri ukranya kadar olamadılar adamların bayanları bile çatışıyor bunlar hemen ülkesini bırakıp kactı hatta eşlerini cocuklaırnı bırakıp geliyorlar hep erkek gelenler cunki. biran önce göndermezseler zamanla çok fazla olay olacak tek suçlu alan kişidir. ülkeye

Olkhazar Borz:

ukrayna ile suriye ve diğerleri bir mi? suriyede afganda sivil halk silahı bırak yiyecek ekmek bulamıyor. ukrayna öyle mi? heryerden silah yardımı yağıyor... mukayese ederken az düşün. müslüman oldukları için katledilen ülkeler var.

Olkhazar Borz:

kendi vatandaşını almak istemeyen bir ülke... al götür vatandaşlarınıda istemiyoruz...

Tüm 9 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title