Haberler

Şenatalar - Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Cumhurbaşkanı adaylığı -

Politika Haberleri

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhan Şenatalar, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda, "Şunu iyi biliyorum.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhan Şenatalar, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda, "Şunu iyi biliyorum. Hiçbirimizin idealindeki aday olmayabilir. Benim de idealimdeki aday Cumhuriyet Halk Partisi içerisinde çok beğendiğim, sevdiğim, saydığım bir arkadaşımdı ama kazanma şansı ne olurdu? Sıfır" dedi.

Şenatalar, partisinin Karabük İl Başkanlığı binasında yaptığı açıklamada, Ekmeleddin İhsanoğu'nun laiklik, Atatürk ve cumhuriyetle bir sorunu olmadığını söyledi.

İhsanoğlu'nun iyi bir bilim adamı, uluslararası bir diplomat ve toplumu kucaklayıcı bir anlayışı olduğunu ifade eden Şenatalar, "Ekmeleddin İhsanoğlu'nu Cumhurbaşkanı yapmaya yetmeyen bir oya sahibiz. Karşı karşıya bulunduğumuz seçim, Türkiye'nin ilk defa yaşayacağı bir seçim. Cumhurbaşkanı ilk defa halk tarafından seçiliyor, ilk defa iki turlu bir seçim yapacağız. Şunu iyi biliyorum. Hiçbirimizin idealindeki aday olmayabilir. Benim de idealimdeki aday CHP içerisinde çok beğendiğim, sevdiğim, saydığım bir arkadaşımdı ama kazanma şansı ne olurdu? Sıfır" şeklinde konuştu.

"Buradaki kritik soru şudur. Kazanacak bir alternatif ortaya çıkartmamız gerekiyordu" diyen Şenatalar, şöyle devam etti:

"Kazanabilecek bir alternatif, 'garanti kazanacak' diyemeyiz ama kazanabilecek bir alternatif. Şimdi kazanabilecek bir aday mıdır Ekmeleddin İhsanoğlu? Evet. Başlangıçta az tanınıyordu, şimdi daha çok tanınıyor. Başlangıçta daha az destekleniyordu, şimdi daha çok destekleniyor."

Bir gazetecinin AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu'nun "Devlet Bahçeli'nin MHP'yi CHP'nin metresi yaptı" açıklamasını sorması üzerine Şenatalar, bunların kelime oyunu olduğunu kaydetti.

Şenatalar, metres kelimesinin ciddi bir parti genel başkan yardımcısının ağzına yakışmadığını ifade ederek, "Diğer parti genel başkanları hakkında kullanıldığı zaman benim çok ayıpladığım bir kelime. Siyasetin daha nezih olması gerektiğini düşünüyorum. Bu gibi laf atmalarla Türkiye zaman kaybeder, Türkiye'nin bu gibi kelime oyunlarına ve hakaretlere ihtiyacı yok. Toplumda bu gibi kelime oyunu ve hakaretlerden yoruldu sıkıldı. MHP de CHP de iki tane partidir. Bunların Pensilvanya'dan talimat almaya en ufak bir ihtiyaçları yoktur. Pensilvanya ile ilgili olarak durumları başından beri çok nettir. Söyledikleri şudur, 'Biz kendi yolumuzu çizeriz, kendi ilkelerimize göre ilerleriz, kimlerin desteleyip desteklemeyeceği onların kararıdır' dolayısıyla burada üçlü ittifak gibi imalar tamamen içi boş iddialardır" diye konuştu.

Bir gazetecinin Soylu'nun matruşka benzetmesini sorması üzerine Şenatalar, "Bu da bir kelime oyunudur. Matruşkayı bilmeyenler vardır. Rusların meşhur bebekleridir. Açarsın bir tane daha benzeri çıkar, açarsın bir tane daha benzeri çıkar. Yani üçü bir birinin aynısı veya benzeri diyor. Saçma sapan bir benzetme" yanıtını verdi.

Şenatalar, beraberinde partisinin bazı milletvekilleriyle kentteki sivil toplum örgütleri ve esnafı ziyaret etti.

Kaynak: AA / Politika

Cumhuriyet Halk Partisi Ekmeleddin İhsanoğlu Burhan Şenatalar Türkiye Politika Güncel Haberler

title