Haberler

Metin Külünk, oy oranlarını düşük gösteren AK Partili isme tepki gösterdi: Tuzağa düştü

Güncelleme:

AK Parti MKYK Üyesi Metin Külünk, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen'in geçtiğimiz günlerde "Oy oranımız yüzde 34-36 aralığında bir yerde seyrediyor" sözlerini isim vermeden eleştirdi. Külünk, "AK Parti irade oy aralığı %38-40'tır. Hiçbir anket bu aralığı örtemez ve inkar edemez. Bunu %34-36 aralığında göstermek sadece politik spekülasyondur ve tuzaktır. Bu tuzağa düşen AK Partililer de çıkabilir" dedi.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, katıldığı bir programda "Doların 18 lira olduğu dönem Ak Parti'nin oyları yüzde 40'ın altındaydı, paketten sonra 40'ın üstüne çıktı. Sonra bu fiyatlarla, faturalarla tekrar geriye düştü. Şu an 34-36 aralığında bir yerde seyrediyor. Düzenlemeden sonra tekrar yükselme trendine girecektir" ifadelerini kullanmıştı.

Ak Parti MKYK Üyesi Metin Külünk bugün, Şen'in Ak Parti'nin oy oranına ilişkin olarak "Yüzde 34-36 aralığında bir yerde seyrediyor" açıklaması yapmasını isim vermeden eleştirdi.

"ANKETLER POLİTİZE OLMUŞTUR"

Twitter hesabından "Seçmene ve Ak Parti'ye anket tuzağı" başlığı altında çok sayıda paylaşım yapan Külünk şu ifadeleri kullandı: "AK partinin anketlerde "Oy kaybı" yaşadığına dair sözde bir mutabakat var. Öyle mi? Siyasi partilerin oy kaybı veya artması demokrasinin bağışıklık sistemidir. Fakat Türkiye'de anketler konusu sorunlu bir uygulama türüdür. Çünkü anketlerin 'sorduk cevap verdiler' gerçeği ile 'cevaba göre soru sorduk, yoruma göre cevap aldık' taktikleri artık karışmıştır. Yani anketler konusu artık politize olmuştur. Şimdi bu iddiamıza somut örnekler verelim.

Metin Külünk, isim vermeden AK Parti'nin oy oranını düşük açıklayan Genel Başkan Yardımcısı Şen'i eleştirdi: Tuzaktır

"AK PARTİ'NİN İRADE OYU YÜZDE 38-40'TIR"

Örneğin Türkiye'de ne yaşanırsa yaşansın; anketlerden yola çıkarak hangi yorum yapılırsa yapılsın; sandıktan partilere çıkan oy oranları içinde "değişmeyen oy yüzdeliği"diye bir "irade oyu" vardır. Yani anket sorularında hangi oyunu yaparsanız yapın bu "irade oyu" gerçeğini örtemezsiniz. Mesela yapılan anketlerde CHP için oyu düştü veya arttı deseniz bile bu gerçeği yansıtmaz. Çünkü CHP'nin bir "irade oy" aralığı var ve bu %22-25 aralığıdır. Şimdi soru şudur. Ak Parti'nin "irade oy" aralığı nedir? 20 yıllık tüm anket ve sandık sonuçlarına bakın; tereddütsüz AK Parti "irade oy" aralığı %38-40 aralığıdır. Hiçbir anket bu aralığı örtemez ve inkar edemez.

"BU TUZAĞA DÜŞEN AK PARTİLİLER ÇIKABİLİR"

Dolayısıyla bu aralar anketlerde AK Parti'nin oy aralığını %34-36 aralığında göstermek sadece politik spekülasyondur ve tuzaktır. Bu tuzağa düşen AK partililer de çıkabilir. Mesela 'Dolar 18 TL iken anketlerde AK parti oyu %36 idi. Dolar 13'e çekilince oylar %40üstüne çıktı. Gaz-elektrik Faturalar yüksek çıkınca oy oranı tekrar %36 döndü…' şeklinde açıklamalar yapılabiliyor. Oysa burada hem mantık hem metot hatası var. Siz dolar 18 iken sokakta anket yaparsanız çıkan oy oranı "irade oy" değildir; "iletişim oyu" refleksidir.

"İRADE OYU İLE İLETİŞİM OYU ARASINDAKİ FARKI BİLMEYEN ANKET ZEKASI OLABİLİR Mİ?"

Yani AK Parti'ye oy vermeme kararı değil; AK Parti'ye mesajdır. Nitekim siz halkı memnun edecek uygulamalarda sokağa çıkın bu sefer de oy artar. Oysa bu artma da sadece iletişim oyudur. İrade oyu ile iletişim oyu arasındaki farkı bilmeyen bir AR-GE veya ANKET zekası olabilir mi? Nitekim Millet ittifakı aylardır şunu kabul ediyor: AK Parti'ye gitmeyen oy neden bize gelmiyor… Demek ki henüz bir irade oy kaybı yaşanmıyor.

"SEÇMENİN İRADESİNİ KÜÇÜMSEMİŞ OLURSUNUZ"

AK Parti'de bir "iletişim oyu" kaybı var ve bu doğru yönetilmezse yavaş yavaş irade oy kaybına dönebilir. İrade oy dediğiniz şey haftalar içinde ve olaylara göre hızla inip çıkmaz. Toplam bir karar ile oluşur. Ayrıca seçmenin CB Erdoğan ile ilgili irade oy aralığı partisinin üstündedir ve aralığı %45 altına hiç düşmemiştir. AK Parti'nin irade oy kaybı ekonomik sebeplerle etkileniyor; ancak sokak anketleriyle bunu %35 civarına indirmek bir tuzaktan ibarettir. Eğer bu irade oyu olsaydı; o zaman AK Parti'den kopan irade Millet ittifakı partilerine gitmiş ve irade oyu yer değiştirmiş olurdu.

Oysa bu gerçekleşmiş değil. Siz bunu 'AK Parti'den kesin koptular fakat gidecekleri yerde kararsızlar' şeklinde izah ederseniz; yanılırsınız ve seçmenin iradesini küçümsemiş olursunuz. Dolayısıyla AR-GE zekasından beklenen irade oy grafiği ile olaylara endeksli iletişimde oy grafiği arasındaki makas farkının analizini yapmaktır."

Gözde Nur Bayar
Haberler.com - Politika

Metin Külünk Mustafa Şen AK Parti Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na 'Roma turu' tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na "Roma turu" tepkisi

İsrail, Refah'ta yine masum sivilleri vurdu: 21 kişi öldü, onlarca yaralı var

İsrail, Refah'ta yine masum sivilleri vurdu: 21 kişi öldü, onlarca yaralı var

'7 çocuğum aç' deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

"7 çocuğum aç" deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

Bakmadan Geçme

Sandık Kokusu Metin Akdülger neden ayrıldı? #128250 İstanbul'un Fethi otobüsler ücretsiz mi 2024? #129300 29 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 29 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! Survivor Yunus Emre elendi mi? #129300 29 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 29 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 29 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 29 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 29 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 29 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! #128220 29 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 29 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 29 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 29 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 29 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 AUZEF Çoçuk Gelişimi Bölümü kapatıldı mı, kapanacak mı? #129300
Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

500

Yorumlar (15)

Hops Dediks:

Ben eski akp'liyim 25 in altına indi kesin.

108
13
yanıtYanıtla
Bilir Kişi:

Tabi tabi kesin öyledir :)

yanıt12
yanıt52
Serkan Bayındır:

Ben 22 yaşından beri akpye oy verdim yaşım oldu 42. Bu kadar yeter artık.. Ozaman başkaydı şimdi başka.. Bazı at gözlüklüler şimdi inanmak istemeyecek sen akp li değilsin diyecek işlerine gelmiyor ama durum böyle artık oy yok..

90
12
yanıtYanıtla
Orhan Dik :

Yani 10 yıl önceden beridir AKP'lilere at gözlüğü takıyor diyorlar. Sen 10 yıl taktığını kabul ediyorsun... Bu deyimi kullandığın anda AKP'li olmadığın belli oldu 18 yaşındaki trol kardeş.

yanıt3
yanıt8
Suskun Demir:

Daha beter olun memleketi bitirdiniz

82
10
yanıtYanıtla
Ali Kemal BATUMLU:

Kolundaki saat ile uyuşmayan siyasilerin son çırpınışlarını çeşitli söylemlerle izlemeye devam ediyoruz...

81
8
yanıtYanıtla
MEHMET KORKMAZ:

AKP nin oy oranı kesinlikle 34-36 olamaz olmasıda imkansız bunu böyle gösterenler yalan söylüyor bu sadece Erdoğan ın oyu bu kadar vekilin hiçmi getirisi yoktur eğer yok ise tümünü kovsun gitsinler.

12
75
yanıtYanıtla
Serkan Bayındır:

Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar mış..

68
6
yanıtYanıtla
ADİLCE :

Şu kriz günlerinde hükümette olupta, yirmi yıl önceki aldığı oyu halen koruyabilen bir parti varise, o ülkede ya gecim sıkıntısı yoktur, yada güvenilir muhalefet.

24
29
yanıtYanıtla
oguz:

külünk anketlere bakma sen akp nin oyu %90 %95 iftira bunlar iftira merak etme secmenin iradesinin sandıga nasıl yansıdıgını hep beraber görecegiz

40
5
yanıtYanıtla
Tüm 15 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title