Haberler

Mehdi Eker'den ABD'nin Yaptırım Tehdidi Açıklaması

Mehdi Eker'den ABD'nin yaptırım tehdidi açıklaması AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker: "Bunlar üzerinden Türkiye ile ilgili konularda herhangi bir sonuç almanın mümkün olmadığını, olmayacağını tüm dünya alem biliyor, bilmesi gerekiyor.

Mehdi Eker'den ABD'nin yaptırım tehdidi açıklaması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker:

"Bunlar üzerinden Türkiye ile ilgili konularda herhangi bir sonuç almanın mümkün olmadığını, olmayacağını tüm dünya alem biliyor, bilmesi gerekiyor. Eğer onlar bilmiyorsa onların da bilmesinde yarar var"

"Türkiye'nin bağımsız yargının uhdesinde karar verdiği bir husus ile ilgili ABD'nin saygı duymasını bekliyoruz"

DİYARBAKIR - Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, ABD'nin, rahip Brunson'un tutukluluğu üzerinden yaptığı açıklamaları değerlendirerek, "Bunlar üzerinden Türkiye ile ilgili konularda herhangi bir sonuç almanın mümkün olmadığını, olmayacağını tüm dünya alem biliyor, bilmesi gerekiyor. Eğer onlar bilmiyorsa onların da bilmesinde yarar var" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, eski dönem bakanlardan Kutbettin Arzu ile birlikte Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti. Burada iş adamları ile bir toplantı gerçekleştiren Eker, daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. ABD'nin tutuklu bulunduktan sonra cezası ev hapsine dönüştürülen rahip Brunson'un serbest bırakılmaması halinde Türkiye'ye yaptırım uygulayacağı yönündeki açıklamalara ilişkin konuşan Eker, Türkiye'nin yargı ile ilgili bir kararına kimsenin müdahale etmesini kesinlikle kabul etmeyeceklerini söyledi. Eker, "Bu tür konularla ilgili Türkiye Cumhuriyetinin bağımsız yargının uhdesinde olan ve onların verdiği bir kararla, yargıya ilişkin alınmış bir kararın geri alınması, hele hele bu tür baskılar ve tehdit kokan sözlerle ilgili sonuç doğurması mümkün değildir. Türkiye'de bağımsız yargı var, bağımsız yargı kararını veriyor, o çerçevede yargılama süreci devam ediyor. ABD'nin bu konudaki devlet adamlarının, başkan yardımcısının, Dışişleri Bakanının bu tür tehdit kokan sözleri doğru bulmuyoruz, yakışıksız buluyoruz. Bunlar üzerinden Türkiye ile ilgili konularda herhangi bir sonuç almanın mümkün olmadığını, olmayacağını tüm dünya alem biliyor, bilmesi gerekiyor. Eğer onlar bilmiyorsa onların da bilmesinde yarar var" diye konuştu.

"Biz ABD ile müttefik bir ülkeyiz"

Türkiye'nin ABD ile müttefik bir ülke olduğunu belirten Eker, konuşmasına şöyle devam etti:

"Biz ABD ile dost kalmak istiyoruz. Bu konuda tutumumuz nettir. Diplomatik ilişkilerimiz sürüyor, bu tür ilişkilerle ilgili müeyyidelerde onların, iki taraflı bir etkisinin olacağını bilmesi gerekiyor. Bunların Türkiye'nin ne yürüyüşünü ne kararlılığını etkiyeceğini düşünmüyoruz ve doğru da bulmuyoruz. Bundan sonraki süreçte diplomatik ilişkiler devam ediyor, devam edecek. Biz doğru olanı haklı olanı ifade etmeye her platformda devam edeceğiz. Bunun için sonuç alınmaz, Türkiye öyle bir ülke değildir. Türkiye kararlarını bağımsız alan bir ülkedir, kendi içerisinde bağımsız bir yargı vardır. Nasıl ki başka ülkelerde hukukun üstünlüğünün geçerli olduğu ülkelerde nasıl bağımsız yargı karar alıyor ve buna saygı gösteriliyorsa biz ABD yöneticilerinin de Türkiye'nin bağımsız yargının uhdesindeki karar verdiği bir husus ile ilgili onların da buna saygı duymasını bekliyoruz."

Eker ve beraberindekiler daha sonra OSB'de bulunan bazı fabrikaları ziyaret etti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Amerika Birleşik Devletleri Mehmet Mehdi Eker Ak Parti Türkiye Politika Haberler

AK Parti, en düşük emekli maaşına yapılacak zamla ilgili tarih verdi

AK Parti, en düşük emekli maaşına yapılacak zamla ilgili tarih verdi

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

Eve temizliğe çağırdığı genç kızı 6 parçaya ayırmıştı! Kadın taklidi yaparak kandırdığı ortaya çıktı

Eve temizliğe çağırdığı genç kızı 6 parçaya ayırmıştı! Kadın taklidi yaparak kandırdığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

13-14 Temmuz hava bugün ve yarın nasıl olacak? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? İnstagram çöktü mü? İnstagram neden açılmıyor? 12 Temmuz Cuma İnstagram'da sorun mu var, neden yüklenmiyor? Hava Muhalefeti filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Hava Muhalefeti filmi ne zaman, nerede çekildi? Canlı yayında kafasına sıkan adam öldü mü, yaşıyor mu? (VİDEO) Ankara'da kafasına sıkan yayıncı ne oldu, öldü mü? Üçlü Tehlike filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Üçlü Tehlike filmi ne zaman, nerede çekildi? Katil Avcısı filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Katil Avcısı filmi ne zaman, nerede çekildi? Görümce filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Görümce filmi ne zaman, nerede çekildi? Çember: Karanlığın Gözleri filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Çember: Karanlığın Gözleri filmi ne zaman, nerede çekildi? Allan Saint-Maximin maaşı ne kadar? Saint Maximin yıllık ne kadar kazanıyor, Fenerbahçe'de ne kadar kazanacak? Hızlı ve Öfkeli 9 filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Hızlı ve Öfkeli 9 filmi ne zaman, nerede çekildi? İzmir Konak, Alsancak, Bayraklı elektrik kesintisi! 12 Temmuz İzmir'de elektrik kesintisi saat kaçta bitecek, ne kadar sürecek? Malazgirt 1071: Bizans'ın Kıyameti filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Malazgirt 1071: Bizans'ın Kıyameti filmi ne zaman, nerede çeki Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? 13-14 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! Dangal filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Dangal filmi ne zaman, nerede çekildi? KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 13-14 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi!
Namaz kılmaya gelmeyen cemaate cami imamından tabelalı sitem: Namazın kılınmadan namazını kıl

Namaz kılmaya gelmeyen cemaate cami imamından tabelalı sitem: Namazın kılınmadan namazını kıl

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title