Haberler
BBC

Kanada Başbakanı Nazi Bağlantılı Kişinin Parlamentoda Onurlandırılmasını Kınadı

Son Güncelleme:
Abone Ol

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Ukrayna asıllı bir Nazi birliği üyesinin parlamentoda onurlandırılmasını ülkesi için utanç verici olarak nitelendirdi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi birliğinde savaşmış bir Ukrayna asıllı Kanadalı'nın parlamentoya davet edilmesi ve ayakta alkışlanmasını ülkesi açısından "derin bir utanç" diye niteledi.

98 yaşındaki Yaroslav Hunka, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy'in ziyareti sebebiyle Kanada parlamentosundaki oturuma özel davetli olarak katılmış, Meclis Başkanı Anthony Rota'nın kendisini bir "kahraman" olarak tanıtması üzerine milletvekilleri tarafından ayakta alkışlanmıştı.

İstifa çağrılarıyla karşı karşıya bulunan Meclis Başkanı Rota, daha sonra Hunka'nın Nazi bağlantılarından haberdar olmadığını ve onu bu oturuma davet etme hatasına düştüğünü söyledi.

Kanada Cumhurbaşkanı Justin Trudeau da Pazartesi günü olayla ilgili olarak "Bunun yaşanması Kanada parlamentosu ve dolayısıyla tüm Kanadalılar için derin bir utanç" dedi.

Olay Cuma günü, Kanada'yı ziyaret etmekte olan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy'in parlamentoya hitap ettiği oturum sırasında yaşandı.

Meclis Başkanı Rota, izleyici sıralarında oturan Hunka'yı işaret ederek "İkinci Dünya Savaşı'nda Ukrayna'nın bağımsızlığı için Ruslara karşı savaştığı" ifadesiyle takdim etti ve "İşte bir Ukraynalı kahraman, bir Kanadalı kahraman. Ona bütün hizmetleri için teşekkür ediyoruz" dedi.

Oturuma katılanlar bu sözler üzerine Hunka'yı ayakta alkışladılar.

İkinci Dünya Savaşı sırasında binlerce Ukraynalı Almanların safında savaşmış, buna karşılık milyonlarcası da Nazi güçlerine karşı savaşan Sovyet Kızıl Ordusu'na katılmıştı.

Galiçya Tümeni adıyla bilinen ve çoğunluğu Nazi komutası altına giren Ukraynalı gönüllülerden oluşan askeri birim hakkında, Polonyalı ve Yahudi sivilleri öldürme suçlamaları getirilmiş ancak savaş sonrası yargılamalarda bu konuda bir hüküm verilmemişti.

Galiçya Tümeni 1945 yılında müttefik güçlerine teslim olmadan önce adını Birinci Ukrayna Tümeni olarak değiştirmişti.

Pazar günü bir açıklama yapan Meclis Başkanı Rota, Hunka hakkında "sonradan daha fazla bilgi edindim ve onu onurlandırma kararımdan dolayı pişmanlık duydum" dedi.

Rota "Parlamentonun diğer üyeleri ve Ukrayna heyetinin ben bu konuşmayı yapmadan önce konudan veya böyle bir niyetim olduğundan haberi yoktu" diye ekledi ve sorumluluğun kendisine ait olduğunu söyledi.

Meclis Başkanı Kanada'daki Yahudi toplumundan ve dünyanın dört bir yanındaki Yahudilerden de özel olarak özür diledi.

Muhalefet partilerinden bazı siyasetçiler ise olayı "affedilemez bir hata" diye tanımlayarak Rota'nın istifasını istiyor.

Nazi Almanyası ile ilişkili bir kişinin onurlandırılmasının yankıları Kanada'nın sınırlarını da aşıyor.

Polonya'nın Kanada Büyükelçisi, "Parlamento'nun böylesi canileri temize çıkarması" konusunda özür dilenmesini beklediğini söyledi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Pazartesi günkü açıklamasında, olayın Rusya tarafından Ukrayna'ya açtığı savaşı gerekçelendirmek için kullandığı tezleri desteklemekte kullanılabileceğinden de söz etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna işgalinin amacını "ülkeyi Nazilerden arındırmak" diye tanımlıyor.

Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov da bir açıklama yaparak son olayı "rezalet" diye tanımladı.

"Kanada da dahil birçok Batı ülkesi, İkinci Dünya Savaşı'nda kimin kiminle savaştığını, ne olup bittiğini bilmeyen nesiller yetiştirdi. Faşizm tehdidi hakkında hiçbir şey bilmiyorlar" dedi.

BBC

Justin Trudeau Ukrayna Kanada Politika Haberler

Bakmadan Geçme

YARGI YEKTA KİMDİR? Yargı dizisi "Yekta" Uğur Polat kimdir, kaç yaşında, nereli, oynadığı dizi ve filmler nedir? AMARDEEP ANAND KİMDİR? MasterChef konuğu Amardeep Anand kaç yaşında, nereli? PANTENE ALTIN KELEBEK 2023 KAZANANLAR LİSTESİ: 49. Pantene AltIn Kelebek Ödülünü kimler kazandı, kazanan isimler kimler? DOĞUKAN İSLAMOĞLU KİMDİR? AK Parti Artvin Gençlik Kolları Başkanı Doğukan İslamoğlu neden öldü, kaç yaşında, hayatı ve biyografisi! BEŞİKTAŞ BAŞKANLIK SEÇİMİ SONUÇLARI: BJK yeni başkanı kim oldu 2023? Beşiktaş'ın yeni başkanı kim? Beşiktaş'ın YENİ BAŞKANI Hasan Arat kimdir, kaç yaşında, nereli? Beşiktaş Başkanlık seçimi kim kazandı? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ İNTERNET DİZİSİ kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi İnternet Dizisi ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ DİZİ ÇİFTİ kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Dizi Çifti ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KADIN OYUNCU kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ERKEK OYUNCU kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ROMANTİK KOMEDİ DİZİSİ kim kazandı, oldu? Altın Kelebek En İyi Romantik Komedi Dizisi ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ROMANTİK KOMEDİ KADIN OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Romantik Komedi Kadın Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ROMANTİK KOMEDİ ERKEK OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Romantik Komedi Erkek Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KOMEDİ KADIN OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Komedi Kadın Oyuncu ödülü kim aldı, kazandı? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KOMEDİ ERKEK OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Komedi Erkek Oyuncu ödülü kime gitti?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title