Haberler

Kamer Genç, ölüm yıl dönümünde anıldı

Güncelleme:

Tunceli eski milletvekili Kamer Genç, ölümünün 8. yıl dönümünde mezarı başında anıldı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Kamer Genç'in hikayesinin cumhuriyetin hikayesi olduğunu söyledi.

Tunceli eski milletvekili Kamer Genç, 8. ölüm yıl dönümünde mezarı başında anıldı. Anmaya katılan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Kamer Genç'in hikayesinin cumhuriyetin hikayesi olduğunu söyledi.

Tunceli eski milletvekili Kamer Genç, ölümünün 8. yıl dönümünde Nazımiye ilçesine bağlı Ramazan köyünde bulunan mezarı başında anıldı. Anma programına CHP Genel Başkanı Özgür Özel, milletvekilleri, Genç'in eşi Sevim Genç, oğlu Seçkin Genç, belediye başkanları, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Kamer Genç için saygı duruşunda bulunulması ve dualar okunmasının ardından mezarına karanfiller bırakıldı.

Kamer Genç'i yitirdikleri günden bu yana yapılan tüm anmalara katıldığını hatırlatan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Bugün 8. kez aynı tarihte, aynı günde buradayız ve hangi makamda, hangi mevkide, hangi görevde olursak olalım yine kendisinin ölüm yıl dönümünde Allah sağlık verdikçe, bir başka engel olmadıkça burada olacağız. Ben, son 9 yıldır 22 Ocak günlerinde Veli Ağbaba, Nurettin Demir ve Sevim abla ile buradayım. Bundan öncekilerde CHP Milletvekili ve CHP Grup Başkanvekili sıfatıyla buradaydım. Bugün partinin genel başkanı olarak buradayım. Böyle günlerde burada genel başkanın varlığı bütün CHP'lilerin varlığı demektir. Ben, bugün partiye yeni kaydolmuş 18 yaşını yeni doldurmuş üyesinden en kıdemlisi 100 yaşındaki üyesine kadar Kamer Genç'in ailesine taziyelerini, iyi dileklerini iletmek ve tarih önünde en haklımız Kamer Genç'in mezarı başından bütün Türkiye'ye bir daha seslenmek için buradayım" dedi.

"Kamer Genç'in hikayesi cumhuriyetin hikayesi"

Kamer Genç anısına belgesel hazırlandığını ve kitap basıldığını söyleyen CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Kamer Genç'in hikayesi cumhuriyetin hikayesi. Tunceli'nin Nazımiye ilçesinde Ramazan köyünde keçi güden bir çocuğun cumhuriyetin imkanlarıyla gelip hakim olduğu, savcı olduğu, hukuk fakültesini bitirdiği, daha sonra anayasa yapılırken orada olduğu, cumhuriyetin verdiği görevle o darbe anayasasına hayır oyu veren tek kişi olduğu, sonra defalarca milletvekili olduğu ve sözünü sakınmadığı ama görevini bildiğini, vatana, millete, bayrağa, vatanın bölünmez bütünlüğüne bağlı. Bu dağlarda onun hakkında ölüm emirleri verildiğinde bile bir adım geri atmadı" diye konuştu.

Kamer Genç'in duruşuyla kendilerine örnek olduğunu kaydeden Özel, "Biz CHP milletvekilleri olarak şimdi başkanlığını yaptığım gruba hep söylediğim bir şey var. Kişisel olarak geri adım atabiliriz, kişisel olarak korkarız, kişisel olarak susarız, kişisel olarak eğiliriz ama CHP milletvekilleri söylediği sözden bir kelime eksik konuşamazlar, bir adım geri atamazlar, bir santim eğilmezler. Çünkü bilirler ki biz bir santim eğilirsek onlar bu millete diz çöktürürler. Kamer Genç, kişisel olarak dünyanın en cesur insanı değildi ama dünyanın en cesur insanlarının yaşadığı bu coğrafyanın vekili olarak hepimizin en cesuruydu. 300 kişi üstüne yürürdü bir kelime geri almazdı. Kürsüye yeniden çıkar, aynı bildiğini bir daha söylerdi" şeklinde konuştu.

Eşinin ülkesi ve milletini çok sevdiğini ifade eden Sevim Genç, "Doğasında olan alçakgönüllülüğü ömür boyu devam etti. Türkiye'nin her tarafından insanlara yardım etti. Hiç ayrım yapmadı. Tüm ülke insanını sevgiyle, saygıyla kucakladı" dedi.

Anmada konuşan Nazımiye Belediye Başkanı Cafer Kırmızıçiçek ise, Genç'in söylediklerinin hala hafızalarda yer ettiğini belirterek, rahmet ve minnetle andıklarını söyledi.

Konuşmaların ardından CHP Genel Başkanı Özgür Özel, ilçeden ayrılarak partisinin il başkanlığını ziyaret etti.

Özel, ziyaretinin ardından karayolu ile Tunceli'den ayrıldı. - TUNCELİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Milletvekili Kamer Genç Tunceli Ölüm Politika Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

23 Temmuz DOLAR KAÇ TL? 1 dolar ne kadar? Euro, sterlin ne kadar? Canlı döviz kuru! 2024 YKS tercihleri ne zaman? 2024 YKS tercih kılavuzu yayınlandı mı? YKS tercihleri nasıl yapılır? 23 TEMMUZ HAMSTER KOMBAT GÜNLÜK ŞİFRE KOMBO | Hamster Kombat yeni şifre ne, nasıl kullanılır? Hamster Kombat nedir? KPSS ÖABT Sınavı Ne Zaman, Saat Kaçta ve Yerleri Açıklandı Mı? TCMB Merkez Bankası faiz kararı açıklandı mı? MB faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? Hafsanur Sancaktutan ve Kubilay Aka sevgili mi? SON DAKİKA: DEPREM Mİ OLDU? Deprem nerede oldu? Süper Lig'de yabancı futbolcu kuralında değişiklik yapıldı mı? TFF yabancı futbolcu kuralını değiştirdi mi? 23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Mamak, Altındağ, Sincan elektrik kesintisi!
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title