Haberler

İYİ Parti'li Akalın: "Katolik nikahı tesis etmiş gibi açık çek vererek bir ittifak oluşturmayız"

Güncelleme:

İYİ Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Tolga Akalın, ittifak anlayışlarının boşanmanın kabul edilmediği "Katolik nikahı" gibi olmadığını, seçim koşulları oluştuğunda, partinin yetkili kurullarının bu konuyu değerlendireceğini ve bir karar verileceğini söyledi.

İyi Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Tolga Akalın, ittifak anlayışlarının boşanmanın kabul edilmediği "Katolik nikahı" gibi olmadığını, seçim koşulları oluştuğunda, partinin yetkili kurullarının bu konuyu değerlendireceğini ve bir karar verileceğini söyledi.

Mehmet Tolga Akalın, partisinin Uşak İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, seçim hazırlıklarına başladıklarını söyledi.

Erken seçim olacakmış gibi çalıştıklarını aktaran Akalın, "İyi Parti Seçim İşleri Başkanlığı, Türkiye'de 2021 yılının 20 Haziran'ında bir erken, baskın seçim olacağını varsayarak ve yine partimizin bu seçimlere tek başına girebilme ihtimalini göz önüne alarak, tek başına gireceğini de varsaymak suretiyle bir seçim hazırlık çalışması başlattık. Biliyorsunuz biz 2018 yılında Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti ve Saadet Partisi'yle bir seçim ittifakı yaptık. 2019 yılında ise sadece CHP ile bir seçim iş birliği yaptık. İYİ Parti adı üzerinde bir partidir. Dolayısıyla adı parti olup da kendisi politik tekke, tarikat gibi tavır gerçekleştiren ya da tavır sergileyen yapılarla İYİ Parti'yi ayırmak lazım." dedi.

İttifak tartışmaları

Seçim ittifakı konusunda Akalın, şunları söyledi:

"Bir ittifak yapacaksak öyle Katolik nikahı tesis etmiş gibi açık çek vererek bir ittifak oluşturmayız. Bir seçim koşulları oluştuğunda yetkili kurullarımız ittifak meselesini gündemine alır, tüm kadrolarımızla bu ittifakın koşulları ve biçimi tartışılır, oylanır ve onun sonunda bir ittifak tesis edilir. Bu anayasal düzenden dolayı oluşturmuş olduğumuz Millet İttifakı, 2018 seçimleri için geçerli bir ittifaktır. CHP ile mahalli seçimler zeminindeki iş birliğimiz nitelikli bir iş birliği olarak Türkiye'nin hemen hemen birçok bölgesinde devam eden bir iş birliğidir. Bir daha bir ittifakın yapılıp yapılmayacağını, yapılacaksa kimlerle yapılacağına ilişkinse bir siyasi parti olmanın işleyiş biçimlerine münhasır olarak dönemi itibariyle kararlaştıracağımız bir husustur."

Partilerinin yetkili kurullarında kararların alındığını aktaran Akalın, "Partimizin yetkili kurullarında, genel seçimle ilgili yeni bir ittifak kararı alınmadığı için de seçime tek başına girecekmiş gibi hazırlanıyoruz. Bu elbette ki böyle bir ittifak tesis edildiğinde, bu ittifakın da faydasına olacak bir husustur." ifadelerini kullandı.

HDP'nin kapatılması

Bir gazetecinin HDP'nin kapatılmasına ilişkin soruya Akalın, "Biz biliriz ki, PKK'nın üst yönetimi bu akşam toplansa 'Biz bu örgütü kapatıyoruz.' diye kapatamaz. Çünkü kendi kaderini ve kendi sonunu tayin etme imkan ve kabiliyetini yitirmiş yapıdır. Kararları PKK almaz. PKK bu coğrafyanın en kullanışlı örgütüdür ve kararları batıdaki o büyük devletler alırlar. HDP de kendi içerisinde 3-4 tane iç fraksiyona sahip ve politik kararlarının nihayetinde kendi mecrasının dışındaki mecralarda alınıp, kendisine uygulattırılan bir siyasi yapıdır. Dolayısıyla bu yönüyle temel muhataplık kurulabilecek bir yapı değildir. HDP'nin kapatılma süreci aslında bu politik taşeronlu yapının tasfiyesinden daha ziyade o politik taşeronlu yapının sahiplerine verilmeye çalışılan bir mesaj ve bir pazarlık alanıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Basın toplantısına İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, İYİ Parti Uşak İl Başkanı Şener Toköz ve partililer de katıldı.

Kaynak: AA / Politika

Halkların Demokratik Partisi Mehmet Tolga İYİ Parti Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Mamak, Altındağ, Sincan elektrik kesintisi! İztutu Plajı nerede, hangi ilde ve ilçede, nereye bağlı? İztutu Plajı giriş ücreti 2024 ne kadar? İşte İztutu Plajı yol tarifi Blum ne zaman listelenecek? Blum coin listelendi mi, ne zaman çıkacak? Blum coin listelenme tarihi Kıyamet alametleri nelerdir, kaç tanesi gerçekleşti? 54 kıyamet alametleri nelerdir? Gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kıyamet alametleri Oğuz Aydın aslen nereli, kaç yaşında? Oğuz Aydın hangi takımda, hangi mevkide oynuyor? Türksat 42.0e otomatik arama frekansı! Türksat tüm kanallar otomatik arama frekans bilgileri, polarizasyon, sembol oranı, FEC nedir? 19 Nisan hangi burç? Nisan'ın 19'unda doğanlar hangi burç oluyor? 19 Nisan burcu! 21 Mart hangi burç? Mart'ın 21'inde doğanlar hangi burç oluyor? 21 Mart burcu! Esenyurt hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenyurt nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title