Haberi Paylaş

İYİ Parti'den Meclis'teki yumruklu kavga sonrası dikkat çeken karar! Bütçe görüşmelerinde Genel Kurul'u terk ettiler

Politika Haberleri

İYİ Partili Müsavat Dervişoğlu, Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs'ün yoğun bakıma kaldırılmasına neden olan saldırının ardından parti olarak aldıkları kararı duyurdu. Dervişoğlu, "Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kamuoyu vicdanını tatmin edici bir karar almaması durumunda AK Parti grubunun konuşmaları esnasında İYİ Parti grubu olarak genel kurulda bulunmayacağız" dedi. Dervişoğlu'nun açıklamasının ardından İYİ Partili milletvekilleri, AK Partili vekillerin konuşması sırasında salonu terk etti.

İyi Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, dün AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık'ın yumruklu saldırısı sonrasında yoğum bakıma alınan İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs'le ilgili açıklamalarda bulundu.

Dervişoğlu, yumruklu saldırı sonrası AK Parti grubunun konuştuğu sırada TBMM Genel Kurulu'nda yer almayacaklarını açıkladı. Doktorların ifadesiyle Örs'ün ölümden döndüğünü ifade eden Dervişoğlu, "TBMM'de yaşanan bu şiddet olayı elim bir olayın ötesinde bilerek ve isteyerek gerçekleştirilen şiddettir. Yasama dokunulmazlığı kapsamında değerlendirilecek basit bir suç değildir. Söz konusu olay TCK'nin 81'inci ve 82'nci maddeler kapsamına giren, kastı aşan bir eylem olup adam öldürmeyle sonuçlanabilecek, kişinin hayatına karşı işlenmiş bir suçtur. Genel hükümler çerçevesinde olaya sebebiyet veren vekil hakkında hukuki işlem yapılmalıdır" dedi.

İYİ Parti'den Meclis'teki yumruklu kavga sonrası dikkat çeken karar: AK Parti grubu konuşurken genel kurulda bulunmayacağızİYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu.

"Saldırılar muhalefetin muhalefet görevini engellemek için yapılıyor. Biz konunun hukuken takipçisi olacağız" diyen Dervişoğlu, AK Parti, Işık'a yönelik adım atana kadar Meclis Genel Kurulu'ndaki AK Parti grubunun konuşmalarına katılmayacaklarını belirtti.

"Adalet ve Kalkınma Partisi'nden beklentimiz hem parlamento grup disiplin yönetmeliğinin gereğini yapması hem de merkez disiplin kurulunun konuyla ilgili tatmin edici bir karar almasıdır" diyen Dervişoğlu, "Aksi takdirde yapılan davranış ödüllendirilmiş olacaktır. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bu konuda doğru adım atmaması ve bu elim olayla ilgili kamuoyu vicdanını tatmin edici bir karar almaması durumunda bütçe görüşmeleri süresince AK Parti grubunun konuşmaları esnasında İYİ Parti grubu olarak genel kurulda bulunmayacağız. Bunu bir boykot olarak algılanmamasını haseten istirham ediyorum. Adalet ve Kalkınma Partisi yetkililerini göreve davet etmek olarak değerlendirilmesini de buradan talep ediyorum. Bu doğru uygulama yapılıncaya kadar bu tavrımızı sürdüreceğimizi kamuoyunun takdirlerine arz ediyorum" ifadelerini kullandı.

İYİ Parti'den Meclis'teki yumruklu kavga sonrası dikkat çeken karar: AK Parti grubu konuşurken genel kurulda bulunmayacağız

Dervişoğlu'nun açıklamasının ardından TBMM Genel Kurulu'nda bütçe görüşmeleri devam ederken, İYİ Partili milletvekilleri, AK Partili vekillerin konuşması sırasında salonu terk etti. TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkan Vekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın 2023 yılı bütçelerini görüşmek üzere toplandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın bütçesi üzerindeki görüşmelerde önce CHP'li milletvekilleri, konuşmalarını gerçekleştirdi. Söz sırasının AK Parti'ye gelmesi üzerine AK Parti İstanbul Milletvekili Mücahit Arınç, kürsüye çıktı. Bu sırada İYİ Partili vekiller, Genel Kurul salonunu terk etti.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Politika

Müsavat Dervişoğlu Hüseyin Örs Zafer Işık İYİ Parti MHP Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (20)

Mehmet Vatandaş:

2001 yılında meclisteki kavgada mhp li vekillerin yumrukları nedeni ile bir dyp li vekilin hayatını kaybettiğini unutanlara, bilmeyenlere hatırlatırım. Hele bu ortamda ülkemiz bu olayları kaldıramaz fail caydırıcı bir ceza almalı

Cevap Yaz00Yayından Kaldır
Mehmet Vatandaş:

Yorumlara bakınca ülkem insanının getirildiği noktadan üzülüyor ve ayıplıyorum. İnsani değerlerimiz kaybolmuş, kardeş kardeşe düşman... Ne için? İki tane siyasetçi yüzünden. Hiç olmaması gereken bir yerde şiddeti nasıl hoş görürsünüz???

Cevap Yaz36Yayından Kaldır
Musa Mut:

Birgun padişaha da hesap verecek o zman soytarılar kaçacak delik arsr

Cevap Yaz41Yayından Kaldır
Tüm 20 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title