Haberler

Hdp Mardin Milletvekili Atalan Açıklaması

HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan, "Ezidi toplumu ve inancı halen kabul edilmiyor.

HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan, "Ezidi toplumu ve inancı halen kabul edilmiyor. Ezidi inancı Türkiye'de kabul edilmeli." dedi.

Atalan, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, darbeden sonra ortaya çıkan olumlu atmosferin sekteye uğramaması, bir barış sürecine evrilmesini temenni etti. Atalan, bu konuda herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini istedi.

BM, Avrupa Parlamentosu ve birçok uluslararası kurum, kuruluşlarca soykırım olarak tanınan, Şengal'de 3 Ağustos 2014'te Ezidilere yönelik katliamı kınadığını belirten Atalan, 5 bine yakın sivil, masum insanın katledildiğini, kadınların, çocukların kaçırıldığını, bölgenin birçok yerinde pazarlarda satıldığını savundu. Atalan, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetinin, bu katliamı kınamadığını, eleştirmediğini öne sürdü.

Atalan, DAEŞ çetelerinin eline düşmemek için yüzlerce Ezidi kadının birbirine tutunarak Şengal dağlarının sarp kayalarından atlayıp, intihar ettiğini, bazılarının kesici aletlerle yüzlerini parçaladığını öne sürdü.

Ezidi inancının 5 bin yıllık inanç mazisine sahip olduğunu, tarihlerinde hiçbir kişiye inanç ve yaşam biçimlerinden dolayı zarar vermediğini, buna karşı katliam ve soykırımlara maruz kaldığını ifade eden Atalan, 30 yıl önce 80 bin nüfusa sahip Ezidilerin, şu anda 500 binin altına indiğini söyledi.

Atalan, Ezidiler'in taleplerinin olduğunu, başka bir fermanın yaşanmaması için "Güney Kürdistan'da Ezidi bölgesinin özerk olmasını, yurtdışına çıkmak zorunda kalan 80 bin Ezidi'nin kendi topraklarına dönmesi için gerekli şartların yaratılmasını, Ezidi inancının Türkiye'de kabul edilmesini" istedi. Atalan, bu toprakların en kadim inanç topluluklarından biri olan Ezidi toplumu ve inancının halen kabul edilmediğini ileri sürdü.

Kaynak: AA / Politika

Ali Atalan Mardin Politika Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Mamak, Altındağ, Sincan elektrik kesintisi! İztutu Plajı nerede, hangi ilde ve ilçede, nereye bağlı? İztutu Plajı giriş ücreti 2024 ne kadar? İşte İztutu Plajı yol tarifi Blum ne zaman listelenecek? Blum coin listelendi mi, ne zaman çıkacak? Blum coin listelenme tarihi Kıyamet alametleri nelerdir, kaç tanesi gerçekleşti? 54 kıyamet alametleri nelerdir? Gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kıyamet alametleri Oğuz Aydın aslen nereli, kaç yaşında? Oğuz Aydın hangi takımda, hangi mevkide oynuyor? Türksat 42.0e otomatik arama frekansı! Türksat tüm kanallar otomatik arama frekans bilgileri, polarizasyon, sembol oranı, FEC nedir? 19 Nisan hangi burç? Nisan'ın 19'unda doğanlar hangi burç oluyor? 19 Nisan burcu! 21 Mart hangi burç? Mart'ın 21'inde doğanlar hangi burç oluyor? 21 Mart burcu! Esenyurt hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenyurt nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title