Haberler

Eski BM Genel Sekreteri Annan İran'da Açıklaması

"Cenevre anlaşması bölgesel siyasi arenadaki en önemli gelişme”

Eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan, "İran ile 5+1 ülkeleri arasında imzalanan Cenevre anlaşması bölgesel siyasi arenadaki en önemli gelişmelerden biri. Bu çabanın nihai anlaşma sağlanana kadar sürdürülmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Tahran'da bulunan The Elders Başkanı Annan, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi. Toplantıda diğer The Elders üyeleri adına İran ziyaretini değerlendiren bir bildiri okuyan Annan, bunun The Elders heyetinin ilk İran ziyareti olduğunu ve ziyaret kapsamında Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Haşimi Rafsancani ve Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif başta olmak üzere son derece faydalı görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirtti.

Ziyaretlerinin hedefinin İranlı üst düzey yöneticiler ile görüşüp onların bölgedeki gelişmeler hakkındaki önerilerini öğrenmek olduğunu ifade eden Annan, "İranlı ev sahiplerimiz ve biz Suriye'deki üzüntü verici koşullardan son derece endişe ediyoruz. Suriye halkının acılarını azaltmak için elimizden gelen tüm çabayı göstermeye hazırız" diye konuştu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin eylül ayında Birleşmiş Milletler'de yaptığı konuşmaya değinen Annan, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanının BM'deki konuşmasında dile getirdiği gibi barışçıl bir dünya ve savaşı reddetmek için yeni ümitler oluşuyor, tartışma karşısında diyaloğun tercih edilmesiyle sonuçlanan ümitler. Bu bağlamda birçok olumlu gelişmeler yaşandı ve şüphesiz bunların en önemlisi kasım ayında Cenevre'de sağlanan nükleer anlaşma. Bu çabanın nihai anlaşma sağlanana kadar sürdürülmesi gerektiğine inanıyoruz."

Bölgede karşılıklı saygı ve güvenin yeniden inşa edilmesi gerektiğini söyleyen Annan, şöyle devam etti:

"Sağlıklı toplumlar üç esas üzerine kurulabilir:  Barış ve istikrar, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı. Kalıcı bir kalkınma ancak barış ve istikrar ile mümkün olabilir ve bu da hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı olmadan gerçekleşemez. Hepimiz dünyaya barışı getirmekle sorumluyuz ve sorunları çözebilmek için el ele vermeliyiz."

The Elders Başkanı Annan'a İran ziyaretinde heyetin diğer üyeleri eski Finlandiya Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari, Cape Town emekli Başpiskoposu Desmond Tutu ve eski Meksika Devlet Başkanı Ernesto Zedillo eşlik ediyor.

Eski dünya liderlerinin yer aldığı ve "Küresel İhtiyar Heyeti" olarak da adlandırılan uluslararası bir sivil toplum örgütü The Elders, 2007'de eski Güney Afrika Cumhurbaşkanı merhum Nelson Mandela tarafından dünya kamuoyunca tanınmış kişileri bir araya getirilerek kurulmuştu. - İran

Kaynak: AA / Politika

Birleşmiş Milletler Kofi Annan Cenevre İran Politika Güncel Haberler

ABD'den İsrail-Hizbullah gerilimiyle ilgili uyarı: Bölgesel savaşa dönüşebilir

ABD'den İsrail-Hizbullah gerilimiyle ilgili uyarı: Bölgesel savaşa dönüşebilir

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı sona erdi: Yılın ikinci yarısında yıllık enflasyon hızla gerileyecek

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı sona erdi: Yılın ikinci yarısında yıllık enflasyon hızla gerileyecek

TBMM'de küfürler havada uçuştu! AK Partili Ensarioğlu 'şerefsiz' dedi, Beştaş'ın yanıtı da bir o kadar ağır oldu

TBMM'de küfürler havada uçuştu! AK Partili Ensarioğlu "şerefsiz" dedi, Beştaş'ın yanıtı da bir o kadar ağır oldu

Memur ve emekli ne kadar zam alacak? Haziran enflasyonu gelmeden rakamlar tek tek hesaplandı

Memur ve emekli ne kadar zam alacak? Haziran enflasyonu gelmeden rakamlar tek tek hesaplandı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title