Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "NATO üyeliğine olumlu bakmıyoruz" dediği Finlandiya'dan cevap geldi - Haberler
Haberi Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "NATO üyeliğine olumlu bakmıyoruz" dediği Finlandiya'dan cevap geldi

Haberler.com - Politika
 - Güncelleme:

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğini veto eden sözlerine ilişkin açıklama yaptı. Niinistö, Türkiye'nin Finlandiya'nın NATO üyeliğini uzun vadede engellemeye çalışacağını düşünmediklerini söyledi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, ülkesinin NATO'ya katılım sürecine ilişkin Finlandiya'nın resmi televizyonu YLE TV1'e çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

NATO'ya üye olmak istediklerini bir kez daha tekrarlayan Niinistö, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine yönelik açıklamalarına da cevap verdi. Niinistö, "Türkiye'nin, Finlandiya'nın NATO üyeliğini sonuna kadar engellemeye çalışacağını düşünmüyorum" dedi.

Açıklamasının devamında eleştirilerin odağının sadece ve doğrudan Finlandiya olmadığını belirten Niinisto, "Türkiye, Finlandiya'nın NATO üyeliğini eleştiren açıklamasında doğrudan bizden bahsetmedi, ancak konu bizi de ilgilendiriyor. Şu ana kadar Türkiye'nin açıklamaları hep tam tersiydi. Tabii şüphesiz bu sözler tartışmalara yol açacaktır. ABD'nin buna tepkisi olası" ifadelerini kullandı.

İsveç ve Finlandiya'nın olası NATO üyeliğine sıcak bakmadıklarını vurgulayan Erdoğan, şu açıklamayı yaptı: "Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. Çünkü daha önce Yunanistan ile ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptılar bizden önceki yönetimler ve Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı NATO'yu da arkasına alarak takındığı tavrı biliyorsunuz. Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz. Kaldı ki İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. PKK'sı, DHKPC'si İsveç'te, Hollanda'da yuvalanmış durumdalar. Ve oraların hatta daha da ileri gidiyorum parlamentolarında da yer alıyorlar. Bu noktada bizim olumlu bakmamız mümkün değil."

Erdoğan'ın dünya gündemine oturan sözlerinin ardından, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde Türkiye'yi tehdit etmeye kalktı. Linde, "NATO'daki bütün ülkelerin desteğini istiyoruz. NATO'nun önemli ülkeleri bizim arkamızda. Bizimle ve o ülkelerle iyi geçinmek, Türkiye'nin çıkarına olur" dedi.

Haberler.com - Politika

Finlandiya, Nato, Politika, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (34)

Hasan Ekşi:

Bence kesinlikle teminat almadan bu iki ülkeyi natoya kabul etmeyelim kesinlikle ydptıkları yanlarına kalmamalı heleki isviçreli küstah hı kesinlikle haddini bildirmeli buradan sayın çavuşopluna sesleniyorum kimseye şirin görünmek zorunda değiliz bize küstahlık yapan bedelini ödemeli

Fırat Çelik:

fillandiya ve özellikle isveç i elimizde tutarak yunanistanı ırak ı suriye yi kontrolümüz altına alabiliriz istediğimizi yapmalarını sağlı ya biliriz. pkk/pyd gibi terör örgütlerini nato üyelerine terör örgütü olarak tanımalarını sağlıyabiliriz

Tuncay Görken:

İsveç ve firlandiya ya ne ihtiyacımız var 12 bin askeri olan isveçten yardım mı istemek saçma bence Türkiye rusyayı karşına almak istemediği için natoya girmesine karşı çıkıyor

Tüm 34 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title