Haberi Paylaş

Cumhur, Millet ve Sosyalist Güç Birliği'nden sonra dördüncü ittifak da yolda! "Türkiye İttifakı" eylül ayı sonunda kuruluyor

Politika Haberleri

Türkiye'de, 2023 Haziran ayında yapılacak seçimler öncesi yeni ittifaklar kurulmaya devam ediyor. Cumhur ve Millet İttifakı'nın ardından dün Ankara'da yapılan ilk toplantıyla TKP, TKH, Sol Parti ve Devrim Hareketi "Sosyalist Güç Birliği" adında üçüncü ittifakı kurarken Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu bugün yaptığı açıklamayla eylül ayı sonunda Zafer Partisi, Memleket Partisi ve Milli Yol Partisi ile birlikte "Türkiye İttifakı" adı altında ittifaklarını açıklayacaklarını söyledi.

Seçim hattına girildikçe siyasi partiler arasındaki ittifak çalışmaları hızlandı. Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı'nın yanı sıra sol ve sosyalist partiler arasında da ittifak çalışmaları sürerken Türkiye siyasal hayatına yeni bir ittifak daha ekleniyor. Eski bakanlardan Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu, Zafer Partisi, Memleket Partisi ve Milli Yol Partisi ile ittifak görüşmelerini sürdürdüklerini, eylül ayı sonunda "Türkiye İttifakı" adı altında ittifaklarını açıklayacaklarını söyledi.

Gazete Duvar'dan Serkan Alan'ın haberine göre, Muharrem İnce liderliğindeki Memleket Partisi, Ümit Özdağ'ın genel başkanı olduğu Zafer Partisi ve Remzi Çayır'ın genel başkanı olduğu Milli Yol Partisi ile sürekli görüştüklerini, ittifak çalışmalarında sona geldiklerini belirten Doğru Parti Genel Başkanı Serdaroğlu'na göre bu partilerin çıkış noktaları, "Türkiye'nin iki ittifaka, Cumhur İttifakı ve altılı ittifaka mahkûm olmaması."

Cumhur İttifakı ile Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem çalışması kapsamında oluşan altılı masaya yönelik eleştirilerini dile getiren Serdaroğlu, "İki ittifakın da Türkiye'nin milli çıkarlarına uygun davranacaklarına, Anayasa'nın değiştirilemez maddelerine sahip çıkacaklarına dair çok ciddi kuşkularımız var. Kuşkudan da öte bulgularımız var" dedi.

Bir ittifakın, "Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı ve saygılıyız. Biz Anayasa'nın ilk altı maddesine bağlıyız. Biz neoliberal politikalarla bir ekonomi politikası uygulamayacağız, kamu ağırlıklı karma ekonomi uygulayacağız" demesi gerektiğini söyleyen Serdaroğlu, "Bu tip temel konularda fikir birliğine varacak bir 'Türkiye İttifakı'nı, 'Milli İttifak'ı kuracağız. Eylül sonuna kadar bunu bitirip deklare edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kuracakları ittifak kapsamında 29 Ağustos tarihinde bu siyasi partilerle toplantı yapacaklarını, başka siyasi partilerin de kurdukları ittifaka katılım için taleplerinin olduğunu, çalışma yürüttükleri ittifakın adının, "Türkiye İttifakı" olacağını ifade eden Serdaroğlu, "Bu Türkiye'nin ilk milli ittifakı olacak. Sol partilerle HDP de ittifak yapıyor. Bizimle gelip görüşen sol partiler de var. Onlar da buraya bizim şartlarımıza uyarlarsa gelebilirler" diye konuştu. "Kim bu sol partiler?" sorumuza karşılık Serdaroğlu, Vatan Partisi'nden istifa ederek Mehmet Bedri Gültekin liderliğinde kurulan partiyi işaret etti ve "Bir tanesi Sosyalist Cumhuriyet Partisi" yanıtını verdi.

"Eylül sonunda bu ittifakın adı konulacak ve biz 'Türkiye ittifakıyla' çalışmalarımızı yapacağız. Bizim tabanımız yüzde 20. Bu büyüyecek" ifadeleriyle sözlerini sürdüren Serdaroğlu, "Ben yaşça hepsinden büyüğüm. Ben bir ağabey gibi ağabeylik yapmaya çalışıyorum. Ben ülkem için bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Arkadaşlarım bana bu yetkiyi verdiler ve ülkemiz için bir şeyler yapmak için çırpınıyoruz" dedi.

Türkiye'de Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı'ndan sonra üçüncü ittifak olan Sosyalist Güç Birliği dün Ankara'da gerçekleştirilen ilk toplantıyla resmen kuruldu. Türkiye'nin üçüncü ittifakında TKP, TKH, Sol Parti ve Devrim Hareketi gibi partiler yer aldı.

Haberler.com - Politika

Rıfat Serdaroğlu Millet İttifakı Zafer Partisi Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (3)

MUSTAFA YILDIRIM :

bunlar hep akp nin eserleri

Cevap Yaz34Yayından Kaldır
seyfullah aydın:

türkiye içinde bulunduğu çıkmazdan kurtulması kişiye partiye,siyasetçilere değil güçlü ekonomik ve adalet altyapısı olan adam kayırmadan yandaşları değil liyakatlı insanları işbaşına getiren hesap soran yolsuzluk yapana kimseden? korkmadan ceza veren bir sisteme bağlıdır...

Cevap Yaz16Yayından Kaldır
GÖBEĞİNİ KAŞIYAN ADAM :

AKP'nin akıl oyunları.

Cevap Yaz137Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title