Haberi Paylaş

Davutoğlu'nun önerisi 6'lı masada kriz çıkarmıştı! Babacan ve Akşener'in vetosunun ardından Kılıçdaroğlu geri adım attı

Politika Haberleri

Davutoğlu'nun çoklu aday önerisine Kılıçdaroğlu "Masaya gelirse konuşulur" diyerek yeşil ışık yakması 6'lı masada kriz çıkarmıştı. Öneriye Babacan ve Akşener karşı çıkarken, iki ismin vetosunun ardından CHP'den konu hakkında yeni bir açıklama geldi. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, 6'lı masanın adayına ilişkin, "Aynı masanın etrafında oturan tüm liderler ortak hedeflerinin bu masadan tek adayın çıkması olduğunu defalarca açıkladılar."dedi. Böylece ana muhalefet partisi de öneriye kapıyı kapatmış oldu.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu geçtiğimiz günlerde katıldığı bir canlı yayında 6'lı masa için ortak aday önerisinde bulunmuştu. Davutoğlu, "Madem ki bir oyun oynanıyor. Bu oyunun arka planını görüp gerektiğinde 6'lı masa iki aday da çıkarabilir. Son anda Erdoğan fikrini değiştirdi diyelim. A planımız tek adaydır ama şartlar neyi gerektirirse o esneklikte gerekli adımı atarız." ifadelerini kullanmıştı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu bu öneriye "Çoklu aday olur mu? Biz hiç konuşmadık, altılı masada konuşulmadı. Gelirse konuşulur." diyerek yeşil ışıl yakarken, Babacan ve Akşener karşı çıkmıştı.

Çoklu adayın ortak aday belirleyememek olduğunu belirten Babacan, "O örneği 2018'de yaşadık tekrar yaşamanın anlamı yok. Biz masaya oturduğumuz ilk günden beri ortak aday, ortak politikalar, geçiş sürecinin yol hareketi dedik." şeklinde konuştu.

Konu hakkında açıklama yapan İYİ Partisi Sözcüsü Kürşad Zorlu ise "13. Cumhurbaşkanı'nın Altılı Masa tarafından seçilmesinin tarihi bir kırılma anı olduğunun bilincindeyiz. Bu sorumlulukla tek ve ortak bir aday dışında bir seçeneği doğru bulmadığımızın, sıcak bakmadığımızın kararlığında olacağız." dedi.

Babacan ve Akşener cephesinden gelen vetoların ardından CHP'den konu hakkında yeni bir açıklama geldi. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, "Aynı masanın etrafında oturan tüm liderlerin ortak hedeflerinin bu masadan tek adayın çıkması olduğunu defalarca açıkladılar. Kamuoyuna bunu sürekli tekrarladılar. Sayın Davutoğlu da son yaptığı açıklamada, 'A planımız da B planımız da tek aday' dedi. Sayın Genel Başkanımız da 13'üncü cumhurbaşkanının 6'lı masanın adayı olacağını defalarca ifade etti. Buradan bir kere daha tekrarlayalım; 13'üncü cumhurbaşkanı 6'lı masanın adayı olacaktır" dedi.

Haberler.com - Politika

Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (9)

Hacı Çakır:

Daha kendi aralarında anlaşıp aday çıkaramayan 6 masa bu ülkeyi yönetecek komedi filmi gibi parlementer sistemde böyle bir şey ülkeyi geriye götüren sistem

Cevap Yaz00Yayından Kaldır
Ferdi Tozyilmaz:

Gerçekten halkın halini anlayan ana muhalafet

Cevap Yaz00Yayından Kaldır
Ahmet AKGÜL:

6 kafadan bir ses.. Hayr çıkarmı dersiniz??

Cevap Yaz2752Yayından Kaldır
Tüm 9 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title