Haberler

CHP İstanbul Milletvekili Doğan Açıklaması

Politika Haberleri

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, "Mevcut iktidarın ötekinin de ötekisi olarak yok saydığı, lezbiyen, gay, biseksüel, trans ve interseks bireylerin maruz kaldığı ayrımcılık, bu bireylerin çalışma ve yaşam haklarını ellerinden almakta.

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, "Mevcut iktidarın ötekinin de ötekisi olarak yok saydığı, lezbiyen, gay, biseksüel, trans ve interseks bireylerin maruz kaldığı ayrımcılık, bu bireylerin çalışma ve yaşam haklarını ellerinden almakta." dedi.

Doğan, Mecliste, LGBTİ bireyleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de farklı cinsel yönelim ve kimliğe yönelik nefret cinayetlerinin yasalarca tanınmadığını, şiddet ve öldürümlere karşı anayasal korumanın bulunmadığını savundu.

Selina Doğan, "Mevcut iktidarın ötekinin de ötekisi olarak yok saydığı, lezbiyen, gay, biseksüel, trans ve interseks bireylerin maruz kaldığı ayrımcılık, bu bireylerin çalışma ve yaşam haklarını ellerinden almakta." diye konuştu.

Bu konuda yaşanan hak ihlallerinin her geçen gün arttığını iddia eden Doğan, şunları ifade etti:

"Kasım 2014 ile 17 Ağustos 2016 tarihi arasında 356 hak ihlali, son bir yılda ocak, nisan, eylül, kasım ve aralık 2015 ile mart, temmuz ve ağustos 2016 tarihlerinde Türkiye'de toplam 9 trans cinayeti işlenmiştir. Resmi rakamlara göre, 2008'den bu yana toplam 45 trans kadın öldürülmüş. Bu veri Avrupa ülkeleri arasındaki en yüksek rakam. Canavarca hislerle işlenen bu cinayetlerin ortak noktası yakalanabilmiş olan faillerin 'haksız tahrik' ve 'iyi hal' indirimleri alması ya da cezasız bırakılmasıdır. LGBTİ bireylere yönelik vakaların kayıt altına alınmadığı, soruşturulmadığı bir güvenlik anlayışında tespit edilebilen vakalar içinde dahi rekor yakalamış bir ülke olmanın utancını yaşıyoruz."

Doğan, 12 Ağustos'ta seks işçisi trans kadın Hande Kader'in yanmış cesedinin sokak ortasında bulunduğunu anımsatarak, bunun canavarca hislerle işlenmiş trans cinayetlerinin son halkası olduğunu bildirdi. Doğan, "Bu cinayetler toplumda iktidarın politikalarıyla teşvik ettiği, homofobik, transfobik, ahlakçı ve ötekileştiren anlayışın, dilin ürünü." dedi.

Bunun önlenmesi için öncelikle toplumsal cinsiyet dersinin, ilköğretim müfredatında zorunlu hale getirilmesi gerektiğini belirten Doğan, bununla birlikte Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kanunu'na "cinsel yönelim" ve "cinsiyet kimliği" ibarelerinin eklenerek, ulusal mevzuatta ayrımcılıkla mücadele düzenlemelerinin de bunları kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesini talep etti.

CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok ise "14 yıllık milliyetçi ve mezhepçi AKP iktidarının, ötekileştiren, kutuplaştıran, ayrıştıran politikaları ülkemizde toplumun her kesiminde insanlarımızı, bireylerimizi hedef haline getirmekte." ifadesini kullandı.

Altıok, "LGBTİ bireyler, ötekinin de ötekisi olarak bu iktidarın ve iktidarın anlayışını benimseyen anlayışın hedefindeler. Her geçen gün canlarından oluyorlar." diye konuştu.

Basın toplantısına katılan LGBTİ, Pembe Hayat ve Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği temsilcileri de yaşadıkları sorunları aktardı.

Kaynak: AA / Politika

Zeynep Altıok Selina Doğan Türkiye Politika Güncel Haberler

title