Haberler

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'den anayasa açıklaması

Güncelleme:

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) 48'inci Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ülkenin sivil, demokratik, katılımcı, özgürlükçü bir anayasaya ihtiyacı olduğunu belirtti. Ancak mevcut durumu değerlendirmek gerektiğini söyleyen Özel, iktidarın mevcut anayasaya uymadığını savundu.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Elbette bu ülkenin sivil, demokratik, katılımcı, özgürlükçü bir anayasaya ihtiyacı var. Ama önce mevcutta ne yaptın diye bakarlar." dedi.

Özel, Kocatepe Kültür Merkezi'nde düzenlenen Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) 48'inci Olağan Genel Kurulu'nda konuştu.

Gezi Parkı olaylarının yıl dönümü olduğunu anımsatan Özel, meselenin tam olarak çevre duyarlılığı ve barışçıl mücadele olduğunu savundu.

"Sürecin kötü yönetilmesi nedeniyle çıkan olaylarda birçok kişinin hayatını kaybettiğini ve yaralandığını" ifade eden Özel, Gezi Parkı'nda yaşananlardan bir darbe iddianamesinin çıkarılmaya çalışıldığını ileri sürdü.

Depremlerde, iş ve maden kazalarında can kayıplarını ve hasarı azaltmanın yolunun mühendisleri dinlemekten geçtiğini vurgulayan Özel, Türkiye'nin iş kazalarında en çok insanın öldüğü ülkelerin başında geldiğini dile getirdi.

Ülkedeki mimar ve mühendislerin çok fazla sorunu olduğunu söyleyen Özel, "Her beş inşaat mühendisinden ikisinin, her dört makine mühendisinden birinin, her iki şehir plancısından birinin işsiz olduğu, yeni mezunların iş bulma süre ortalamasının 18 ayın üzerine çıktığı raporlardan görülüyor. Bunlar son derece kritik, sürdürülemez, katlanamaz rakamlar." diye konuştu.

Türkiye'de 70 bin kamu mühendisinin olduğunu belirten Özel, kamuda görev yapan mühendisler için herhangi bir düzenlemenin yapılmadığını açıkladı.

Mühendislik, mimarlık kanunun çıkarılması, mesleki girişimin teşvik edilmesi, meslekte yükselme sınavlarının liyakat esaslı yapılması gibi hususları önemsediklerinin altını çizen Özel, "Kamu mühendislerinin gelirleri ve sayıları artırılmalıdır. Tüm kazanımlar emekliye yansıtılmalı ve emekli mühendisler için de düzenlemeler mutlaka yapılmalıdır." ifadelerini kullandı.

Özel, yeni anayasa teklifine ilişkin, şunları kaydetti:

"Elbette bu ülkenin sivil, demokratik, katılımcı, özgürlükçü bir anayasaya ihtiyacı var. Ama önce mevcutta ne yaptın diye bakarlar. Anayasalar aşkın zamanlı, kuşatıcı metinlerdir. Topluma dikilmiş mucizevi kıyafetlerdir. Kim giyse üstüne uyar. Siz eğer anayasayı her doğana göre yaparsanız o her doğanı kapsar, herkese uyar. Alevi'ye de Sünni'ye de uyar. Çünkü mezhep ayrımı yapmaz. Kürt'e de Türk'e de Laz'a da Çerkes'e uyar. Çünkü etnik ayrımcılıklara karşı mücadele eder. Her doğana göre yapılan anayasa her doğana uyar ama Erdoğan'a yapılan anayasa sekiz sene sonra Erdoğan'a da uymamaktadır."

İktidarın mevcut anayasaya uymadığını savunan Özel, şartları yerine geldiği takdirde sivil ve aşkın bir anayasa yapmaya hazır olduklarını ifade ederek, "Her doğan için anayasayı herkesle konuşuruz ama her doğan anayasası yaparız, Erdoğan anayasası yapmayız." dedi.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları da TMMOB kurulunda seçilecek yeni yönetime başarılar diledi.

Kaynak: AA / Politika

Özgür Özel Mimar Politika Güncel Haberler

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

İsrail'in kuzeyinde alarm! Okullar güvenlik nedeniyle açılmayacak

İsrail'in kuzeyinde alarm! Okullar güvenlik nedeniyle açılmayacak

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bakmadan Geçme

Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lugano Fenerbahçe maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Lugano maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Spor Smart CANLI izle! (LUGANO FENERBAHÇE) Spor Smart donmadan ve kesintisiz izle! 23 Temmuz D Smart Go Spor Smart canlı yayın! D-Smart GO Spor Smart CANLI izle! Lugano Fenerbahçe Spor Smart şifresiz canlı yayın linki! Lugano Fenerbahçe maçı hangi kanalda? Lugano FB Şampiyonlar Ligi maçını hangi kanal veriyor, nereden izlenir? D Smart GO TV'den nasıl izlenir? D Smart GO televizyonda var mı, nereden izlenir? D Smart GO aynı anda kaç kişi kullanabilir? Digitürk D Smart Go kaçıncı kanalda? D Smart hangi platformda, D Smart GO nasıl izlenir, frekansı ne? 23-24 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 23-24 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Maltepe, Üsküdar, Başakşehir 23-24 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Tatyana Ozolina öldü mü? Tatyana Ozolina kimdir? Tatyana Ozolina neden öldü? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bergama, Buca, Çeşme 23-24 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şahinbey, Oğuzeli, Araban 23-24 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Ceyhan, Kozan, İmamoğlu 23-24 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi!
ABD Gizli Servis Direktörü, Trump'a yönelik suikast girişimi nedeniyle istifa etti

ABD Gizli Servis Direktörü, Trump'a yönelik suikast girişimi nedeniyle istifa etti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title