CHP Eskişehir Milletvekili Çakırözer, Brüksel'de AB Yetkilileriyle Görüştü - Haberler
Haberi Paylaş

CHP Eskişehir Milletvekili Çakırözer, Brüksel'de AB Yetkilileriyle Görüştü

Demirören Haber Ajansı - Politika
CHP Eskişehir Milletvekili Çakırözer, Brüksel'de AB Yetkilileriyle Görüştü

Brüksel'de CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, CHP Belçika temsilcisi Kader Sevinç'le birlikte Avrupa Dış ilişkiler Hizmet Kurumu ve Avrupa Komisyonu'ndan görevlilerle ikili görüşmede bulundu.

Brüksel'de CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, CHP Belçika temsilcisi Kader Sevinç'le birlikte Avrupa Dış ilişkiler Hizmet Kurumu ve Avrupa Komisyonu'ndan görevlilerle ikili görüşmede bulundu. Çakırözer, Brüksel'de Uluslararası Gazeteci Dernekleri ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu yetkilileriyle görüşmelerde bulundu.

Brüksel'de bir dizi görüşmelerde bulunan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer "Strasburg'daki toplantılardan sonra, Türkiye'ye dönmeden Brüksel temsilciliğimizle, Kader Sevinç'in girişimiyle özellikle ifade Özgürlüğü, basın özgürlüğü konusunda partimizin kaygılarını AB yetkilileri ile paylaşmak için geldik. Burada Avrupa Gazeteciler Federasyonu yetkilileriyle de fikir alışverişinde bulunduk. Avrupa Birliği temsilcilerinde gördüğümüz genel yaklaşım, gazetecilerin haber yaptıkları için tutuklanmalarından rahatsızlar, bunu da kapalı kapılar arkasında Türk yetkililerine bunu iletiyorlar, ilettiklerini söylüyorlar. Türkiye'nin AB sürecinin daha da ilerlemesi için, ifade özgürlüğünde, basın özgürlüğünde sorunlar yaşanmamasının ne kadar önemli olduğunu yapıcı bir dille aktardıklarını ifade ettiklerini anlattılar. Bu tür ihlallerin ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü ihlallerinin Türkiye'nin AB üyeliğine gölge düşürebileceğini, sürece gölge düşürebileceğini, Türkiye'nin iyiliği açısından, imajı açısından bunun daha da düzeltilmesi gerektiğini kendilerinin Türk yetkilileriyle bunu paylaştıklarını dile getirdiler. Mülteciler konusunda CHP olarak görüşümüz belli, bu konu bütün Avrupa'nın ortak sorumluluğunda olan bir konudur. Sadece Türkiye'nin omuzlarına yüklenemez, Türkiye zaten iki buçuk milyon Suriyeliyi kabul ederek, üzerine düşen görevi fazlalığıyla yerine getirmektedir. Bu konuda Avrupa üzerine düşen sorumluluğu tam anlamıyla yerine getirmemiştir, bunun yerine getirilmesi gerektiğini ifade ettik ve görüşmelerimizde buna değindik" dedi.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, CHP Belçika temsilcisi Kader Sevinç'le birlikte, AB Yetkilieri ile görüşmelerini tamamladıktan sonra Emirdağlılar Yardımlaşma Derneği EYAD'ın binasını ziyaret ederek dernek çalışmaları hakkında bilgiler aldı. Çakırözer'in ziyareti sırasında İşadamı Mesut Uçar, EYAD Dernek başkanı Metin Edeer ve Başkan Yardımcısı Neçati Şevik EYAD binasını gezdirdi ve faaliyetler hakkında bilgiler verdi. - Belçika

Demirören Haber Ajansı / Politika

Avrupa Birliği, Utku Çakırözer, Eskişehir, Brüksel, Politika, Haberler

title