Haberi Paylaş

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Akgün: Nasıl yaparsanız yapın yeter ki planları çıkartın

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Akgün: Nasıl yaparsanız yapın yeter ki planları çıkartın

Politika Haberleri

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, ilçenin bazı bölgelerine ilişkin imar planlarının bugüne kadar çıkmamasına ve Büyükşehir Belediye Meclisi'nin İmar Komisyonu'nda bekletilmesine yönelik açıklama yaptı.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, ilçenin bazı bölgelerine ilişkin imar planlarının bugüne kadar çıkmamasına ve Büyükşehir Belediye Meclisi'nin İmar Komisyonu'nda bekletilmesine yönelik açıklama yaptı. Büyükşehir Belediye Meclisi'ne çağrıda bulunan Dr. Akgün, "Biz diyoruz ki; Büyükçekmece genç bir ilçe. Yıllardan beri 6-7 tane beldeden oluşmuş ilçe, bu beldelerin planlarını birleştirmeye çalışıyoruz. Büyükşehir Meclisi yardımcı olsun, nasıl yaparsanız yapın yeter ki planları çıkartın" dedi.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, ilçede imar bekleyen bölgelerin son durumu hakkında yazılı açıklama yaptı. Dr. Akgün, "Büyükçekmece'ye 2009 yılından sonra bağlanan Kumburgaz, Tepecik, Türkoba, Güzelce, Celalliye ve Kamiloba gibi bölgelerde uzun yıllardır süren imar planı belirsizliği hem bizim hem de ilçe halkının elini kolunu bağlıyor. Beklenen İstanbul depremi her dakika biraz daha kendini hissettirirken, bu bölgelerde yaşayan vatandaşların evlerini kentsel dönüşüm kapsamında depreme dayanıklı yapılara dönüştürememesi ise en büyük sorun olarak ortaya çıkıyor" diye konuştu.

"TEPECİK HALKI 20 YILDIR İMAR BEKLİYOR"

Akgün, 2019 onaylı Büyükçekmece havza koruma hükümleri doğrultusunda İBB Şehir Planlama Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Tepecik alt bölgesini kapsayan 15000 ölçekli plan çalışmasının, Büyükşehir Meclisi'ne geldiğini ve 10 aydır Büyükşehir imar komisyonunda bekletildiğini belirterek şunları söyledi:

"Bu ay Büyükşehir Meclisi'nde çıkartabileceğimizi umut ediyoruz. Hafta içinde AK Parti ve CHP grubunda büyükşehir meclis üyesi olan arkadaşlarımızla burada toplantı yapacağız. Ondan sonra birlikte Büyükşehir Meclisi'ne gideceğiz. Toplu halde gidip 10 ay oldu bekletmeyin artık diyeceğiz. 5 yıldan beri anlatıyoruz. Çözüp Tepecik halkının önüne koymak zorundayız. Tepecik halkı da depreme hazırlık bakımından bekliyor. İmar planı çıktıktan sonra can güvenliği açısından ayakta zor duran binaları var. Hiçbiri sağlam kalamaz depremde. Tepecik halkı bugüne kadar bu konudan son derece muzdarip, 20 yıldan beri bu planı bekliyor. Askı süreci devam ederken biz binliği bitirmiş olacağız. İsterse itiraz olsun 5 binliğe. Biz de binlikte değişiklik yaparız. Zamanı en iyi şekilde kullanacağız. Binlik planı başında bizzat ben olacağım. Kendi ekibimizle gece gündüz bitirerek ivedilikle belediye meclisinin önüne getireceğiz."

"İSTANBUL'A SU VEREN BARAJIN KORUNMASI İMAR PLANLARINA BAĞLI"

Türkoba Mahallesi'nin de bakir bir bölge olduğunu ve 20 yıldan beri imar planı yapılamadığı için sık sık kaçak yapılaşma girişimleri ile karşılaşıldığını kaydeden Dr. Akgün, "Türkoba bize bağlanmadan önce de imar planları yapılamadığı için Anadolu'daki orta büyüklükte ilçe büyüklüğünde kaçak bir yapılaşma oldu. Büyükçekmece ilçesinin göbeğinde su toplama havzasında. 2009'da bize bağlandı. O günden bugüne imar planını yapmaya çalışıyoruz. Sadece burası için yaklaşık 13 yıldan beri kimler geldi kimler gitti. Kaçak yapılaşma devam ediyor. İstanbul'un en hassas bölgesi olan Büyükçekmece içme suyu baraj havzası bölgesinde önemli bir su toplama havzası içerisinde kalan bölgenin imar planı neden yapılmıyor? Vatandaşa yazık. Burayı kaçak mahalle olarak kim yaptırdı? Bu ülkeyi yönetenler, belediyeler, meclisler, çalışanlar, hepimiz. 15 sene önce oraya plan yapılsaydı bugün Büyükçekmece göl havzasında böyle çirkinlikle karşı karşıya kalmayacaktık. Bu aynı zamanda da Büyükşehir'in, İSKİ'nin sorunudur. İmar planlarının ortalama süreci 6 yıl. Bazıları 20, 25 yıl olmuş. Acaba Türkiye'nin neden yerinde saymakta olduğunu, daha hızlı büyümediğine örnek teşkil eder mi, eder. Vatandaş belki fabrika, ev, konut, lojistik alan yapacak. 10 yılda, 15 yılda bir imar planı çıkacak. Sen de şehir hayatını koruyup geliştireceksin. Değerli İstanbul Belediyesi Meclis üyesi arkadaşlar, imar komisyonundaki arkadaşlar Büyükçekmece İstanbul'un hassas yerlerinden biri ve İstanbul'a su veren barajın korunması imar planlarına bağlı. Belediye başkanı olarak burama kadar geldi. Bir imar planı 12 yıl beklemez. Teknik arkadaşlarımızın hiçbirine bir şey söylemiyorum. Ne varsa meclis ve komisyonda var" ifadelerini kullandı.

"HER BEKLETTİĞİNİZ GÜN VATANDAŞA ZARAR VERİYORSUNUZ"

Kumburgaz sahili ve Tepecik için imar planlarının hayati önem taşıdığını vurgulayan Dr. Hasan Akgün sözlerini şöyle sürdürdü;

"Buradaki binaların ayakta durmaya gücü yok. Biz diyoruz ki; Büyükçekmece genç bir ilçe. 6-7 tane beldeden oluşmuş ilçe. Yıllardan beri bu beldelerin planlarını birleştirmeye çalışıyoruz. Büyükşehir Meclisi bize yardımcı olsun. Güzelce, Celaliye, Kamiloba 11 yıl meclis gündeminde olamaz. ya reddetsin ya da onaylasın. Tepecik çok konuşuluyor. Maalesef çok geri kalmış belde. Belde belediye başkanlığı zamanında da AK Parti iktidarından çok az hizmet aldı. Birincisi imarını yapmamışlardır. İkincisi bir düğün salonu yapmamışlardır. Üçüncüsü kültür merkezi yok. Dördüncüsü kreş bile yapmamışlardır. Diyorum ki; Ey AK Parti meclis üyeleri, ey CHP meclis üyeleri burada sorun var. Büyükçekmece ve İstanbul'un genelinde imar planı sorunu var. Bekletmeyin. Her beklettiğiniz gün vatandaşa zarar veriyorsunuz. Nasıl yaparsanız yapın. Yeter ki planları çıkartın."


Demirören Haber Ajansı / Politika

Büyükçekmece Belediye Başkanı Büyükçekmece Hasan Akgün imar Politika Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title