Haberler

"Başörtüsüyle Siyaset, Zenginlik"

Güncelleme:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, bazı milletvekillerinin başörtüsüyle TBMM'ye gelecek olmasının bir zenginlik olduğunu belirtti.

RAMAZAN ERCAN - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, bazı milletvekillerinin başörtüsüyle TBMM'ye gelecek olmasının bir zenginlik olduğunu belirterek, "Sayısı ne olursa olsun önemlidir, geç bile kalınmıştır. İyi olacağını düşünüyorum" dedi.

Hotar, AA muhabirine, AK Parti Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak, Konya Milletvekili Gülay Samancı ile Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Beyazıt Kaçar'ın TBMM'ye başörtüsüyle gidecekleriyle ilgili açıklamaları değerlendirdi.

Bir milletvekilinin bu kararını kendi ağzından duyduğunu, diğerlerini ise gazeteden okuduğunu dile getiren Hotar, şöyle konuştu:

"1, 5 ya da 15 sayısı fark etmez. Gecikmiş bir şey bence. Çünkü TBMM'yi tanımlarken milletin meclisteki temsili ve yansıması olarak tanımlıyoruz. Bu mesleki olduğu gibi hem cinsiyet hem de kılık kıyafet anlamında, inanç anlamında Türkiye Cumhuriyeti'nin paralelinde olması gerekirdi. Başörtüsü de bunlardan bir tanesi. Toplumumuzda başı açıklar kadar başörtülü de kardeşlerimiz olduğu için onları da temsilen hem de kendi inancından dolayı kendi inancını gerçekleştirebilen bir görüntü sergileme adına arkadaşlarımızın olması bir zenginliktir. Sayısı ne olursa olsun önemlidir, geç bile kalınmıştır. Ben hayırlı olmasını diliyorum. Zaten Meclis İç Tüzüğünde bunu yasaklayıcı bir hüküm yoktu. Demokratikleşme paketiyle varolduğu sayılan ya da varolabileceği sayılan engeller de aşılmış oldu. İyi olacağını düşünüyorum."

Demokratikleşme paketi

Demokratikleşme paketini de değerlendiren Nükhet Hotar, bunun ne ilk ne de son olacağını, zaman içerisinde bu tür adımların atılacağını kaydetti.

Hotar, şöyle devam etti:

"Doğaldır ki insanlar doğar, büyürler, gelişirler, değişirler. Onları yöneten mekanizmaların ve sistemin de buna uyum sağlayacak şekilde gelişmesi ve değişmesi gerekir. Onun için de ihtiyaçlara, gündeme, küreselleşmenin gerektirdiği şartlara göre Türkiye'de de bu tür demokratikleşme adımlarının giderek gelişmesi, zamanla adım atıp açılmasından doğal birşey olamaz. Sadece demokratikleşme adına değil insanın hayatını kolaylaştıran, onu mutlu edecek her bir adımın zaman içinde yenilerek atılması lazım. Bütün iktisadi faaliyetlerin nihai hedefi insanın mutluluğudur. Bütün yapılanlar insanın mutluluğu içindir. Yapılacak uygulamalardan tek bir kişi daha mutlu olacak olsa çok önemlidir ve bir ülkeyi idare edenler bunu gözetmek zorundadır. Biz de AK Parti olarak, Başbakanımız ile bunu yapmaya çalışıyoruz." - İzmir

Kaynak: AA / Politika

Nurcan Dalbudak Nükhet Hotar Ak Parti Denizli Politika Güncel Haberler

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı sona erdi: Yılın ikinci yarısında yıllık enflasyon hızla gerileyecek

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı sona erdi: Yılın ikinci yarısında yıllık enflasyon hızla gerileyecek

ABD'den İsrail-Hizbullah gerilimiyle ilgili uyarı: Bölgesel savaşa dönüşebilir

ABD'den İsrail-Hizbullah gerilimiyle ilgili uyarı: Bölgesel savaşa dönüşebilir

TBMM'de küfürler havada uçuştu! AK Partili Ensarioğlu 'şerefsiz' dedi, Beştaş'ın yanıtı da bir o kadar ağır oldu

TBMM'de küfürler havada uçuştu! AK Partili Ensarioğlu "şerefsiz" dedi, Beştaş'ın yanıtı da bir o kadar ağır oldu

Memur ve emekli ne kadar zam alacak? Haziran enflasyonu gelmeden rakamlar tek tek hesaplandı

Memur ve emekli ne kadar zam alacak? Haziran enflasyonu gelmeden rakamlar tek tek hesaplandı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title