Haberler

Atatürk'ün Anma Töreni Konyaaltı Belediyesi'nde Gerçekleştirildi

Güncelleme:

Konyaaltı Belediyesi, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü dolayısıyla tören düzenledi. Belediye Başkanı Semih Esen, törende yaptığı konuşmada Atatürk'ün çağdaşlaşma çalışmalarının önemine vurgu yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Konyaaltı Belediyesi'nin düzenlediği törenle anıldı. Törende konuşan Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, "Atatürk'ün başlattığı çağdaşlaşma çalışmaları maalesef bir süre sonra kesintiye uğramıştır. Ama Cumhuriyet çocukları, yani bizler, o yoldan hiç çıkmadık ve çıkmayacağız" dedi.

Konyaaltı Belediyesi, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü dolayısıyla ana hizmet binası, belediyeye bağlı kreşlerde ve dış birimlerde tören düzenledi. Düzenlenen törenlere, tüm personel katılırken, belediye ana hizmet binası önünde düzenlenen törene, Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, başkan yardımcıları, müdürler ve personel katıldı. Törende konuşan başkan Esen, Atatürk'ün Nutuk'ta bahsettiği Büyük Türk Devrimi'nin herkesçe iyi anlaşılması gerektiğini dile getirdi.

HER YIL AYNI DUYGUYLA

Belediye personeli ile birlikte her yıl 10 Kasım'da Atatürk'ü anıp şükranlarını sunduklarını belirten Esen, Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu bildiklerini belirtti. Her yıl aynı duygu ve özlemle Atayı andıklarını belirten Başkan Esen, "Bugün burada değişmez Önderimiz Yüce Atatürk'ün aramızdan ayrılışının bir yıl dönümünde daha bir aradayız. Yüce Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki önemini aramızda bilmeyen yoktur. Biz bugün hala O'nun o dönem yaptığı mücadeledeki yaşadıklarından kendimize ilke, yol ve iz çıkarmaya çalışıyoruz. O dönemi araştırıyoruz. O dönemin bilmediğimiz yönlerine dair bir materyal gördüğümüzde, bunu bugüne nasıl uyarlarız, bugün bunu nasıl hayata geçiririz düşüncesi ile inceliyoruz ve bakıyoruz" dedi.

BÜYÜK TÜRK DEVRİMİ

Nutuk'un tarihi bir belge olduğunu vurgulayan Başkan Esen, Nutuk'u sadece okumanın yetmediğini, aynı zamanda en ince ayrıntısına kadar inceleyerek okunması gerektiğini belirtti. Tüm devrimcilerin Büyük Türk Devrimini iyi analiz etmesi gerektiğine de değinen Esen, "Yüce Atatürk, Nutuk'ta o dönem yaşananları çok güzel bir kronolojik sırayla ve son derece duygulu bir dille bizlere birer ibret vesikası olsun diye yazmıştır. Yüce Atatürk'ün Nutuk'unu okuduğumuzda, benim en fazla etkilendiğim bir cümle vardır; 'devrimciler öyle kişilerdir ki insanların gönüllerine nasıl gireceklerini bilirler' şeklinde. Bu cümle üzerinde günlerce çalışma yapılması gereken, Atatürk'ün yaşadıklarıyla beraber anlamlandırılması ve anlatılması gereken bir cümledir. Atatürk, o dönem yapılan aydınlanma hareketinin sonrasında girişilen çağdaşlaşma hamlelerinin tamamını Büyük Türk Devrimi olarak adlandırır" diye konuştu.

"YOLUMUZ CUMHURİYET"

Atatürk'ün bahsettiği Büyük Türk Devriminin iyi anlaşılması gerektiğinin altını çizen Başkan Esen, "Bütün devrimcilerin bunu iyi analiz etmesi lazım. Bir devrimcinin, yol arkadaşlarıyla beraber neler yaşadığı, hangi fedakarlıkları beraberce göğüsledikleri, bir devrimcinin ülkesi ve arkadaşları için canını bile bir dakika düşünmeden nasıl verdiğini ve kişilerin bu devrim hareketi içerisinde aslında nasıl menfaatperest davrandıklarını bu kitapta, bu eserde buluruz. Çağdaşlaşma çalışmaları maalesef bir süre sonra kesintiye uğramıştır. Ama Cumhuriyet çocukları, yani bizler, o yoldan hiç çıkmadık ve çıkmayacağız" dedi.

Kaynak: ANKA / Politika

Konyaaltı Belediyesi Semih Esen Konyaaltı 10 Kasım Politika Haberler

Özel'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilginç borç teklifi: Camileri, elektrik trafolarını ve ortak alanları al, düş yakamızdan

Özel'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilginç borç teklifi: Camileri, elektrik trafolarını ve ortak alanları al, düş yakamızdan

Erdoğan'ın talimatıyla gündeme geldi! Bakan Işıkhan en borçlu 5 belediyeyi açıkladı

Erdoğan'ın talimatıyla gündeme geldi! Bakan Işıkhan en borçlu 5 belediyeyi açıkladı

Bakan Yerlikaya'dan Emniyet Müdürü'nün sakız çiğnediği görüntülere tepki: Gereğini yaparım

Bakan Yerlikaya'dan Emniyet Müdürü'nün sakız çiğnediği görüntülere tepki: Gereğini yaparım

Bakmadan Geçme

TRT 1 canlı maç izle! BAŞAKŞEHİR-LA FİORİTA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! Başakşehir La Fiorita maçı CANLI izle! (HD) 25 Temmuz Başakşehir La Fiorita maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Ruzomberok Trabzonspor maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Ruzomberok Trabzonspor maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Ruzomberok Trabzonspor maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Ruzomberok Trabzonspor maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Ruzomberok Trabzonspor maçı ilk 11'i! Trabzonspor'un Ruzomberok maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Ruzomberok Trabzonspor maçı CANLI izle! (HD) 25 Temmuz Ruzomberok Trabzonspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? A Spor CANLI izle! (RUZONBEROK-TRABZONSPOR) A Spor HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Küçükçekmece, Kağıthane, Avcılar 25-26 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Buca, Menderes, Ödemiş 25-26 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şahinbey, Nurdağı, Araban 25-26 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Seyhan, Yumurtalık, Feke 25-26 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Selçuklu, Sarayönü, Bozkır 25-26 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Nilüfer, İnegöl, Mustafakemalpaşa 25-26 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Kepez, Serik, Döşemealtı 25-26 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Beypazarı, Sincan, Bala 25-26 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi!
4 kişiyi bıçaklayarak öldüren madde bağımlısı şahıs cezaevinden 5 gün önce çıkmış

4 kişiyi bıçaklayarak öldüren madde bağımlısı şahıs cezaevinden 5 gün önce çıkmış

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title