Haberler

Muhalefetin seçime katılması yasaklanmıştı! ABD, Venezuela'ya yaptırımları yeniden uygulayacak

Güncelleme:

ABD Dışişleri Bakanlığı, Venezuela'da yapılacak başkanlık seçimlerine muhalefet adaylarının katılmasının yasaklanması nedeniyle Venezuela'ya daha önce kaldırdığı petrol, doğal gaz ve altın sektörlerine yönelik yaptırımları yeniden uygulayacağını duyurdu. Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun ne yapacağı bilinmezken, ABD, Venezuela devletine ait altın madenciliği şirketi Minerven ile iş yapan ABD'lilerin tüm işlemlerini sonlandırması için 14 gün süre tanıdı.

Venezuela'da yapılacak başkanlık seçimlerine muhalefet adaylarının katılmasının yasaklanmasının ardından Abd Dışişleri Bakanlığı, ülkeye daha önce kaldırdığı yaptırımları yeniden uygulama kararı aldı.

ABD, VENEZUELA'YA YAPTIRIMLARI YENİDEN GETİRDİ

Venezuela'da yapılacak başkanlık seçimleri öncesi ülke karıştı. Ülkede muhalefet partilerinin adaylarının katılması yasaklandı. ABD, Venezuela'nın petrol, doğal gaz ve altın sektörlerine yönelik daha önce kaldırdığı yaptırımları yeniden uygulamaya başlayacak. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Venezuela'da yapılması planlanan başkanlık seçimlerine muhalefet adaylarının katılmasının yasaklanması nedeniyle ABD'nin Venezuela'nın petrol, doğal gaz ve altın sektörlerine yönelik yaptırımlarını yeniden uygulayacağı duyuruldu.

PETROL VE DOĞAL GAZ SEKTÖRLERİ YAPTIRIMDAN DARBE ALACAK

Muhalefet adaylarının engellenmesinin geçtiğimiz sene ekim ayında Barbados'ta Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve Üniter Platform temsilcileri tarafından imzalanan Barbados Anlaşması'na aykırı olduğu belirtilen açıklamada, bu yılki seçimlere tüm adayların katılmasına izin verilmesi konusunda ilerleme kaydedilmemesi halinde 18 Nisan 2024'ten itibaren ABD'nin Venezuela'nın petrol ve doğal gaz sektörlerine yeniden yaptırım uygulayacağı aktarıldı.

Muhalefetin seçime katılması yasaklanmıştı! ABD, Venezuela'ya yaptırımları yeniden uygulayacakVenezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro

WASHINGTON 14 GÜN SÜRE TANIDI

ABD'nin ayrıca Venezuela devletine ait altın madenciliği şirketi Minerven ile ilgili işlemlere izin veren lisansında iptal edildiği aktarılan açıklamada, söz konusu şirketle iş yapan ABD'lilerin tüm işlemlerini sonlandırması için 14 gün süreleri olduğu ifade edildi.

"ABD ELİNDEKİ MEKANİZMALARI KULLANMAYA DEVAM EDECEK"

Açıklamada, "ABD, taraflar arasındaki diyaloğu ve Venezuela halkının demokratik bir gelecek özlemini destekleme konusundaki kararlılığını güçlü bir şekilde sürdürmektedir. Uluslararası toplum ve Venezuela'daki siyasi yelpazede yer alan tüm barışçıl demokratik aktörlerle birlikte çalışmaya ve Barbados Anlaşması'ndaki ilkelere geri dönülmesini teşvik etmek üzere elindeki mekanizmaları kullanmaya devam edecek. Barbados Anlaşması, Venezuela'nın uzun süredir devam eden siyasi, ekonomik ve insani krizinin çözülmesi ve Venezuela'da rekabetçi ve kapsayıcı seçimlerin gerçekleştirilmesi için en uygun mekanizma olmaya devam etmektedir" denildi.

VENEZUELA'DA BAŞKANLIK SEÇİMLERİ

Venezuela Yüksek Mahkemesi, geçtiğimiz cuma günü Maduro'nun bu yılki seçimlerde en iddialı rakibi olan Maria Corina Machado'nın kamu görevinden 15 yıl boyunca men ederek, başkanlık seçiminde aday olmasını engelllenmişti. Venezuela'ya 2015'ten bu yana ABD, Avrupa Birliği (AB), Panama ve Kanada tarafından uygulanan yaklaşık 900 yaptırım bulunuyor. ABD, 2019'da Venezuela ile bütün diplomatik bağlarını koparmıştı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

ABD Dışişleri Bakanlığı Nicolas Maduro Venezuela Uluslararası İlişkiler Politika Güncel Haberler

İstanbul'da Halk Ekmek'e yüzde 60 zam

İstanbul'da Halk Ekmek'e yüzde 60 zam

Kızıldeniz'in ortasında dehşet! Husiler, dev Yunan gemisini saniyeler içerisinde batırdı

Kızıldeniz'in ortasında dehşet! Husiler, dev Yunan gemisini saniyeler içerisinde batırdı

Timur Cihantimur'un ot yolup tuvalet temizlediği cezaevinden ilk fotoğrafı geldi

Timur Cihantimur'un ot yolup tuvalet temizlediği cezaevinden ilk fotoğrafı geldi

Bakanlık yeni vergi paketini devreye sokuyor! Asgari gelir detayı dikkat çekti

Bakanlık yeni vergi paketini devreye sokuyor! Asgari gelir detayı dikkat çekti

500

Yorumlar (3)

White Turk:

Amerika yaptırım uyguluyorsa Venezuela iyi yoldadır.

86
18
yanıtYanıtla
Ibrahim Ozturk:

Dik duruş budur Erdoğan hayranıdır kendileri. İdölü Erdoğan gibi! No reverse gear :)

59
32
yanıtYanıtla
Bozkurt:

Reissin ahbabı sonradan düşman olacaklarda ona daha var

51
9
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title