Finlandiya'dan NATO açıklaması! Türkiye'nin şartı sonrası yola gelmeye başladılar - Haberler
Haberi Paylaş

Finlandiya'dan NATO açıklaması! Türkiye'nin şartı sonrası yola gelmeye başladılar

Haberler.com - Mesut Şahin - Politika
 - Güncelleme:

Türkiye, Finlandiya ve İsveç heyetleriyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen NATO görüşmelerinin ardından iki ülkeye tek şart sunarak terör örgütlerine karşı somut adım atılmasını istemişti. Bugün ise konu hakkında Finlandiya'dan yeni bir açıklama geldi. Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto, "Türkiye ile müzakereler olumlu seyrediyor. Türkiye'nin terörle ilgili dile getirdiği konuların çözülebileceğini düşünüyoruz." dedi.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurularıyla ilgili Türkiye'nin itirazı devam ederken iki ülkeden heyetler geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye gelmişti. İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurularına ilişkin istişare toplantısı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilmişti.

Yapılan kritik görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Türkiye'nin güvenlik kaygıları somut adımlarla belli bir takvimde karşılanmazsa sürecin ilerleyemeyeceğini çok net ifade ettik. İsveç ve Finlandiya'ya FETÖ'yle Avrupa'da da mücadelemizi sürdürdüğümüzü ilettik. Muhataplarımıza PKK ve YPG'nin farksız olduğunu anlattık. İsveç ve Finlandiya'dan iade taleplerimize olumlu dönüş almadık. Bu endişelerimizi de muhataplarımızla paylaştık. Türkiye'ye karşı her türlü savunma sanayiine yönelik yaptırımların da derhal kaldırılması gerektiğini ilettik. Terör örgütlerine karşı somut adım atılmasını istedik. Önümüzdeki günlerde görüşmeler ve istişareler devam edecek. Henüz net bir tarih yok." ifadelerini kullanmıştı.

FİNLANDİYA'DAN AÇIKLAMA

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto yaptığı açıklamada "Türkiye ile müzakereler olumlu seyrediyor, müzakereler sürecek. Türkiye'nin terörle ilgili dile getirdiği konuların çözülebileceğini düşünüyoruz." diye konuştu.

BLINKEN: ANKARA İLE TEMAS HALİNDEYİZ

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye ile Finlandiya ve İsveç arasındaki görüşmelerin aktif ve yapıcı şekilde sürdüğünü, ABD'nin de Ankara ile temas halinde süreci yakından izlediğini söyledi.

Mesut Şahin
mesut.sahin@haberler.com Haberler.com - Politika

Finlandiya Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title