Pentagon'dan Kabil'de 7'si çocuk 10 sivilin öldüğü saldırıyla ilgili tarihi itiraf: Korkunç bir hata yaptık - Haberler
Haberi Paylaş

Pentagon'dan Kabil'de 7'si çocuk 10 sivilin öldüğü saldırıyla ilgili tarihi itiraf: Korkunç bir hata yaptık

Haberler.com / Erdem Aksoy - Haberler | Dünya
Pentagon'dan Kabil'de 7'si çocuk 10 sivilin öldüğü saldırıyla ilgili tarihi itiraf: Korkunç bir hata yaptık

Pentagon, 29 Ağustos'ta Afganistan başkenti Kabil'de düzenlediği ve 7'si çocuk 10 sivilin hayatını kaybettiği insansız hava aracı saldırısıyla ilgili hata yaptığını kabul etti. CENTCOM Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, yardım kuruluşu çalışanının otomobilinin yanlışlıkla hedef alındığını ifade ederken, Pentagon Sözcüsü John Kirby ise "Komutan olarak saldırının tüm sorumluluğunu üstleniyorum" diye konuştu. ABD Savunma Bakanı da korkunç hatadan dolayı özür dileyen bir açıklama yayınladı.

Abd Savunma Bakanlığı ( Pentagon ), terör örgütü DEAŞ mensubu ve intihar bombacısı olduğu gerekçesiyle 29 Ağustos'ta Kabil'de bir Afgan mühendisin aracına yönelik düzenlenen, 7'si çocuk 10 kişinin öldüğü drone saldırısıyla ilgili 'hataydı' açıklaması yaptı. Pentagon'a bağlı ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, hedef alınan araçta intihar bombacısı olmadığını ve saldırıda yaşamını yitiren 10 kişinin tamamının sivil olduğunu belirterek özür diledi. McKenzie, beyaz bir otomobilden saldırı geleceği yönünde istihbarat aldıklarını, ABD'nin hava saldırısında da ABD'li yardım kuruluşu çalışanı Zemari Ahmedi'ye ait aynı marka ve model otomobilin yanlışlıkla hedef alındığını söyledi.

Pentagon Sözcüsü John Kirby'nin basın toplantısına video konferans yöntemiyle bağlanan McKenzie, soruşturmanın sonucunu açıklarken, "Komutan olarak bu saldırının tüm sorumluluğunu üstleniyorum" diye konuştu. McKenzie sözlerine şöyle devam etti: "Saldırıda hedef alınan araçtakilerin ya da ölenlerin DEAŞ/H ile bir bağlantısı yok ya da ABD güçlerine doğrudan bir tehlike arz etmiyordu. Bu saldırı, kuvvetlerimize ve tahliye ettiğimiz sivillere yönelik tehlikeyi anında engellemek içindi. En içten özürlerimi iletiyorum. Kurbanların aileleri için bir telafi düşünüyoruz." ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin de 'korkunç hata'dan ötürü özür dileyen yazılı bir açıklama yaptı.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınları, ABD'nin taziye ve özrünü kabul etmediklerini belirterek, güvenli bir ülkeye göç etmek istediklerini söyledi. ABD'nin hava saldırısını 'savaş suçu' olarak niteleyen kurbanların yakınları, Anadolu Ajansı'na yaptıkları açıklamada, uluslararası toplumun olayın peşini bırakmamasını ve sorumluların uluslararası bağımsız mahkemeler önünde hesap vermesini istedi. Ailenin avukatı Abdulaziz Şuayb ise ABD makamlarının şu ana kadar kendileriyle irtibata geçmediğini söyledi.

Bu arada, saldırıya hedef olan Kabil Uluslararası Havalimanı'na 3 kilometre mesafedeki Hoca Buğra Mahallesi'ndeki evin enkazının hâlâ kaldırılmadığı bildirildi. Kapı ve camları kırılan, duvarları zarar gören evin bahçesinde hurdaya dönen araçların bulunduğu belirtiliyor.

O saldırıda yanlışlıkla, California merkezli Nutrition and Education International (NEI) adlı kuruluşta mühendis olarak çalışan Zemari Ahmedi'nin (43) hedef alındığı ortaya çıkmıştı. Saldırıda, Ahmedi'nin 3 çocuğu, Farzad (9), Faysal (15) ve Zamir (19) ile kardeşi Romel Ahmedi'nin çocukları Ayet (2), Bünyamin (6) ve Armin (7) de yaşamını yitirmişti. Ahmedi'nin diğer yeğenleri Ahmed Nasır (30) ve Melike (2) ile kuzeninin kızı Sümeyye (2) de hayatını kaybetmişti. Ahmedi'nin eve dönüşte de çocukları ve yeğenleri tarafından karşılandığı sırada saldırının gerçekleştiği bildirildi.

Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Haberi Kaydet
Yorumlar (3)
ali cik:ABD için yaşasın cehennem ! İnşallah sonun yakındır ABD !
Theo:Önce Irak sonra Suriye ondan sonra Afganistan,sıra Türkuye bu ülkelere Demokrasi getirdiler hepsi rafah içinde yaşıyorlar,Amerika sayesinde sizde istiyormusunuz ne duruyorsunuz iç savaş çıkarın birbirinizi öldürün sonra burdan kaçarsınız,ee sizi hangi ülke kabul eder ? hiç biri kabul etmez ya kurşunların hedefi olursunuz yada intihar eder gidersiniz durum ne kötü değilmi Kale içten yıkılır dıştan yıkamazsın,Amerikalılar Türkiyeyi terk etsin,asla Ege ye yaklaştırmayın yanaşanı yok edin
mustafa özkan:Abd pisliginde bogulursun inşAllah
500
title