Papa: 8 Bin Çocuk Tacizcisi Papaz Var

Papa: 8 Bin Çocuk Tacizcisi Papaz Var

Papa Francis, araştırmalar sonucunda 8 bin çocuk tacizcisi papaz olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

Papa: 8 Bin Çocuk Tacizcisi Papaz Var

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, Vatikan'ın güvenilir kaynaklara dayanarak yaptığı araştırmalar sonucunda 8 bin çocuk tacizcisi papaz olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.
Papa Francis, İtalyan gazetesi La Repubblica'ya verdiği röportajda Katolik kilisesinde yaşanan pedofili (çocuk tacizi) sorununu cüzzam hastalığına benzetti. Çocuk tacizinin kiliseye zarar verdiğini ifade eden Papa, bu sorunu durdurmak için gereken adımı atmaları gerektiğini kaydetti. Papazların yüzde 2'sinin çocuk tacizcisi olduğunu belirten Papa, çocuk tacizinin korkunç ve kirli bir durum olduğunu ifade etti.

"BU DURUM TAHAMMÜL EDİLEMEZ"

Araştırmayı güvenilir verilere dayanarak gerçekleştirdiklerini kaydeden Papa yüzde 2'lik kısım içerisinde Papaz, rahip, piskopos ve kardinallerin bulunduğunu belirtti. Yüzde 2'lik rakamı düşük ve tehlikesiz olarak görmediğini de dile getiren Papa Francis, durumun daha kötü sonuçlar doğurabildiğini fakat tacize uğrayan çocukların bu durumu gizlediğini kaydetti. Papa açıklamasında, "Bu durumu tahammül edilemez buluyorum ve bu konuyla ciddi bir şekilde mücadele edeceğim" dedi.

BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRMİŞTİ

Papa Francis geçtiğimiz hafta çocuk tacizi sorununda önlem almaması ve fazla aktif olmaması konusunda suçlanması sonrası ilk kez taciz edilen çocukların ailelerine ziyaret gerçekleştirmişti. Papa, taciz edilen çocukların ailelerine kilisenin bu durumu düzeltmek için gerekeni yapacağı konusunda söz vermişti. Papa ayrıca papazların suçlarını örtbas etmek isteyen piskoposların da gereken cezayı alacağını kaydetmişti.

2012 yılında açıklanan son verilere göre dünya genelinde yaklaşık 414 bin Katolik papaz bulunuyor.

Kaynak: İHA