'Osmanlı'nın Unutulan Kutül-Amare Zaferi Sergisi' Bursa'da - Haberler
Haberi Paylaş

'Osmanlı'nın Unutulan Kutül-Amare Zaferi Sergisi' Bursa'da

Bültenler - Haberler | Güncel
'Osmanlı'nın Unutulan Kutül-Amare Zaferi Sergisi' Bursa'da

Bursa Kent Konseyi, Osmanlı Ordusu'nun Çanakkale zaferinin ardından birkaç ay sonra kazandığı ve Osmanlı'nın son zaferi olan Kutül-Amare Zaferi'ni orijinal fotoğraf ve mektupların yer aldığı sergiyle Bursalılara anlatıyor.

Osmanlı ordusunun bundan 101 sene önce kazandığı son zaferi olan ve Çanakkale Zaferi'nin hemen ardından birkaç ay sonra kazandığı Kutül-Amare zaferi, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kent Konseyi tarafından hazırlanan 'Osmanlı'nın unutulan Kutül-Amare Zaferi Sergisi'yle Bursalılara anlatılıyor. Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Zeki Müren Sergi Salonu'nda açılan sergide, İngilizlere karşı kazanılan destansı zafer birinci ağızdan yazılan mektuplar, fotoğraf, kitap ve mini maketlerle gezenlere yaşatılıyor. Sergi'nin açılışına Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe, Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas, Yerel Gündem Şube Müdürü Mahmut Turunç, belediye bürokratları ve Bursalılar katıldı.

Serginin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ecdadın unutturulmak istenen tarihi zaferini bizlere 101 sene sonra tekrar hatırlatan güzel bir çalışma olduğunu söyledi. Kendisinin de bu zaferi yakın zamanda öğrendiğini belirten Başkan Recep Altepe, Türk milleti olarak şanlı olduğumuzu, dünya tarihine yön veren, iz bırakan bir millet olduğumuzu ifade etti. Yüzyıllar boyu yönettiği memleketlerde güzellikleri yaşatan insanların torunları olduğumuzu dile getiren Altepe, "Bunu bizler değil gerçek tarihçiler söylüyor. Büyük Türk milletinin tekrar canlanmasını istemiyorlar. Ama bu millet dimdik ayakta durmaya devam edecek. Suriye başta olmak üzere tüm komşularımız huzura kavuşacak ve Türkiye ile birlikte güç birliği yaparak dünya barışına katkı sağlayacak. En büyük zaferlerimizden olan Çanakkale Zaferi'ni en güzel şekilde anıyoruz. Bu zaferin hemen ardından Kut bölgesinde İngilizlere karşı zafer elde ettik. Bozgun sonrası birçok general, subay ve 13300 esiri teslim almışız. Uzun seneler bu zafer gizlendi. Artık tek tek gizlenen güzellikler ortaya çıkarılıyor. Ecdadımızla gurur duyuyoruz. Bu millete güç ve sinerji katacak faaliyetler yapılması gerekiyor. Bu sergide bu yönde etkisi olacaktır. Sergide, bölgenin haritaları, savaşa katılan Mehmet Emin Bey´in tabloları, Enver Paşa´nın ve diğerlerinin fotoğrafları, gazeteler Mücahit Arap destekçilerinin izleri, telgraflar, hatıralar, maketler yer alıyor. Kut´ül-Amare zaferi her şeyiyle sergide anlatılıyor. Tüm Bursalıları sergiyi gezmeye davet ediyorum" dedi.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni ise, serginin hazırlanmasına katkı snan herkese teşekkür etti. Şanlı tarihimizin tozlu raflarından bir zaferin daha ortaya çıkarıldığını anlatan Çepni, Büyük Cihan Savaşı´nda atalarımızın üzerine düşeni misliyle yaptığını, Çanakkale´de düşmana geçit verilmediğini, müttefiklerinin alnını ak eden bir millet olduğumuzu söyledi. Ancak diğer devletlerin yenilmesiyle Osmanlı'nın da zaferlerine rağmen yenik sayıldığını belirten Çepni, "Kut Zaferimizin bu sebepten üstü örtülmeye çalışıldı. Çanakkale zaferinin hemen ardından elde edilen bu zaferi 101 sene sonra çok şükür tekrar anabiliyoruz. Sergide, Osmanlı´nın ve ecdadımızın ne kadar güçlü ve cesur bir ordusu olduğunu gösteriyor. Sergiye desteklerin ötürü Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe´ye ayrıca teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Serginin Küratörü Dr. Bekir Cantemir, Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı ordusunun en büyük zaferinin Çanakkale'de alındığını, ikincisinin de Kut bölgesinde alındığını anlattı. Kut zaferinin 29 Nisan 1952'ye kadar kutlandığını, NATO´ya katılma süreciyle zaferin kutlanmasının istenmemesi sebebiyle bırakıldığını dile getiren Cantemir, "Geçtiğimiz sene Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde 100. yıl münasebetiyle İstanbul'da ilk sergiyi açtık. Serginin ikincisini 101. yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi´nin ve Bursa Kent Konseyi´nin destekleriyle açıyoruz. Bu zaferle İngiliz ordusu 200 sene aradan sonra ilk defa 13300 asker, 13 general ve 480 subayını esir verdi. Bu olay, Dünya Savaşı´nı etkileyen önemli bir olaydır. Bu tür zaferleri anmanın, toplumsal bilinci ve güvenimizi tekrar oluşturmada önemli olduğunu düşünüyorum. Sergide emeği geçenleri tebrik ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından kurdele kesimiyle sergi ziyarete açıldı. Ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni ve beraberindekiler sergiyi gezerek Küratör Dr. Bekir Cantemir'den bilgi aldı.

Bültenler - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title