Opet'ten "2018 Troia Yılı"Na Destek - Haberler
Haberi Paylaş

Opet'ten "2018 Troia Yılı"Na Destek

AA - Haberler | Güncel

Opet Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, "Kanımızla, canımızla bu topraklara sahip olmuşuz. Fatih'in torunlarıyız diyoruz.

Opet Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, "Kanımızla, canımızla bu topraklara sahip olmuşuz. Fatih'in torunlarıyız diyoruz. Atatürk'ün çocuklarıyız diyoruz. Ama iş Truva'yı anlatmaya gelince neden dünyanın bize anlattığı kadar biz onlara bir şey anlatamıyoruz. İşte bugün bizimde dünyaya Troya'yı anlatacağımız günün başlangıcıdır diye düşünüyorum." dedi.

Öztürk, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2018 yılının "Troia Yılı" ilan edilmesinin ardından bölgede yapılacak çalışmalarına destek olmak amacıyla Opet tarafından Troia Ören Yeri'nin bitişiğinde yer alan Tevfikiye köyünde yenileme ve rehabilitasyon çalışmaları için düzenlenen protokol töreninde yaptığı konuşmada, Opet olarak bölgeye bugüne kadar kattıkları değerlere ek olarak, bu projenin içinde yer almaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri açısından önemli bir kültür hazinesi olan Troia ve Tevfikiye köyünü gelecek nesillere taşımak için çalışacaklarını ifade eden Nurten Öztürk, "2006 yılından bu yana sürdürdüğümüz Tarihe Saygı Projesi nedeniyle bölgeyi çok iyi tanıyoruz. Gelibolu Yarımadası'nın doğal dokusunu koruyarak, çağdaş bir görünüme kavuşması için, Çanakkale Savaşları'nın geçtiği bölgede düzenleme çalışmaları yaptık, yerleşim yerlerini yeni bir çehreye kavuşturduk. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi yaptığı bir araştırmayla, projemizin bölgede sosyal yaşam kalitesini yükselttiğini, tarih bilinci kazandırdığını, kültürel yaşamı zenginleştirdiğini, işletmecilik kültürünü geliştirerek ekonomik seviyeyi yükselttiğini tespit etti. Tevfikiye köyü restorasyonuyla da aynı sonuçları almayı arzu ediyoruz. Dünya kültür hazinemiz Troia Ören Yeri ve Müzesine gidecek olan ziyaretçiler, bu köyün giriş yolunun önünden geçiyor. Biz de köyümüzü turizme kazandırmak için yerel halk ve yerel yönetimle elbirliği içinde güzelleştirme çalışmaları yapacağız. Bu ziyaretler sırasında mola verilen, gezilen, organik sebze-meyve, hediyelik eşya alışverişinin yapıldığı ve Troia tarihinden motiflerin görülebileceği bir köy haline getirmek istiyoruz. Tevfikiye köyünü, 3 yıl içerisinde, bölgeye gelen yerli ve yabancı ziyaretçilere en iyi hizmeti verebilecek duruma getirmeyi hedefliyoruz. Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde imza attığımız örnek köylerimize çok değerli bir köyümüzü daha eklemekten büyük memnuniyet duyuyoruz." diye konuştu.

"Truva topraklarında belki bizim dünyaya bizde Truvalıyız diyeceğimiz bir günün başlangıcı" diyen Öztürk, "Neden Milattan Öncesi yıllardan bugüne kadar hem aynı yerde yerleşmişiz. Neden dünya üzerindeki pek çok çocuk Troya adını bilmeden büyümez. Neden bu çocuklar Troya atını bilmeden büyümezler. Buda bize gösteriyor ki, aslında dünya Truva'yı bizden çok daha iyi biliyor. Evet, acı gerçek şu. 9 kez üst üste kurulmuş olan bu topraklarda biz 10. kez kurulmuşuz. ve bir bedel ödemişiz. Kanımızla, canımızla bu topraklara sahip olmuşuz. Fatih'in torunlarıyız diyoruz. Atatürk'ün çocuklarıyız diyoruz. Ama iş Truva'yı anlatmaya gelince neden dünyanın bize anlattığı kadar biz onlara bir şey anlatamıyoruz. İşte bugün bizimde dünyaya Troya'yı anlatacağımız günün başlangıcıdır diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ise, Çanakkalemizin ve yöre halkının tarih, kültür, turizm, kalkınma ve ekonomik olarak gelişiminin her ögesini içerisinde barındıran Troya Antik Kentinin değerlendirilmesi için tüm kurum ve kuruluşlarımızla birlikte çalışacağız, çalışmaktayız. Opet ile imzalayacağımız protokol ile Troya Antik Kentinin var olan turizm potansiyelini belirginleşmesini sağlayarak yerel ekonomik kalkınmayı, yöresel ürün pazarlarını canlandırarak, istihdam yaratarak vatandaşlarımızın yaşam kalitesini daha da arttıracağız." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından köyde yapılacak çalışmaları takip edip denetleyecek köy konseyinin tanıtımı yapıldı. Opet Yönetim Kurulu Üyesi Öztürk, hazırlanan karar defterini köy muhtarı Hüseyin Dinç'e teslim etti.

Daha sonra köy meydanında ses ve ışık gösterisi düzenlendi.

Opet'ten 2018 Troia Yılı Na Destek

Opet'ten 2018 Troia Yılı Na Destek

Opet'ten 2018 Troia Yılı Na Destek

Opet'ten
AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
title