Nusaybin'de PKK Yığınağı: 250 Silahlı Terörist, 7 Ton Patlayıcı - Haberler
Haberi Paylaş

Nusaybin'de PKK Yığınağı: 250 Silahlı Terörist, 7 Ton Patlayıcı

Haberler.com - Haberler | Güncel

Güvenlik güçleri, Nusaybin'de yeniden hendeklerin kazıldığı Zeynelabidin mahallesinde 250 silahlı PKK'lının , 7 ton patlayıcıyla yığınak yaptığını tespit etti.

Güneydoğu'da hendek kazma olaylarının başlamasından bu yana 7 kez sokağa çıkma yasağının ilân edildiği Nusaybin'de halk her an yeni bir yasağın endişesi ile yaşıyor. Daha önce çatışmaların yaşandığı semtlerde oturanlar gıda ürünleri stokluyor. Güvenlik güçleri kurulan barikatları şimdilik uzaktan izliyor.

Al Jazeera'den Can Hasasu'nun Nusaybin izlenimleri:

GERİLİM SÜRÜYOR

Mardin'in Suriye sınırındaki ilçesi Nusaybin'de gerilim sürüyor. En son 14 Aralık 2015 tarihinde ilçenin dört mahallesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı 21 Aralık tarihinde ilçe geneline yayılarak iki hafta sürdü.


9 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Toplam 15 mahalleden oluşan ilçenin Abdulkadirpaşa, Fırat, Dicle ve Yenişehir Mahallelerinde güvenlik güçlerinin yürüttüğü operasyonlarda 9 kişi yaşamını yitirdi, aralarında sivillerin de olduğu çok sayıda yaralı vardı.

NUSAYBİN'İN SINIRA SIFIR MAHALLESİNDE HENDEKLER KAZILIYOR

Şimdi gelinen noktada ise ilçenin sınıra sıfır Zeynelabidin mahallesinde de duvarlar yükselmeye, hendekler kazılmaya başlandı. Güvenlik güçleri bir yandan hendek hareketliliğini uzaktan izlerken, öte yandan da bölgedeki varlığını başka illerden gelen özel harekat birlikleri ile güçlendiriyor. Bu durum halkta her an yeni bir sokağa çıkma yasağı ve çatışma endişesine neden oluyor.

"GÜNEYDOĞU'DA KALDIRIM TAŞI DEVRİ BİTECEK"

Nusaybin Belediyesi'nin hemen yanında İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Kaymakamlık binası bulunuyor. Burada yapılan yüksek düzeyli bir güvenlik toplantısı sonrasında bir emniyet yetkilisiyle ilçedeki son durum hakkında konuşuyoruz.


Görüştüğümüz odanın duvarındaki dev ekrana Fırat ve Abdülkadir Paşa mahallelerinin batı tarafında yer alan köprü girişinin MOBESE görüntüsü yansıtılıyor. Görüntüler iki hafta süren son sokağa çıkma yasağının onuncu gününden. Mahalle girişindeki ana yolun ağzına parke taşlarından duvar ören yirmi kadar ilköğretim çağında çocuk. Başlarında eli kazmalı daha büyük yaşlarda bir genç duruyor...

"Bu olaylar bittiğinde herhalde güneydoğu illerinde kaldırım taşı kullanılması yasaklanır" diyor emniyet yetkilisi, "Bütün yollar asfalt olur." İnsansız hava araçlarından çekilen görüntülerde ilçenin çeşitli yollarını kesen duvarları gösteriyor. Bazı yerlerde iki metre yüksekliğe ve bir metre genişliğe ulaşan bu bariyerlere ağır makinalı tüfeklerin bile etki etmediğini anlatıyor".


YASAK KALKTI, HENDEKLER YENİDEN KAZILDI

Güvenlik güçleri sokağa çıkma yasağı sırasında ilçenin Fırat, Dicle, Yenişehir ve Abdülkadir Paşa mahallelerinde bulunan silahlı gruplarla yoğun çatışmalara girdi. Ancak sokağa çıkma yasağının kaldırılmasından sonra duvarlar yeniden onarıldı, hendekler yeniden kazıldı.

"SINIRA SIFIR MAHALLEDE 250 SİLAHLI PKK'LI, 7 TON PATLAYICI VAR"

Emniyet yetkilisi bu durumu kabul etmelerinin mümkün olmadığının altını çiziyor:

"Bu işi halka zarar vermeden yapmak istiyoruz. Kesin ve net bir sonuç almadığımız sürece müdâhale etmek anlamsız. Her şey doğru zamanda olacak. Şimdilik bölgeyi uzaktan izliyoruz. Çok gerekli olmadıkça müdâhalede bulunmuyoruz. Sınırın sıfır noktasındaki Zeynelabidin mahallesinde de hendekler kazılıp, duvarlar yükseliyor. Bölgedeki hendek ve yolların 7 ton patlayıcı ile tuzaklandığını öngörüyoruz. 250 civarında silahlı PKK'lı var. Bunların arasında kırsaldan ve Suriye'den gelen teröristler bulunuyor. Devletin bu tabloyu kabul etmesi mümkün değildir. Devlet bu işten vazgeçmez. Doğru zamanda hareket ederek ilçeyi terörden tamamen temizleyeceğiz." (Kaynak: Al Jazeera)

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (163)
EMRE ÇAKICI:Burada saklanan keko sen ilk önce adını soyadını yazacak kadar yürekli mert ol ondan sonra askerimize polisimize dil uzatacak cürreti bul Cevap Yaz 0 2 Yayından Kaldır
GURBETÇİ TÜRK:Dünyanın hiçbir devlet yoktur ki evladını katleden şehid eden, askerine polisine kurşun sıkan pkk terör örgütü destekçilerine (hdp) maaş ödesin vekil yapsın Cevap Yaz 3 6 Yayından Kaldır
antipkk:Bu PKKnin verdigi Zarari kimse vermiyor Kürtlere Gencleri YPS yapip Ölüme Kadinlarida kendileri Etek giyip gönderiyor Ölüme! Hain Alcaklar! Cevap Yaz 0 6 Yayından Kaldır
Tüm 163 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title