Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'nde Japon Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Açıldı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'nde Japon Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Açıldı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'nde Japon Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı açıldıNEVŞEHİR - Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'nde Japon Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı bölümü açıldı.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'nde Japon Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı açıldı

NEVŞEHİR - Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'nde Japon Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı bölümü açıldı.
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'nde düzenlenen Japon Dili ve Edebiyatı Ana Bilim dalı açılışına Nevşehir Vali Vekili Ahmet Soley, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Türk Japon Vakıf Başkanı Prof. Dr. Cafer Tayyar Sadıklar, Tokyo Üniversitesi Ordinaryüs Profesör Doktor Tadaski Suzuki, Orta Elçi Koichiro Nakamura, protokol üyeleri ve öğrenciler katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Orta Elçi Koichiro Nakamura, "Japonya hakkında bilgi sahibi olmak suretiyle Japonya-Türkiye dostluk ilişkilerinin geleceğin önemli rol oynamanızı içtenlikle temenni ediyorum. Japonya hükümetinin ve Japonya tanıtma vakfının Japon dili öğrencilerine yönelik Japonya'da eğitim programları mevcuttur. Bu programlara katılacak kişiler sınavla seçileceğinden elbette herkesin iştiraki mümkün değildir" dedi.
Tokyo Üniversitesi Ordinaryüs Profesör Doktor Tadaski Suzuki'de Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde Japon Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalının açılması bizler için çok önemli bir olaydır. Ordinaryüs Suzuki, "Japonya'nın en samimi dostu ülkesi olan Türkiye'de ve Nevşehir'de Japon Dili ve Edebiyat Ana Bilim dalının açılması çok önemli bir olaydır. Şimdi Japonya'dan Türkiye'ye gelen turistler çok artmaktadır. Japonlar için Türkiye'de İstanbul ve Kapadokya en tanınmış yerlerdir. Türkiye'ye gelen turistlerin ekserisi Kapadokya'yı ziyaret ediyor. Nevşehir'de de Japon Dili ve Edebiyat Ana Bilim Dalının açılmasında Japonlar için de çok önemli olaydır" diye konuştu.
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Mazhar Bağlı'da konuşmasında Türk-Japon ilişkilerinde bugüne kadar hiçbir sorunun yaşanmadığını söyledi. Bağlı, "Türkiye ile Japonya arasında ki dostluklar başka hiçbir ülke arasında görülmemiş kadar samimidir. Bir Japon atasözü derki samimiyet en iyi siyasettir. ve galiba Türk-Japon dostluğunda da ete kemiğe bürünmüş bugüne kadar 130 yıl daha önceki dönemlerde hiçbir şekilde bu dostluğu zedeleyecek herhangi bir diplomatik sorun herhangi bir ikili ilişkilerde problem yaşanmamıştır. Bundan sonra da bu samimiyetimizin bu dostluğumuzun derinleşmesi için gayret edeceğiz" şeklinde konuştu.
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi konferans salonunda düzenlenen program karşılıklı hediye takdimi ile devam ederken daha sonra ise öğrenciler tarafından Japon şarkıları ve dans gösterileri yapıldı.

Kaynak: İHA